banner14

Suriye uyruklu 3 şüpheli ‘FETÖ’ ile korkutarak 1 milyon TL vurgun yaptı: 2’si tutuklandı

Tunceli, Mersin, Kilis ve Afyonkarahisar’da aradıkları 7 kişiye kendilerini savcı, hakim, polis olarak tanıtıp, ‘FETÖ’ dosyalarına isimleri olduğu iddiasıyla korkutup 1 milyon TL’lik vurgun yapan 3 Suriye uyruklu şüpheli yapılan teknik takiple Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde bir köyde yakalandı. Şüphelilerden 2’si tutuklanırken, yapılan teknik takipte, polis ve jandarmanın dolandırılmak istenen 25 kişiye ulaşarak mağdur olmalarını engellediği belirtildi.

GENEL 01.07.2022, 11:48 01.07.2022, 11:51
470
Suriye uyruklu 3 şüpheli ‘FETÖ’ ile korkutarak 1 milyon TL vurgun yaptı: 2’si tutuklandı

SERHAT OZAN YILDIRIM

Tunceli’de 2 telefon yoluyla dolandırıcılık olayı ihbarı üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerince çalışma yapıldı. Telefonda kendilerini savcı, hakim ve polis olarak tanıtan şüphelilerin, telefonda verdikleri korku ve oluşan algı zayıflığından istifade ettikleri, mağdurların ‘FETÖ’ dosyalarına isimlerinin karıştığı ve bu dosyalardan düzenlenecek operasyonlarda yakalama yapmamak için para ve ziynet eşyası istedikleri tespit edildi. Kent Güvenlik Yönetimi Sistemi (KGYS) kameralarından yapılan incelemede, şüphelilerin Suriye uyruklu oldukları ve Şanlıurfa’da bulundukları tespit edildi. Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan izinle 2 ay boyunca teknik ve fiziki takip çalışması yapıldı. Şüphelilerin Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde bir köyde teknik takipte yakalanmamak için ‘Atölye’ ismini verdikleri yeri suç faaliyetlerinin telefon ayağı olarak kullandıkları, Tunceli, Mersin’in Tarsus ilçesi, Kilis ve Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde toplam 1 milyon TL’lik vurgun yaptıkları belirlendi.

Yakalanmamak için sürekli olarak GSM hattı değiştiren şüphelilerin ikna edemedikleri ve kendilerini şikayet edecek şahıslara aşağılayıcı söz söyledikleri ve küfür ettikleri, konuştukları şahısların tesadüfen evlerinin yanından geçen ambulans ve polis araçlarının çıkardığı siren sesini, kendilerinin şahsı korumaya aldığı şeklinde yanıltıcı ifadelerde bulundukları ve şüphelilerin organize bir şekilde bu eylemleri gerçekleştirdikleri tespit edildi.

25 KİŞİYE ULAŞAN POLİS VE JANDARMA DOLANDIRILMALARINI ÖNLEDİ

Şüphelilerin aralarında yaptıkları görüşmelerde mağdurlara ‘Keriz’, kazandıkları paralara ‘Çorba’, kurguladıkları terör operasyonlarına ‘Çatlatmak’, bulundukları suç merkezlerine ise ‘Atölye’ diyerek şifreli konuştukları anlaşıldı.

Suriye uyruklu şüpheliler H.A., H.E. ve M.M. Şanlıurfa’da yakalanarak gözaltına alındı. Üzerlerinde bir miktar uyuşturucu madde ile yakalanan şüpheliler Tunceli’ye getirildi. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 2’si tutuklanarak cezaevine gönderildi. 1 şüpheli ise adli kontrolle serbest bırakıldı. Yapılan teknik takipte dolandırılmak istenen 25 kişiye ulaşan polis ve jandarma ekipleri, mağdur olmalarını engelledi.

Yorumlar (0)
28
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 9565 1224
Bugün 146 116
Toplam 7224767 226470