banner14

Milletvekili Şaroğlu, AKP’li Başkanın Korucularla ‘gizli’ toplantısını Bakan Soylu’ya sordu

Çemişgezek Gedikler Jandarma Karakolu'nda askeri tören kıtası ile karşılanan AKP İl Başkanı Sercan Özaydın'ın Pertek'te korucular ile seçim çalışması için toplantı yaptığı ortaya çıktı. CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, tartışmaların odağındaki AKP’li Başkanı Bakan Soylu’ya sordu.

GENEL 02.08.2022, 15:24
516
Milletvekili Şaroğlu, AKP’li Başkanın Korucularla ‘gizli’ toplantısını Bakan Soylu’ya sordu

CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın’ın, Pertek ilçe merkezinde görev yapan güvenlik korucularıyla ‘gizli’ toplantı yaptığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın’ın, Pertek ilçe merkezinde görev yapan güvenlik korucularıyla 20 Ekim 2021 günü bir toplantı gerçekleştirdiği ve ‘gizli’ gerçekleştirilen bu toplantıda parti propagandası yapılarak, AKP’ye yakın korucuların kayrıldığı, partili olmayan ve ‘parti için çalışmayanların’ ise zor görevlere verilmekle tehdit edildiğine ilişkin iddiaların basında yer aldığını ifade eden Şaroğlu, söz konusu toplantıya davet edildiği halde siyasi bir toplantı olduğu gerekçesiyle toplantıya katılmama kararı alan yaklaşık 20 güvenlik korucusunun mobbinge maruz bırakıldığını ve kimi güvenlik korucularının bu sebepten dolayı istifa ettiğinin öne sürüldüğünü belirtti.

‘İL BAŞKANININ GÜVENLİK BİRİMLERİNE ‘ÖZEL’ İLGİSİNİN NEDENİ NEDİR’

AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın’ın, geçen yıl Pertek ilçe merkezinde görev yapan güvenlik korucularıyla ‘gizli’ toplantı yaptığı iddialarının yanı sıra yakın zamanda Çemişgezek Gedikler Jandarma Karakolunda askeri tören kıtası ile karşılandığını hatırlatan Milletvekili Şaroğlu,  “İl Başkanı Özaydın’ın, Tunceli kapsamındaki güvenlik birimlerine ‘özel’ ilgisinin nedeni nedir ve güvenlik birimleri, diğer parti temsilcilerinin talebi doğrultusunda bu benzeri toplantıları ve resmi karşılamaları gerçekleştirmekte midir” diye sordu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sunan CHP’li Şaroğlu, şu sorulara yanıt istedi:

1- AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın’ın, Pertek ilçe merkezinde görev yapan güvenlik korucularıyla 20 Ekim 2021 tarihinde ‘gizli’ bir toplantı yaptığı iddiaları doğru mudur? İddia edilen toplantı gerçekleştirilmiş ise amacı nedir ve toplantıya katılmayı reddeden korucuların mobbingle tehdit edildiği doğru mudur? Doğru ise söz konusu toplantı bilginiz dahilinde mi gerçekleşmiştir?

2- AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın’ın, Pertek ilçe merkezinde görev yapan güvenlik korucularıyla 20 Ekim 2021 tarihide gerçekleştirildiği iddia edilen toplantı sonrası koruculuk görevinden istifa edenler olmuş mudur? Olmuşsa bu korucular arasında söz konusu ‘gizli’ toplantıya katılmayı reddedenler var mıdır?

3-  Güvenlik korucularından sorumlu olan Pertek Merkez İlçe Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Ercan Arslan’ın, 1 yıl görev uzatma talebinde bulunduğu ve görev süresinin uzatıldığı halde Antalya İl Jandarma Komutanlığı’na tayin edilmesinin sebebi, söz konusu toplantıya karşı çıkmasından dolayı mıdır?

4- AKP Tunceli İl Başkanı Sercan Özaydın’ın, geçen yıl Pertek ilçe merkezinde görev yapan güvenlik korucularıyla ‘gizli’ toplantı yaptığı iddiasının yanı sıra yakın zamanda Çemişgezek Gedikler Jandarma Karakolunda askeri tören kıtası ile karşılandığı ortaya çıkmıştı. İl Başkanı Özaydın’ın, Tunceli kapsamındaki güvenlik birimlerine ‘özel’ ilgisinin nedeni nedir ve güvenlik birimleri, diğer parti temsilcilerinin talebi doğrultusunda bu benzeri toplantıları ve resmi karşılamaları gerçekleştirmekte midir?

 5- Görevleri, ilgili mevzuatlarla belirlenmiş olan güvenlik korucularının, bir siyasi parti il başkanının düzenlediği toplantıya katılmaları aynı görev kapsamı ile örtüşmekte midir?

6-Söz konusu iddiaların araştırılması ve güvenlik korucularının istifa sebeplerinin ortaya çıkarılması amacıyla Bakanlığınızca bir çalışma yapılmış mıdır veya yapılacak mıdır?

SERHAT OZAN YILDIRIM

Yorumlar (0)
25
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 12396 1828
Bugün 726 386
Toplam 7303541 227653