banner14

Milletvekili Önlü’den “Hz. Ali Diyanet Gençlik Merkezi” tepkisi

HDP Milletvekili Alican Önlü, Munzur Üniversitesi’nde müftülüğün girişimleriyle “Hz. Ali Diyanet Gençlik Merkezi” açıklamasına tepki gösterdi.

GENEL 13.05.2022, 17:12
1111
Milletvekili Önlü’den “Hz. Ali Diyanet Gençlik Merkezi” tepkisi

“Dersim’de inkar ve asimilasyon politikaları kesintisiz devam ediyor” ifadelerini kullanan Milletvekili Önlü, “Kurulduğu günden bu yana eğitim merkezi olarak değil de asimilasyon ve yozlaştırma kurumu olarak faaliyet yürüten; tarikatlarla, cemaat kadrolaşmalarıyla stratejik bir konuma sahip olan Munzur Üniversitesi kampüsüne bu kez de Tunceli Müftülüğünün girişimleriyle “Hz. Ali Diyanet Gençlik Merkezi” açıldı. Tunceli Müftüsünün sosyal medya paylaşımlarından anlaşılacağı gibi yakın zamanda Hz. Fatıma Gençlik Merkezi ve Ehl-i Beyt Kur'an Kursunun da açılacağı ifade edilmektedir” dedi.
Başta üniversite olmak üzere kentteki kurumların asimilasyon ve yıkım politikalarının yürütücüsü olduğunu ifade eden Önlü, “Nasıl ki Diyanet üzerinden Alevi toplumu asimile edilmek isteniyorsa Tunceli Müftülüğü üzerinden de Raye Haq inancı özünden ve kimliğinden koparılmak istenmektedir. Nasıl ki Tunceli Valisi mülki idari amir gibi değil de Saray iktidarının Dersim’deki il başkanı gibi hareket ediyorsa Tunceli Müftüsü de saray rejiminin misyonerliğine soyunmaktadır” diye konuştu.
Önlü konuşmasının sonuç bölümünde şu ifadelere yer verdi: “Dersim Raye Haq inancı ve kültürü üzerinde bu denli pervasızca yürütülen asimilasyon ve yıkım projelerini, inanç yerlerimizin restorasyon adı altında özünden koparanları, cemevlerini siyasi emellerine alet edenleri lanetliyoruz. Stratejik ve sistematik olarak 100 yıldır Dersim’in kadim inancını, dilini ve kültürünü yok sayan, inkâr ve asimile etmeye çalışan; barajlarla, kalekollarla, maden ocaklarıyla ve av turizmiyle doğasına ve canlılarına karşı yürütülen bu projeler geçmişte olduğu gibi bugün de başarıya ulaşamayacaktır.”

Yorumlar (0)
14
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 15300 2322
Bugün 1870 752
Toplam 6140132 204996