banner14

Kamer Genç, kar yağışına rağmen mezarı başında anıldı

TBMM eski Başkanvekili ve CHP Tunceli eski Milletvekili Kamer Genç, ölümünün 6’ncı yıl dönümünde, memleketi Nazımiye ilçesinde yoğun kar yağışına rağmen mezarı başında anıldı.

GENEL 22.01.2022, 16:18 22.01.2022, 16:24
524
Kamer Genç, kar yağışına rağmen mezarı başında anıldı

SERHAT OZAN YILDIRIM

TBMM eski Başkanvekili ve CHP Tunceli eski Milletvekili, vefatının 6’ıncı yıl dönümü nedeniyle Nazimiye ilçesi Ramazan köyündeki kabri başında yoğun kar yağışına rağmen törenle anıldı. Anma  törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Kamer Genç'in eşi Sevim Genç, CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılıç, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ve CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu,ilçe belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Genç için, Kur'an-ı Kerim okutulmasının ardından dua edildi, lokma dağıtıldı. Bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak ve mezarına karanfil bırakıldı.

Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genç'i anmak için gönderdiği mesajı okudu. Kılıçdaroğlu mesajında” Bulunduğu konumu Cumhuriyet'e borçlu olduğunu her fırsatta dile getiren, Cumhuriyet kazanımları ışığında siyasi yaşamını sürdüren, haksızlığa ve yolsuzluğa karşı verdiği mücadelesiyle gönüllerde taht kuran değerli siyaset insanı Kamer Genç'i saygı, rahmet ve özlemle anıyorum" ifadelerini kullandı.

‘ZAMAN HER ZAMAN KAMER GENÇ’İ HAKLI ÇIKARMIŞTIR’

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Kamer Genç'in FETÖ terör örgütüyle ilgili geçmiş dönemlerdeki sözlerini hatırlatarak, “Bütün arkadaşlarımızın gönülleri burada. Biraz önce sayın genel başkanımızın mesajı okundu. Sayın genel başkanımız Kamer abiyi, kamuya açık toplantılarda olduğu gibi grubumuzun kapalı toplantılarında yeni ve genç milletvekillerimize her zaman örnek göstermektedir. Kamer Genç, bir ilkenin bir duruşun ve ilkeyle yaşayan ilkeyle siyaset yapan doğru bildiğinden dönmeyen ve hiçbir baskı karşısında yılmayan siyasetin temsilcisidir Türkiye’de. Zaman her zaman Kamer Genç’i haklı çıkarmıştır. Onun üstüne yürüyüp mecliste ona saldırıda bulunanlar meclis kulislerinde ona saldıranlar bugün onun söylediklerini söylemektedir. Kamer Genç, FETÖ dediğinde ne demek FETÖ saygısızlık yapma hoca efendiye saygısızlık yapıyorsun demişlerdi ve üstüne yürümüşlerdi. Bugün kendilerine uzatılan her mikrofona Kamer abinin o gün söylediği sözü söyleyerek başlıyorlar. Kamer abi bana  bir zararı olmaz benim görüşüm bellidir, esas zararı siz çekersiniz demişti. Şimdi onun geldiği noktaya geldiler. Zaman Kamer Genç’i, Cumhuriyet Halk Partisi’ni pek çok konuda olduğu gibi bu noktada haklı çıkarmıştır” dedi.

‘12 EYLÜL DARBESİNDE İNSAN HAKLARI SAVUNUCULUĞU YAPTI’

Kamer Genç’in 12 Eylül 1980 darbesinde insan hakları savunuculuğu yaptığına değinen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, ”Kamer abi o darbe döneminde meclisteyken darbecilere karşı düşüncelerini net olarak açıkladı. 12 Eylül’ün baskın olduğu günlerde bölgedeki hak ihlallerini bölgedeki insan hakları ihlallerini, cezaevi ziyaretleri yaptı. Kamer abi o zaman herkesin sustuğu, gizlendiği, gazetelerin bile kapandığı o dönemde insan hakları savunuculuğu yapmıştır. O önemli bir insan yaşadığımız bugünler de yaşadığımız sorunlara bakınca Kamer abinin fikirlerinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha iyi anlıyoruz. Kamer abinin savunduğu laiklik, demokrasi, cumhuriyet ve bağımsızlık bugün çok daha fazla anlam buluyor. Başta eşi Sevim abla, çocukları ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyorum” diye konuştu.

'EŞİM BÜYÜK BİR MÜCADELENİN ADAMIYDI'

Kamer Genç'in eşi Selvi Genç'in katılımcılara teşekkür ederek“ Hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Bütün Tunceli halkı benim için çok önemli eşim içinde öyleydi. Eşim büyük bir mücadelenin adamıydı, gerçekten ilkelerinden vazgeçmeyen biriydi bu yola hayatını koyardı. Ben o zamanlar endişe duyuyordum başına bir şey gelecek diye. Atatürk’ün ilkelerini kendine yol seçmişti. Bu ilkelerine bağlı olarak hiç hata yapmadan devam etti. Halkının umudu oldu“ şeklinde konuştu.

‘ANDIKÇA YAŞAR, ANMADIKÇA ASIL ÖLMÜŞ OLUR İNSAN’

CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Kamer Genç’in siyaset tarihine imza attığını belirterek şu ifadelere yer verdi;

” Büyük insan, büyük siyasetçi ve toplumuzun gururunu hep birlikte bugün anmaya geldik. 6 yıldır anmalarda bizi yalnız bırakmayan Genel Başkan yardımcımız Veli Ağbabaya’ Özgür Özel’e, önceki dönem milletvekilimiz olan Nürettin Demir’e teşekkür ederim. Andıkça yaşar, anmadıkça asıl ölmüş olur insan. Kamer Genç, Türk siyasetine imzasını atmış bir insan. Geleceği sezgileriyle görmüş, FETÖ’nün ne olduğunu herkese kanıtladı. FETÖ bitti diyoruz ama şuanda ismi değişti aynı tarikatlar, cemaatler hala devlet içinde gizli gizli örgütleniyor ve eğitim sistemimi bozuyor. Bunla mücadele etti her zaman Kamer Genç. İnşallah bizim iktidarımızda Genel Başkanımızın dediği gibi bir yıl içerisinde bütün yurtları yaparak cemaatlerin elindeki ülkemizin geleceğini körelten gençleri kurtaracağız. Kamer Genç her zaman Tunceli halkının menfaati için yaşadı, ölürken bile kendi topraklarına gelmek istedi. Kamer Genç’i anmak ve ifade etmek kolay değil. Cumhuriyet ilkelerine bağlı olarak bütün gençlerin okuyabilmesi için var gücüyle mücadele etti. Kamer Genç’i saygıyla ve özlemle anıyorum”

Anma töreni katılanların Kamer Genç’in mezarının başında toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 15771 2449
Bugün 11519 1757
Toplam 6165552 205593