banner14

İlimizde Kovid tarihe gömüldü

Nisan 2020'de görülmeye başlayan ve geçen hafta hastanelerde tedavi gören hastanın kalmadığı Covid-19 hastalığı, kent merkezi ve 7 ilçesinde sona erdi. İl Sağlık Müdürü Çağdaş Özdemir, "İlimizde ilk vaka Nisan 2020'de görüldü. Son 3 ayda vaka sayılarında düşüşler oldu. Şuanda hastanemizde yatan hasta yok. Ayrıca il merkezi ve ilçelerde de aktif vakamız kalmadı. Bu durum özellikle sağlık çalışanlarını mutlu etti" dedi.

GENEL 10.05.2022, 16:10
408
İlimizde Kovid tarihe gömüldü

SERHAT OZAN YILDIRIM

Koronavirüs salgınında Türkiye’de ilk vaka, Sağlık Bakanlığı tarafından 11 Mart günü açıklandı. Tunceli’de ise ilk Covid vakası 11 Nisan’da tespit edildi ve zamanla artış gösterdi. Kent genelinde 200 kişilik filyasyon ekibi kuruldu. Testi pozitif çıkan kişilerin izolasyona alınması, temaslıların tespiti ve hastalara ilaç götürülmesi gibi görevleri yerine getiren filyasyon ekipleri salgınla mücadelede etkin rol oynadı. Valilik koordinesinde İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki mobil aşı timleri, kış aylarında hava şartlarının eksi 20 dereceyi, kar kalınlığının 3 metreyi bulduğu kırsal köylerde yaşayanları, bahar aylarında zorlu yolları aşıp 2 bin 500 rakımdaki yaylacıları, yaz mevsiminde ise tarlalarda çalışan mevsimlik işçileri aşıladı. Zorlu şartlara rağmen salgınla mücadele eden ekipler, aşılamada kısa süre içerisinde Tunceli’yi mavi kategoriye taşıdı.

‘ ŞEHİR MERKEZİ VE İLÇELERİMİZDE KOVİD SIFIRLANDI’

İl Sağlık Müdürü Çağdaş Özdemir, Tunceli şehir merkezi ve ilçelerde vaka sayısının sıfırlandığını belirterek, “Sürecin ilk başında asıl zorluklardan bir tanesi süreci bilememiz yani olayın nasıl gelişip gelişmeyeceğini Çin’deki gidişatımızı ve hazırlıklarımı tamamlamıştık. Bu süreçte yaklaşık 200 kadar filyasyon ekiplerimiz çalıştı, son zamanlarda bu sayımız 100’e kadar düştü. İlk vakamız 11 Nisan 2020 yılında çıktı. 2 yıllık süreç içerisinde zaman zaman artan özellikle ilimizin turistlik bölge olmasından kaynaklı vakalar yükseldi. Özellikle son 3 aylık süreçte azalmaya girilmesiyle birlikte hastanemizde yatan hasta kalmadı. Aynı zamanda 7 ilçemizde ve şehir merkezimizde de aktif vakamız kalmadı. Asemtomatik vakamız da görülmemektedir. Yine de ekiplerimizle takiplerimizi sürdürüyoruz. Aktif vakamız bulunmamaktadır. Bu süreçte katkısı olan özellikle sağlık çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte bizi yalnız bırakmayan ve duyarlılık gösteren Tunceli halkımıza da çok teşekkür ediyorum. Yaz aylarında da ciddi bir nüfus artışı bizi beklemekte o yüzden vatandaşlarımızın Kovid-19’a karşı gerekli tedbirleri almalarını istiyoruz” dedi.

Kovid’in şehirde kalmamasına mutlu olan Musa Turan adlı esnaf ise şu ifadelere yer verdi:

“ Tunceli kovidden bayağı etkilendi. Uzun bir süre iş yerlerimizi kapattık, evlerden çıkmadık. Büyük sıkıntılar çektik bugün öğreniyoruz ki Kovid Tunceli’de kalmamış. Bu durum gerçekten büyük bir onur ve sevinçtir. Doktorlar, hemşireler, hastanede çalışan temizlik görevlileri gibi mücadelede katkısı olan tüm sağlık çalışanına şahsım ve toplum adına şükranlarımı sunarak teşekkür ediyorum”

Yorumlar (2)
Erken .. 1 hafta önce
Daha almancılar ve diğer şehirlerde yaşayanlar gelecek , sevinmek için erken bence
kovid öldü.. 1 hafta önce
Kovid mikrobunun ömrü o kadardı..Daha uzun süre gidemezdi..
14
parçalı bulutlu
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 15184 2465
Bugün 14581 2165
Toplam 6034377 202621