banner14

Güzelliğiyle ziyaretçilerini mest eden Katır Gölleri

Ovacık ilçesindeki Mercan Dağları'nın 3 bin 100 rakımında yer alan Katır Gölleri, özellikle yaz aylarında çevre il ve ilçelerden doğa tutkunlarını ağırlıyor.

GENEL 13.07.2022, 15:57
1230
Güzelliğiyle ziyaretçilerini mest eden Katır Gölleri

Sarp dağların arasında kurulu Ovacık, yaban hayatı, endemik türleri ve yaylalarıyla her mevsim görülmeye değer güzellikler sunuyor. Mercan Dağları'ndaki Katır Gölleri de doğa tutkunlarını yöreye çekiyor. Günübirlik turlarla ya da kamp kurmak üzere ilçeye gelen doğaseverler, hazırlıklarını tamamladıktan sonra rotalarını Katır Gölleri'ne çeviriyor.

 4 SAATLİK ZORLU YÜRÜYÜŞ SONRASI ULAŞILIYOR

İlçeye bağlı Şahverdi köyüne araçlarıyla gelen doğaseverler, daha sonra göllere doğru yaklaşık 4 saat yürüyor.

Çevresi yemyeşil çayırlarla kaplı gölleri gezen doğa tutkunları, sıcak havadan bunaldıklarında serin sularda yüzüyor.

Dönüş yolunda dağa çıkan ziyaretçiler, bölgedeki gölleri aynı kadrajda fotoğraflama imkanı yakalıyor.

"BU COĞRAFYANIN GÜZELLİKLERİ GEZMEKLE BİTMİYOR"

Doğaseverlerden Nadir Bulut,  c"Bölgede 9 buzul göl bulunuyor ve çok güzeller. Burada halen ilkbahar renkleri hakim olduğu için bitkiler ve çiçekler göllere ayrı bir güzellik katıyor. Dersim'in yaylalarına ve dağlarına ne zaman çıksam farklı güzelliklerle karşılaşıyorum. Bu coğrafyanın güzellikleri gezmekle bitmiyor."

Dağcı İskender Doğan ise Katır Gölleri'nin doğa harikası olduğunu ifade etti.

Göllere zevkli bir yürüyüşün sonunda ulaştıklarını anlatan Doğan, "Bizim Munzur ve Mercan Dağları'nın çok güzel yerleri var. Katır Gölleri de bu güzelliklerin bir parçası. Dünya üzerindeki diğer tüm dağcı arkadaşları da kentimizdeki dağlar gezmeye çağırıyor." dedi.

Gezgin Murat Gülmez de Dersim'in doğasıyla öne çıktığını ve herkesin gelip bu güzellikleri görmesi gerektiğini dile getirdi. (AA)

Yorumlar (0)
25
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 12396 1828
Bugün 726 386
Toplam 7303541 227653