banner14

Cemevi’ne “Uydurma ad” diyen hadsize!

GENEL 13.01.2022, 18:22
1929
Cemevi’ne “Uydurma ad” diyen hadsize!

Hadsizin biri TV kanalının birinde, Alevilerin ibadethanesine "uydurma ad" dedi

Bu söz milyonlarca insanın binlerce yıllık tarihini yani Hz. Ali’yi, 12 İmamı, Ehlibeyt’i,  Hace Bektaşı, Pir Sultan’ı, Düzgün Baba’yı, Mansur Baba’yı inkar etmektir.  Cemevleri aynı zamanda bilim ve irfan yuvasıdır, orada kadının ve erkeğin eşit sayıldığı can olması vardır. 

Osmanlı şeyhüslamlarının sapık zihniyetli fetvalarını ilham alan,  karanlık iklimden beslenen, vicdan, akıl, ahlak gibi kavramlardan bihaber olanlar insanlıktan eşitlikten, bilimsellikten de bihaberdirler.

Siyasal İslamcılar ne zaman Alevilikten konuşsa,  hakaret, inkar ve ötekileştirici dil olmazsa olmazlarıdır.

 Varlığını Aleviliği yok saymaya bağlayanlar doğaldır ki, işi gücü bırakıp Alevi düşmanlığı yapıyorlar.   Biz diyoruz ki bu topraklarda yaşayan kadim halklar, sizin gibi insanlıktan nasibini almamışlar yüzünden tarifsiz acılar yaşadı ve yaşıyorlar. Ama bizler size rağmen 73 millete bir nazarla bakmaya devam edeceğiz. Camide de, Kilise de, Havra da cemevi de bizimdir.

 Bu mekanlarda ibadet eden halklar da bizim kardeşlerimizdir.  Bizim ve de bir başka inancın ibadethanesini tarif etmek kimsenin haddi değildir.

Bizi tarif etmeden önce "tanımayı" öğreneceksiniz.

"Edep yahu"

Çetin Düzce

PİR SULTAN ABDAL

KÜLTÜR DERNEĞİ KADIKÖY ŞUBESİ

DENETİM KURULU BAŞKANI

Yorumlar (4)
Munzur Ali 7 ay önce
Tunceli'de Alevilik yok..Hangi genç ve hangi siyasi cemevinin yanından geçer ki?.Tunceli'de ideolojik gurupların Alevilik ile ilgisi, yok..Önce kendimizi sorgulasak..
objektif 7 ay önce
Aleviler Aleviliğe sahip çıkmıyor kı...
bilgi ağacı 7 ay önce
Cemevi ile cami aynı anlamı taşır...Toplanma yeri demek..Mezhepler din değildir, birer yorumdur..Kuran'da sünnilik kavramı geçmez.
ali 8 ay önce
sizin de ikiyüzlülük. sunni değilmisiniz. hanginiz aleviliği seviyor. edep yahu demişsiniz. e size de edep yahu.
24
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 9974 1590
Bugün 2657 831
Toplam 7247137 226797