banner14

Ahlat'ta "Minik Arkeologlar İş Başında Projesi"

GENEL 03.06.2022, 17:18
5
Ahlat'ta

BİTLİS (AA) - Bitlis'in Ahlat ilçesinde hayata geçilen "Minik Arkeologlar İş Başında Projesi" kapsamında öğrenciler arkeolojiyi uygulamalı eğitim alarak öğreniyor.

Ahlat Doğa ve Kültürel Mirası Yaşatma Derneği (ADER) tarafından hazırlanan, Kaymakamlık ve Ahlat Müzesinin paydaş olduğu proje uygulanmaya başlandı.

Çocukları arkeoloji bilimiyle tanıştırmak, arkeoloji bilimini sevdirmek ve eser koruma bilincini oluşturmak, öğretmek amacını taşıyan proje kapsamında her gün 15 öğrenci, uygulamalı olarak arkeologlardan eğitim alıyor.

Ahlat Müzesi bahçesinde eğitim için oluşturulan kazı alanını ziyaret ederek, öğrencilerle sohbet eden Kaymakam Fikret Dağ, projenin olumlu yansımalarını şimdiden gördüklerini söyledi.

Projenin çocuklar için hayırlı olmasını diyen Dağ, "Proje kapsamında çocuklarımız için burada bir eğitim alanı oluşturduk. Arkeoloji bilimini ve tarihi eserlerin korunması sevgisini çocuklarımıza aşılıyoruz. Çocuklarımız kendileri için oluşturulan alanda, uzmanların denetiminde kazı yapıyorlar. Böylece çocuklarımızın zihninde arkeoloji bilimini ve tarihi eserleri koruma içgüdüsünü yerleştiriyoruz." dedi.

Yorumlar (0)
17
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 15292 2325
Bugün 4610 1200
Toplam 6722272 217853