banner14

80 barodan Alevilere yönelik saldırılara dair ortak açıklama: “Yetkilileri kutuplaştıran ve ötekileştiren dilden vazgeçmeye davet ediyoruz”

80 il barosu, Ankara’da cemevlerine yönelik yapılan saldırılar hakkında ortak açıklama yaptı. Açıklamada, toplum olarak provokasyon girişimlerine karşı dikkatli olunması istendi.

GENEL 03.08.2022, 16:49
202
80 barodan Alevilere yönelik saldırılara dair ortak açıklama: “Yetkilileri kutuplaştıran ve ötekileştiren dilden vazgeçmeye davet ediyoruz”

Aralarında Dersim Barosu’nun da bulunduğu 80 ilin barosu, Ankara’da, Şah-ı Merdan Cemevi, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi ve Ana Fatma Cemevi’ne yönelik saldırılara ilişkin ortak açıklama yaptı. Barolar, toplum olarak provokasyon girişimlerine karşı olarak dikkatli olunması yönünde çağrıda bulundu.

Yapılan ortak açıklamada bu saldırıların yeni bir kaos ve çatışma ortamı yaratma amacı taşıdığı vurgulanırken “Saldırıyı gerçekleştiren üç şahsın gözaltına alındığı bilgisi kamuoyuyla paylaşılmıştır. Her ne kadar provokasyon amaçlı saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen üç kişi yakalanmış ise de arka planında bulunan herkesin tespit edilerek yargı önüne çıkarılmasını bekliyoruz. Son yıllarda toplumun belli kesimlerine karşı yapılan çeşitli saldırıların, Alevilerin evlerinin işaretlenmesinin ve bu son saldırıların birbirinden bağımsız olmadığı kanaatindeyiz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşanmış benzer provokasyon girişimlerinin bir daha yaşanmaması, toplumsal barışın ve birlikte yaşama kültürünün güçlü kılınması için hukukun işletilerek saldırının bütün yönleriyle açığa kavuşturulması elzemdir” denildi.

Barolar, yetkilileri kutuplaştıran ve ötekileştiren dilden vazgeçmeye davet etti ve bu saldırıların arka planıyla birlikte açığa çıkarılmasını talep etti. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Ülkenin seçime gittiği bir süreçte; kaos ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine zemin hazırlayan bu saldırıların, daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta siyaset kurumu olmak üzere herkese büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu vesileyle; yetkilileri bir kez daha seçim odaklı kutuplaştıran ve ötekileştiren dilden vazgeçmeye davet ediyor, toplumu kutuplaştırmaya çalışan bu provokasyon girişimlerinin arka planıyla birlikte açığa çıkarılmasını talep ediyoruz. Başta saldırıya uğrayan kurumlar olmak üzere herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.”

Ortak açıklamada yer alan barolar şöyle:

Adana Barosu

Adıyaman Barosu

Afyon Barosu

Ağrı Barosu

Aksaray Barosu

Amasya Barosu

Ankara Barosu

Antalya Barosu

Ardahan Barosu

Artvin Barosu

Aydın Barosu

Balıkesir Barosu

Bartın Barosu

Batman Barosu

Bayburt Barosu

Bilecik Barosu

Bingöl Barosu

Bitlis Barosu

Bolu Barosu

Burdur Barosu

Bursa Barosu

Çanakkale Barosu

Çankırı Barosu

Çorum Barosu

Denizli Barosu

Diyarbakır Barosu

Düzce Barosu

Edirne Barosu

Elazığ Barosu

Erzincan Barosu

Erzurum Barosu

Eskişehir Barosu

Gaziantep Barosu

Giresun Barosu

Gümüşhane Barosu

Hakkari Barosu

Hatay Barosu

Isparta Barosu

Iğdır Barosu

İstanbul Barosu

İzmir Barosu

Kahramanmaraş Barosu

Karabük Barosu

Karaman Barosu

Kars Barosu

Kastamonu Barosu

Kayseri Barosu

Kırıkkale Barosu

Kırşehir Barosu

Kocaeli Barosu

Konya Barosu

Kilis Barosu

Kütahya Barosu

Manisa Barosu

Mardin Barosu

Malatya Barosu

Mersin Barosu

Muğla Barosu

Muş Barosu

Nevşehir Barosu

Niğde Barosu

Ordu Barosu

Rize Barosu

Siirt Barosu

Sakarya Barosu

Sinop Barosu

Sivas Barosu

Samsun Barosun

Şanlıurfa Barosu

Şırnak Barosu

Osmaniye Barosu

Tekirdağ Barosu

Tokat Barosu

Trabzon Barosu

Tunceli Barosu

Uşak Barosu

Van Barosu

Yalova Barosu

Yozgat Barosu

Zonguldak Barosu

Yorumlar (0)
25
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 12396 1828
Bugün 612 349
Toplam 7303427 227652