Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, “RedHack/Kızıl Hackerlar” ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 42 kişiden 33’ü, 19 kentte düzenlenen operasyonda gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 33 kişi arasında bulunan Habertürk Tunceli muhabiri ve Yeni Dersim Gazetesi imtiyaz sahibi Caner Aktan için Dersim’de, belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Siyasi Parti Temsilcileri, STK’lar, Gazeteciler, Sanatçılar ve ailesi basın açıklaması düzenlendi. 

Yeni Dersim Gazetesi Sahibi Caner Aktan Serbest Bırakılsın’ pankartının açıldığı açıklamayı sanatçı Metin Kahraman okudu. Kahraman açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Nisan sonunda Diyarbakır’da düzenlenen bir operasyonla aralarında çok sayıda gazetecinin de bulunduğu 216 kişi hakkında soruşturma açılmış, bu kişiler arasından 4 gazeteci hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştı. 14 Mayıs seçimlerinden hemen önce girişilen bu operasyon, seçimleri izleme ve seçim yolsuzluklarına müdahale etme gücü bulunacak kesimlerin pasifize edilmesi olarak yorumlanmıştı. Benzer bir operasyon Dersim’de de gerçekleştirilmiş, Dersim’de özellikle çevre mücadelesi, kültürel çalışmalar ve tarımsal kalkınmayla ilgili haberleriyle etkili bir gazetecilik çalışması yürüten arkadaşımız Caner Aktan, sözde bir siber saldırı suçlaması bağlamında gözaltına alınmıştır. Caner, madencilik karşıtı mücadeleden, yerel su hakkı direnişlerine, alternatif tarımsal üretim girişimlerinden, dağ keçilerinin korunmasına kadar Dersim’in değerlerini savunan tüm çabaları kayda geçirmekte ve gazetesi Yeni Dersim’in sosyal medya kanalında Türkiye’nin dört bir yanından, yurtdışına kadar duyurmaktaydı. Tam da etkili çalışmalarından dolayı, kirli bir saldırının hedefi olmuştur. Gazeteciliğinin yanı sıra Dersim kültürünün kalıcılaşmasına dönük sözlü kültür çalışmalarını yıllardır verimli bir şekilde yürüten Caner, bu alanda onlarca belge filmin altında imzası olan bir kültür emekçisidir. Büyük Maraş depremi sonrasında da Dersim Belediyesiyle birlikte Pazarcık’ta yardım ve kurtarma çalışmalarının bir aya yakın aktif bir parçası olan Caner, Dersim’in gündemini belirleyen tüm konularda ön saflarda doğru haberin okuyucularına ulaşması için mücadele vermektedir.  Açıktır ki, Caner’in gözaltına alınması yaklaşan seçime dönük bir susturma operasyonudur. Arkadaşımızın bir an evvel serbest bırakılmasını bekliyoruz. Özgür basına yapılan her saldırı haber alma hakkımıza yapılan bir saldırıdır. İktidarın bu baskılarına hep beraber dur demeliyiz. “

‘ÖZGÜR BASIN SUSTURULAMAZ’

Gazeteci Hüseyin Yaşar Sezgin ise basının susturulası için yapılan operasyon olduğunu söyleyerek, “ Önce Diyarbakır’da bir çok gazeteci arkadaşımız gözaltına alındı. Şuan ise Dersim’de Caner arkadaşımız. Her zaman söyledik yine söylüyoruz. Özgür basın susturulamaz”

Açıklamanın ardından katılımcılar ‘ Baskılar bizi yıldıramaz, gözaltılar serbest bırakılsın’ sloganları attı.