İSTANBUL (AA) - Fonlabüyüsün'ün paya dayalı ilk kitle fonlama kampanyası olan "Non Nocere: Sanal Gerçeklik Ortamında Cerrahi Eğitim Platformu" projesi için 28 Kasım 2022 tarihinde şirket hisseleri karşılığında yatırım talepleri toplanmaya başlanacak.

Halk Yatırım'dan yapılan açıklamaya göre, Fonlabüyüsün, bir Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. hizmeti olarak paya dayalı kitle fonlaması faaliyetinde bulunmak üzere, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş bir platform.

Girişimcilere, projelerini geniş bir yatırımcı kitlesine tanıtma ve kar ortaklığına dayalı finansman modeliyle ihtiyacı olan finansman kaynağının yanı sıra potansiyel müşterileri bulma fırsatını tanıyor. Yatırımcılara ise kaliteli ve yüksek potansiyele sahip yenilikçi projelere ulaşarak yatırım yapma imkanı tanıyor.

Fonlabüyüsün temel olarak yaşam evresinin erken aşamalarında bulunan derin teknoloji girişimlerine odaklanıyor.

Fonlabüyüsün'ün paya dayalı ilk kitle fonlama kampanyası olan "Non Nocere: Sanal Gerçeklik Ortamında Cerrahi Eğitim Platformu" projesi için 28 Kasım 2022 tarihinde şirket hisseleri karşılığında yatırım talepleri toplanmaya başlanacak.

- "Fonlabüyüsün ile girişim ve yatırım ekosistemine değer katıyoruz"

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Halk Yatırım Genel Müdürü Bülent Sezgin, küresel pazarda büyüme potansiyeline sahip, teknolojiyi üreten ve geliştiren, ticarileşme evresine yakın kurumsal müşterileri hedefleyen girişimlerin Türkiye'nin büyüme hedefleri ve yüksek katma değerli ihracatına yapacağı katkıya dikkati çekti.

Fonlabüyüsün'ün tüm girişimci ve yatırımcı ekosistemi paydaşları için faydalı olacağını belirten Sezgin, şunları kaydetti:

"Halk Yatırım olarak Halkbank'tan aldığımız güven ve itibar ile bireysel ve kurumsal yatırımcıları sisteme dahil ederek kitle fonlamanın tabana yayılmasında Fonlabüyüsün'ün etkin bir rol oynayacağına inanıyoruz. Sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi odağı ile Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF) ve Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı (GSYO) benzeri yatırımcıları bu sisteme dahil ederek, kitle fonlaması kampanyaları ve bunları takip eden ardıl yatırım turları ile derin teknoloji girişimlerinin küresel pazarda büyümesine aktif katkı sunacak bir iş modeli esas alınıyor."

Sezgin, "Non Nocere: Sanal Gerçeklik Ortamında Cerrahi Eğitim Platformu" projesinin detaylarına yönelik olarak ise, şu ifadeleri kullandı:

"Non Nocere tıp eğitiminde asistan ve uzman doktorların gerekli becerileri kazanmak amacıyla aldıkları eğitim ve yaptıkları çalışmalar esnasında karşılaştığı çok sayıda soruna çözüm getirerek modern çağın cerrahi eğitim ihtiyacını karşılamak için geliştirilen sanal bir platformdur.

Bu eğitim platformu sayesinde, cerrahi eğitim alan hekimlerin zaman ve mekândan bağımsız olarak, sanal gerçeklik ortamında bilgi, beceri ve tecrübelerinin artırılması ve gerek duyduklarında öğrendiklerini tekrar edebilmesi sağlanabilmektedir."

Bir YTÜ Yıldız Teknopark kuluçka girişimi olan Non Nocere, fonlabuyusun.com üzerinden tamamen dijital bir ortamda Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) ve Takasbank güvencesi ile hızlı ve kolay bir yatırım imkanı sunuyor. Takasbank'ta toplanan fon, MKK nezdinde payların kaydileştirilerek yatırımcılara aktarılmasından sonra girişim şirketine aktarılıyor. Yatırımcılar, e-Devlet şifreleri ile istedikleri an paylarını görüntüleyebiliyor.