Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) düzenlediği 2022 Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ni kazananlar arasında  Halk TV muhabiri Ferit Demir, “İliç’te siyanür sızıntısı” başlıklı haberiyle TV Haber ödülüne layık görülmüştü.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Konferans Salonu’nda düzenlenen ödül töreninde Demir'e ödülünü FOX TV Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk verdi. 

"Doğruları yazmak için ısrar eden bütün gazeteci arkadaşlarım adına aldım" 

Ödülü aldıktan sonra açıklama yapan Ferit Demir, "Topraklarımızı zehirlemek isteyen, ormanlarımızı yok etmek isteyen, derelerimizi kurutmak isteyen insanlara karşı yıllardır mücadele veren doğaseverlerin bir zaferiydi bu haber. İnkar ettiler, sızıntı yok dediler ama biz belgeleriyle açıkladık bunu. Sonra kabul etmek zorunda kaldılar. Belli bir süre için bu maden kapatıldı ama bizim mücadelemiz sonsuza kadar kapatılması ve o toprakların daha sazlar zehirlenmemesi kanser saçmaması için bir mücadeleydi. Hiçbir zaman gerçeklerin peşinden ayrılmayacağız. Bundan sonra gazeteciliği sahada sürdürmeye devam edeceğiz. Ayrıca deprem bölgesinde deprem sonrası gerçek anlamda gazetecilik yapan arkadaşlarımı da burdan anarak bu ödülü doğru ve tarafsız haber yapan gazeteci arkadaşlarıma adıyorum" dedi.