‘BABALARIMIZIN TALEPLERİNİ KARŞILAYIN’

Açıklamada söz alan işçiler, taleplerin karşılanmayacak talepler olmadığını, ilk günden beridir müzakereye açık olduklarını, halkın acil sorunlarını çözmek konusunda irade gösterdiklerini ancak iş verenin işçilerler Dersim halkını karşı karşıya getirmek istediklerini söylediler. Açıklamaya katılan işçi çocukları, babalarının işten ne zaman geldiklerini bile bilmediklerini, her gün korkuyla vedalaştıklarını söyleyerek “Babalarımızın taleplerini karşılayın” dediler.

‘İŞÇİLERİN TALEPLERİNİ KARŞILAYIN’

Etkinlikte söz alan bir köylü grev başladığından beridir elektiriklerin sürekli kesildiğini ve buzdolabında ki yiyeceklerinin bozulduğunu söyleyerek “Biz işçilerin taleplerini karşılayın diyoruz. İşçilerin talepleri haklıdır, biz de bu taleplerin arkasındayız” dedi.

FEDAŞ, 15 emekçiyi işten çıkardı! FEDAŞ, 15 emekçiyi işten çıkardı!

‘FEDAŞ İŞÇİSİNİN KAZANIMI DERSİM HALKININ KAZANIMIDIR’

Etkinlikte söz alan EMEP il başkanı Ergin Tekin,”Sanki işçi arkadaşların bir gün canları sıkılmış da yan yana gelip ‘canımız sıkıldı grev yapalım’ demişler gibi bir algı yaratıyor işveren. Ekonomik kriz yaşıyoruz ve bunun faturasını işçilere kesmeye çalışıyorlar. 25 Temmuzda 22 bin TL ücret taleplerini ilettiler, 9 Ağustos'a kadar taleplerini ilettikleri işverenden cevap beklediler. İşçiler bütün iyi niyetlerini göstermelerine rağmen işveren talepleri dikkate almayınca greve gittiler. Şirket üç gün fatura yatırılmayınca elektrikleri kesmeyi biliyor. İşçilerin emeği üzerinden kâr oranları ortada olan şirket zam istediğinde olumsuz cevap alıyor. Son dönemde işçi direnişleri kazanımları artıyor FEDAŞ işçisinin kazanımı Dersim halkının kazanımıdır. Kendimizden yoğun genç göçü yaşanıyor çalışan arkadaşlarımızın çoğu 20' li, 30’lu yaşlarda ve burada çalışmak istiyor. O yüzden işçilerin mücadelesinin kazanımla sonuçlanması için hepimize görev düşüyor. Biz Emek Partisi olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

‘KÖLECE ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ’

İşçiler adına açıklama yapan Şahin Özmen Fırat Aksa Elektrik Dağıtım A.Ş’de çalışan enerji işçilerine reva görülen sefalet ücretlerine ve ölümle burun buruna kölece çalışma koşullarına razı olmadıklarını söyleyerek “Koskoca Kazancı Holding, koskoca FEDAŞ işvereni karına kar eklemek için evimize bir dilim daha fazla girecek ekmeği mi bize çok görüyor? Yoksa her gün ölüm riskiyle çalışmaya yolladığı işçilerin hayatları onun parasından daha mı değersiz? Bunlara verecek bir cevapları varsa biz duymayı bekliyoruz” dedi.

‘BÜTÜN MEMLEKET DUYDU KAZANCI HOLDİNG DUYMADI’

Günlerdir anlaşmak için çağrılar yapmalarına ve her defasında bunu dile getirmelerine rağmen tek bir ses duymadıklarını söyleyen  Özmen “Bütün memleket duydu Kazancı Holding mi duymadı ya da duydu da duymamazlıktan mı geliyor. 4 kıtada 24 ülkede faaliyet gösteren 178 ülkeye satış yapan patronlarımızın işçisine verecek parası mı yok? Büyük caddeleri, meydanları, sokakları, evleri yaşadığımız kentleri aydınlatan bizleriz. Sorumluluğumuz büyük. Kentler büyüyor, nüfus artıyor hayat git gide pahalılaşıyor. Ama işe yollanan işçi az, ücret düşük, çalışırken güvencemiz yok. Biz sorumluluğumuzun bilincindeyken işveren de işçilerine karşı olan sorumluluğunun farkına varsın artık.” diye konuştu.

‘İŞÇİLERİ HALKLA KARŞI KARŞIYA GETİRMEK İSTİYORLAR’

Halk buluşmasında konuşan Enerji Sen Genel Sekreteri Emin Atsız, ilk günden beridir işçilerin taleplerinin işverene iletildiğini ancak işverenin talepleri görmezden geldiğini söyleyerek “Ta ki burada işçiler seslerini yükseltene kadar” dedi. Daha sonra bölge müdürü ile görüşme gerçekleştirdiklerini  ve bölge müdürünün “Biz işçilerin yanındayız, taleplerini görmezlikten gelmiyoruz. Niye bana gelmiyorsunuz” dedi. Muhattap olarak onu görmemiz gerekitğini söyledi. Biz de diyalogdan yana olduğumuzu söyledik, işverenle bir görüşme sağlanabileceğini söyledi. Gününde bile karar kıldık sadece saati için görüşecektik. Ancak daha sonra arayarak ‘bundan sonra sizinle hiçbir şekilde görüşmeyeceğiz, hakkınızda hukuki işlem başlattık’ dedi. Bundan sonra da iş yerinin araçların anahtarlarını topladılar. Biz diyalogdan yanayken onlar bunu  yapmadılar. Bir sürü arızaya kendi özel araçlarımızla müdahele ettik, şimdi öyle yapıyoruz. Arızaları göreceğimiz sistemi de kapattılar. İş veren görüşmeleri tıkayan taraf olmasına rağmen, işçileri suçlayarak halkla karşı karşıya getirmeye çalışıyor” dedi.