FEDAŞ’tan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Tunceli Valisi Tekbıyıkoğlu: Son 7 yılda kadın cinayeti sayısı sıfır Tunceli Valisi Tekbıyıkoğlu: Son 7 yılda kadın cinayeti sayısı sıfır

“Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak sorumluluk sahamız içerisinde yer alan Tunceli ilimizde 09.08.2023 tarihi itibariyle iş yavaşlatma, 16.08.2023 tarihi itibariyle de iş bırakmaya dönüşen eylemler 50 gündür devam etmektedir. Bu süreçte Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak halkımızın mağdur olmaması için çözüm üreterek elimizden gelen hizmetin en iyisini sunmaya gayret gösterdik.

Söz konusu eylemler sebebiyle iş süreçlerimizde aksamalar yaşanmış, bu süreçte kesintisiz enerji arzı sunma çalışmalarımız sekteye uğramıştır.

7/24 görev başında olan destek ekiplerimiz, bu süre zarfında hem zaman zaman kendilerine yöneltilen fiziksel saldırılara hem de enerji hatlarımıza yapılan sabotajlara rağmen kent genelinde meydana gelen arızalara müdahale ederek enerji arzı sürekliliğini sağlamaya gayret göstermiştir.

Tunceli halkına kesintisiz hizmet sunma gayretimizi sekteye uğratan benzer müdahalelere son vermeye yönelik iyi niyetli girişimlerimiz devam etmiş, taraflarla diyalog çabalarımız sürdürülmüştür.

Ancak görüşmeler devam ederken, iyi niyetle attığımız adımlar maalesef karşılık ve kabul görmeyerek çözüm sürecinin önü tıkanmış ve eylemler sürdürülmeye devam etmiştir.

Destek ekiplerimizin özveri ile tüm arızlara müdahale etme gayreti içerisinde olduğunu belirterek 12 yıldır olduğu gibi bugün de en temel amacımız olan kaliteli ve kesintisiz enerji sunma çabamızın devam ettiğini Tunceli halkı ile paylaşıyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”