Dersim’de kaya parçası düşmesine karşı 'karayollarında önlem alınsın' talebi Dersim’de kaya parçası düşmesine karşı 'karayollarında önlem alınsın' talebi

Tunceli Valiliği, MOTOFEST etkinlikleri kapsamında Dersim-Ovacık karayolunun bir kısmını bugün trafiğe kapattı. Dersim polis uygulama noktasından Hozat yol ayrımına kadar olan bölümün saat 09:00-18:00 arasında ulaşıma kapalı olacağı bilgisi Valilik sitesinde yayımlandı.

Konuya ilişkin Emek Partisi (EMEP) Dersim İl Örgütü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"
“Tunceli Valiliği MOTOFEST kapsamında Dersim-Ovacık karayolunun bir kısmını trafiğe kapattı. Bir süredir, ‘motora tutkun Vali’ olarak kendisinden söz ettirmeye çalışan Vali Tekbıyıkoğlu, bu seferde kendi özel tutkusunun festivalini kentimize taşıdı! Bu özel tutkusu için de onlarca kilometrelik yol, trafiğin en yoğun olduğu bu zamanda trafiğe kapatıldı, insanların seyahat hakkı engellendi! Seyahat hakkı, kişinin bir yerden bir yere istediği şekilde gidebilmesi, serbestçe dolaşabilmesi olarak tanımlanan temel insan haklarından biridir. Aynı zamanda, birinci kuşak haklardan biri olan seyahat hakkı, devlete bir şey yapmama, kişinin alanına müdahalede bulunmama ödevi yükleyen haklardandır. Anayasa’nın 23. Maddesi “Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir” der. Anayasayla güvence altına alınmış temel bir hak ve özgürlük idari bir kararla kısıtlanamaz. Tunceli Valisi, Anayasayla güvenceye alınmış hakkı ‘kendi özel tutkusu’ için yok sayıp, kısıtlayarak Valilik kararıyla engelleyebilmektedir, bu açıkça suçtur! Kenti ‘huzura’ kavuşturduklarını iddia ederek ‘kenti turizme kazandırma’ hevesiyle hiçbir alt yapı düzenlemesi yapılmadan düzenledikleri bu festival halkımızın ne kültürüyle ne kimliğiyle uyuşmaktadır! ‘Anadolunun Horasını Tunceli’ olarak niteledikleri Dersim’de yapılan bu festival Munzur ve Pülümür Vadileri üzerindeki insan baskısını artırma ve doğaya zarar verme dışında herhangi bir şeye yaramayacaktır!
Bir kez daha ifade ediyoruz: Bu festivalin ortaya çıkaracağı bütün sorunların müsebbibi Tunceli Valiliği ve bu festivale sponsor olarak bu suça ortak olanlardır"

Editör: Mehmet Zafer Ağar