Dersim İl Örgütü 10. Olağan kongresini “Barbarlık Yenilecek, İşçi Sınıfı Kazanacak, Halklar Kazanacak”  şiarıyla Şaroğlu Otel toplantı salonunda 300’ü aşkın kişinin katılımıyla topladı. Kongreye, çok sayıda kurum temsilcisinin yanı sıra, EMEP GYK üyesi Levent Tüzel, Dersim milletvekili Ayten Kordu, Dersim belediyesi eski başkanı Mehmet Ali Bul, FEDAŞ işçileri, Kırmızıdağ köylüleri ve çok sayıda katılımcı katıldı. Kongrede konuşan EMEP GYK üyesi Levent Tüzel yaklaşan yerel seçimlere dair değerlendirmelerde bulunarak bir arada durmanın önemine değindi. Tüzel, yerel seçimler için Dersim’in ilçelerinde, mahallelerinde, köylerinde, iş yerlerinde çalıştaylar yapma çağrısında bulundu.

'ÇAĞRIMIZ HALKIMIZIN MÜCADELEYE KATILMASI YÖNÜNDEDİR’

Kongrede konuşan EMEP il başkanı Ergin Tekin, 3 yıllık sürece dair değerlendirmelerde bulunarak Cem evi başkanı Ali Ekber Yurt’un AKP’den aday adaylık başvurusu yapmasını da eleştirdi. Tekin “Yakın zamanda bir yerel seçim var. Burada alevi halkımızın taleplerini dikkate alması gerekirken, bir cem evi başkanının gidip AKP’den aday adayı olduğunu görüyoruz. Bu iktidar değil miydi muhalefet partisinin genel başkanını Alevi diye mitinglerde yuhalatan, bu iktidar değil miydi, Sivas’ta canlarımızı diri yakanları ‘sonunda adalet yerini buldu’ deyip çıkartılmasını sağlayan. Bu iktidardı. Bu cem evi başkanı bunları bile bile buraya gidiyor. Kendi bireysel çıkarları için gidiyor. Buraya Diyanet İşleri Başkanı’nı da getirdi, MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye kılıç da verdi. Tüm bunları kendi çıkarları için yapıyor. İçimizden böyle çürük meyveler çıkabilir, asıl olan bu çürük meyveleri içimizden çıkarıp aydınlığa çıkmaktır.” dedi.  Tekin konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “Her birimiz kendimizi bir kar tanesi gibi görmeliyiz ve birleşerek bir çığa dönüşmeliyiz. Şurası açık ki ya bu kar taneleri tek başına kalıp güneşte hemen eriyecek ya da diğerleriyle birleşip bir çığ gibi önüne geleni süpürecek. Tercihimiz ve çabamız ikincisi.. Çağrımız halkımızın bu mücadeleye katılması yönündedir.”

‘FEDAŞ İŞÇİLERİ NE YAPILMASI GEREKTİĞİNİ GÖSTERDİ’

Kongrede konuşan EMEP GYK üyesi Levent Tüzel, Dersim’de 73 gün boyunca direnen FEDAŞ işçilerinin ne yapılması gerektiğini gösterdiklerini söyleyerek ülkede yaşanan çeşitli gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu. Tüzel iktidarın savaş harcamalarına da dikkat çekerek AKP’nin Filistin meselesinde ikiyüzlü politika izlediğini söyledi. AKP’nin Kürtlerin kazanımlarına dair saldırgan politikalar izlediğini söyleyen Tüzel “Filistin halkının yanında olmak Kürt halkının yanında olmak öncelikle bölgede büyük bir kapışma içerisinde olan emperyalist güçlere karşı işçilerin öncülüğünde bir araya gelmek demektir” dedi.

‘İLÇELEREDE, MAHALLERDE, KÖYLERDE ÇALIŞTAYLAR YAPALIM’

Yerel seçim gündemine dair de konuşan Tüzel, yaklaşan seçimlerde bir arada durmanın gerekli olduğunu söyledi. Sosyalistlerin, demokrasi güçlerinin bir araya gelerek bu meselelere dair tartışmalarda bulunduğunu söyleyen Tüzel şöyle devam etti: “Bu seçimlere nasıl müdahale edeceğiz, nasıl başarılı çıkacağız, nasıl halk güçleri bulundukları kentleri yönetecek diye tartışıyoruz. Önerilerimizden bir tanesi bu konuda çalıştaylar yapmak: Mahallelerimizde, köylerimizde, ilçelerimizde, çalıştaylar yapalım.  Muhtarlarımız, iş yeri temsilcilerimiz, sendikacılarımız, üretici köylülerimiz, onların temsilcileri, esnaf odalarımız, inanç örgütlerimiz, kim varsa yan yana gelsinler ve burada yeni neler inşa edeceğiz, halkımızın sağlıklı bir şekilde kent yaşamını nasıl sağlayacağız diye tartışsınlar istiyoruz. Sadece bir takım kente dair sorunlar değil burayı aynı zamanda bir demokrasi kalesi, özgürlükler mücadelesi, halkların eşitlik mücadelesinin nasıl bir meclisi, kürsüsü yapacağız bunlar içinde kafa kafaya verelim ve bir araya gelelim. Evet partimiz böyle bir çalışma böyle bir anlayış içerisindedir.  Bugüne kadar mücadele etti, önümüzdeki belediye seçimleri için de halkımıza çağrısı bu yönde olacaktır.  Belediye deneyimlerimiz oldu. Şimdi bütün bu deneyimlerin hepsiyle birlikte ürettiklerimizi daha ileriye taşımak üzere kol kola verelim, kayyumların karşımıza çıkartılmadığı bir belediyecilik anlayışını egemen kılalım başarılı kılalım.

‘DÜŞMAN POLİTİKASI VAR’

HEDEP Dersim milletvekili Ayten Kordu da kongrede yaptığı konuşmada, AKP’nin 21 yıllık iktidarı döneminde faşizmin kurumsallaştığını söyleyerek “Bu öyle basit bir kurgu değil. Siyasal İslam sentezini, çok ince ince işleyen bir iktidar var karşımızda. Özellikle savaş politikaları üzerinden işliyor bunu. Tüm farklılıklara ilişkin bir imha ve inkâr politikası var, düşman politikası var.” dedi.

DEM Parti’de ön seçim başladı DEM Parti’de ön seçim başladı

‘DEMOGRAFİK YAPIMIZ DEĞİŞTİRİLME ÇALIŞILIYOR’

Herkesin kendi bulunduğu yerden ortak sorunlar için çözüm yollarını üretmesinin zorunlu olduğunu söyleyen Kordu “Bu kente şuna ihtiyacımız var:  Göç var, çok ciddi bir göç var. Bizim demografik yapımız değiştirilmeye çalışılıyor. Bu yeni bir politika değil. Dersim’de uzun zamandır uygulanan bir politika. Güvenlik sorunu yarat, aç bırak, politik olarak mahrum bırak, baskı yap, gözaltı yap, engelle, yurt dışına kapıları aç, şehrin demografik yapısını değiştir. Bu politikalar karşısında biz hepimiz topyekûn politikalar üretmek zorundayız ve bazı esaslar konusunda da ortaklaşarak yol almamız gerekiyor” diye konuştu.

‘GÖÇE KARŞI BİRLİĞİMİZİ KORUMALIYIZ’

DEDEF genel başkanı Özkan Tacer Dersim’in özel bir yerde durduğunu söyleyerek “35 ilde ve Avrupa’nın 6 ülkesinde yürütülen Dersim mücadelesinin başarıya ulaşmasında da Emek Partisi’nden beklentilerimiz var. Dersim’in isminin iade edilmesi, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanması ve itibarlarının iade edilmesi, barajlar ve maden projelerine karşı birlikte mücadele yürütmek bununla beraber yok edilmek istenen kültürümüzü ve göçe karşı birliğimizi korumak” dedi.

‘MÜCADELEMİZE VERDİĞİ DESTEKLERİ UNUTMAYCAĞIZ’

Direnen FEDAŞ işçilerinden Şahin Ölmez, geçmiş zamanda EMEP’e çok defa geldiğini, ancak mücadelenin toplamının içerisinde bulunamadığını belirterek “EMEP’in 10. Kongresinde konuşacağımı söyleselerdi, hayal mi derdim. EMEP’in mücadelesini bugüne getirenlere selam olsun. Mücadelemize verdikleri destekleri asla unutmayacağız. İktidarı arkasına alan işverenler işçileri, ezemez ve yoksullaştıramazlar, bunu duymalarını isterim. 73 gün sonra kazanılan hak mücadelemiz Dersim’de mücadele ruhunun kaybolmadığını, insanların tekrar bir araya geldiğinde kazanabileceğini öğrendikleri bir dönem olur umarım” diye konuştu.

‘İŞTE BU GÜÇ PARTİNİN TA KENDİSİDİR’

Kongrede konuşan EMEP İl Yöneticisi Çağla Yolaşan, yaşamı eşit, özgür, savaşsız, sömürüsüz yani daha insanca hale getirmenin kolay iş olmadığını bildiklerini söyleyerek konuşmasını şöyle sürdüdü: “Ama çok açık ki, tarihin önümüze koyduğu zorlukları aşacak imkânlar da yine bu zorlu koşulların içinde barınıyor. İnsanlık tarihi boyunca devrimci atılımlar hep en zor koşulların bağrında filizlenmiştir. Bu yüzden Türk ve Kürt emekçilerinin, kadınlarının, gençlerinin bugün içinden geçtiği zorlu koşullar, yeni ve insanca bir yaşamı inşa etmenin olanaklarını da içinde taşımaktadır. Biz bu olanakların içinden emekçiler için, kadınlar için, gençler için eşit, özgür, insanca yaşam koşullarını yaratacak bir güç taşıyoruz. Bu güç, tarihimizden öğrendiklerimizle, hareketimizin birikimi ve değerleriyle geleceği inşa edebilecek olan güçtür. Şairin dediği gibi “gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, ekmek, gül ve hürriyet günleri”ni yaratacak güç ellerimizdedir.İşte bu güç partinin ta kendisidir. Bu yüzden diyoruz ki; kadınlar partiye, parti iktidara, sosyalizme!”

Konuşmaların ardından kongreye iletilen mesajlar okundu ve seçim gündemine geçildi. Tek listeyle gidilen seçimde: İl başkanlığına Ergin Tekin yeniden seçilirken il yönetim kuruluna da, Elif Özer, Çağla Yolaşan, Fatoş Argın, Kenan Çetin, Yaşar Çiçek, Aydın Keser ve Orhan Kurul seçildi.