Emek Partisi Dersim İl Örgütü, anadilde eğitimin önündeki bütün engellerin kaldırılmasını talep etti, veli ve öğrencileri de kazanılmış bir hak olan Kürtçe derslerini seçmeye çağırdı.

Emek Partisi(EMEP) Dersim Örgütü, veli ve öğrencileri de kazanılmış bir hak olan Kürtçe derslerini seçmeye çağrıda bulunarak parti binasında açıklama yaptı. Açıklamaya, Halkların Demokrati Partisi(HDP) Dersim İl Örgütü de destek verdi.

‘ANADİLDE EĞİTİMİN ÖNÜNDEKİ BÜTÜN ENGELLER KALDIRILSIN’

EMEP Partisi adına açıklamayı Yaşar Çiçek okudu. Çiçek, açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“ Tirkiya  de  mektevê  werteyê    MEB ra giredayiye  inu de  weçinitena  dersu  devam kena. Werte na dersu de sinifè 5.6.7 u 8 şikinê  ke Zazaki u kurdki  weçine.  Esmer ki werte qomi de xeyle qalê wecinitena  dersu biye. Usulê  weçinitena ra gore gune des televeyi  bıwaze  a derse bijêrê.  Wecinitena  na dersu hata ve 31 asma Çeliye  devam kena  vengdayise  wecinitene  hona devam kena. Sera virêne  evê hazaru domunu  Zazaki u kurdki  çinita we feqet  hetê  malimu ra kemiye  osa.  Hukumato  ke her dayim na mesele sero qesey keno u xo goyneno rastêni   deyi malimê zoniye  ke ceriye inu ra beli beno. Hata nika  qisimanê Zazaki u kurdki ra evê hazaru  malımı biyê mezun u hona  nêceriye.  2022 asma payıza  virêne  de  1  malımê  zazaki u 2 ki malimê  kurdki  ceriye. Komele  wendisi  kemiya malimunê zoni zewna qisiman ra tidarek  keno. Ewro  dayranê tirkiya de honde ke 82 malimê  Zazaki u kurdki  gureyene. Sera vırêne 20 hazar televu vast ke dersa zazaki u kurdki  bivinê. Na durum de citur na xismete dina  yeno merax  kerdene. Ma azaê  Partiya  Emeğiya Dersim e reyna vame ke mesela kurdan evê  têduştiye  amaene hal bena. Zonê maye de heqa wendisi na  teduştiye amaene de kerto de muhima  u vame ke dustè  wastisê mileta ma  de niya.  Heto bin ra ki ciqasi  nia bo  ki na heqe de peyser vinitene ki ğelet  vineme. Komelê  wendişi, linge rew  serva ave berdena zazaki u kurdki malimu bijere u phoşt  bido. Ma azaê  Partiya  Emegiya Dersim e vame ke tomote ke virêniya wendise zonê maye de rê pêrp  wedariyê.  Ma u piyu u domunu silayiya wecinitena  dersa zoni keme.

Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaokullarda seçmeli derslere dair süreç devam ediyor. Bu dersler arasında 5,6,7 ve 8. sınıflardaki öğrencilerin seçebileceği Kürtçe (Kurmancî ve Zazakî lehçeleri) de var. Bu yıl da Kürtçe seçmeli derslere dair bölge kamuoyunda yoğun çağrılar oldu. Prosedüre göre seçmeli bir dersin açılabilmesi için en az 10 öğrencinin başvuruda bulunması gerekiyor. 31 Ocak’a kadar devam edecek olan bu seçme işlemi için çeşitli çağrılar devam ediyor. Geçtiğimiz yıl yapılan çağrılar sonrasında binlerce öğrenci Kurmancî'yi ve Zazakî'yi seçmiş ancak anadilini öğretecek öğretmenler konusunda yetersizlikler yaşanmıştır.

Her fırsatta Kürtçe seçmeli dersleri propaganda malzemesi olarak kullanma çabasından da geri durmayan iktidarın samimiyeti, atanan öğretmen sayısıyla da ortaya çıkmaktadır! Bugüne dek üniversitelerdeki Kürdoloji bölümlerinden mezun olmuş 2000’e yakın öğretmen açıkta duruyorken 2022 yılının Eylül ayında 2’si Kurmancî biri Zazakî olmak üzere 3 Kürtçe öğretmeni atanmıştır, yalnızca! Bakanlık Kürtçe öğretmen açığını başka branşlardan öğretmenleri bu derslere sokarak tamamlamaya çalışmıştır. Bugün gelinen noktada Türkiye’de, kamuda 82 Kürtçe öğretmeni istihdam ediliyor yalnızca. Geçtiğimiz yıl 20 bine yakın öğrenci Kürtçe dersi seçiminde bulundu. Hal böyle iken bu kamusal hizmetin nasıl verileceği tartışması da devam ediyor.

Emek Partisi Dersim İl Örgütü olarak, Kürt sorunun ancak tam bir ulusal hak eşitliği temelinde çözülebileceğini tekrar vurguluyoruz. Anadilde eğitim meselesini de tam bir ulusal hak eşitliği noktasında en temel meselelerden biri olarak görüyor, seçmeli Kürtçe dersin bu anlamda halkımızın talebini karşılamadığını söylüyoruz.  ‘Seçmeli değil, anadilinde eğitim’ gerekliliğini de bir kez daha vurguluyoruz. Ancak, anadilinde eğitim mücadelesinin bir parçası olarak bu hakkın kullanımından geri durulmaması gerektiğini de ifade ediyoruz.

Konya Valiliğinden "kar" uyarısı (2) Konya Valiliğinden "kar" uyarısı (2)

Milli Eğitim Bakanlığı; acilen seçmeli Kürtçe derslerin geliştirilmesi için daha fazla Kürtçe öğretmeni istihdam etmelidir.

Öğrenci ve ailelerin ders seçerken maruz kalabileceği fişleme ve baskılar engellenmeli anadilinde seçim yapılması teşvik edilmelidir.

Emek Partisi Dersim İl Örgütü olarak anadilde eğitimin önündeki bütün engeller kaldırılsın diyoruz. Velileri ve öğrencileri Kürtçe derslerini seçmeye çağırıyoruz.

Bê  zon weşiye  nêbena. Bê ziman jiyan nabe”