Dersim’de Fırat Elektrik Dağıtım AŞ (FEDAŞ) işçilerinin düşük ücret ve güvencesiz çalışma koşullarına karşı başlattığı eylem 14’üncü gününde de devam ediyor. İş yeri önünde eylemde olan FEDAŞ işçilerini, Dersim Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri ziyaret ederek destek verdi.

FEDAŞ işçilerini ziyaret eden platform bileşenleri yürüyüş yaparak işçilerin yanına geldi. Platform bileşenleri, işçiler tarafından alkışlarla ve coşkuyla karşılandı. İşçiler, taleplerini bir kez daha dile getirirken platform bileşenleri, işçilerin taleplerinin bir an önce kabul edilmesi, işçileri halkla karşı karşıya getirmeye dönük yaklaşımların bir an önce son bulması çağrısı yaptı.

"ARAÇLARIN ANAHTARLARINA EL KOYULDU"

Enerji-Sen Genel Sekreteri Emin Atsız, günlerdir burada olduklarını belirterek, çözümün basit olduğunu, diyalogdan geçtiğini ancak işverenin kendilerini muhatap almadığını söyledi. Atsız, “Bize diyor ki ‘Sizi muhatap almıyorum.’ Arızaya gidecek araçların anahtarlarına el koyuyor. Halka, kamuya ait araçlara el koyarak ‘Bundan sonra hiçbir arızaya müdahale etmeyeceksiniz’ diyor. Çözümsüzlüğün ve evlerimize gelen fahiş fiyatlı faturaların nedeni Fırat Aksa’dır. Sorularımıza bilmiyorum diye cevap veriyor. Enerji işçileri halktan bağımsız değil, bu halkın çocuklarıdır sorunu hep beraber çözeceğiz” dedi.

"AÇLIK SINIRI KADAR MAAŞ"

Emek ve Demokrasi Platformu adına söz alan Emek Partisi (EMEP) Dersim İl Yöneticisi Mustafa Taşkale, Türkiye’nin birçok kentinde işçilerin insanca yaşam ve çalışma koşulları için eylemler düzenlediğini anlatarak, “İşçilerin burada da olduğu gibi ortak talebi insanca yaşama talebidir. Yirmi yıldır iktidarda olan AKP’nin rejimi işçilerin geçinmesine, evine ekmek götürmesine çare değil. Ülkedeki açlık sınırı enerji işçilerinin aldığı maaş kadardır. Talep ettikleri ücret ise yoksulluk sınırının neredeyse yarısıdır. Artan zamlarla bu ücret artışıyla ne kadar idare edileceğini bilmiyoruz o yüzden zamlar bir an önce durmalıdır” diye konuştu.

FEDAŞ’TAN AÇIKLAMA GELDİ

FEDAŞ tarafından yapılan açıklamada, bölge halkının mağdur olmadan, müzakerelerin en olumlu şekilde sonuçlanması için gerekli çalışmaların şirket tarafından hassasiyetle yürütüldüğü belirtildi. FEDAŞ’ın yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. olarak, 01.01.2011 tarihinden bu yana Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde yaklaşık 38 bin kilometreye varan dağıtım bölgesinde kesintisiz enerji arzı için 1400’ü aşkın çalışma arkadaşımızın özverisi ile enerji faaliyetlerini yürütmekteyiz.

Geride bıraktığımız 12 yılda, çalışma arkadaşlarımızın yanında olarak sorumluluk sahamızda bulunan tüm halkımıza en kaliteli hizmeti vermenin gayesi ve gayreti içerisinde olduk. Yüksek ve yenilikçi teknolojik yatırımlar ile enerji arzı kalitesini artırmayı hedefleyen Şirketimizin en değerli varlığı sahip olduğu insan kaynağıdır. İlk günden bugüne kadar insan odaklı çalışmalarımızı sürdürürken ekip arkadaşlarımızın fiziksel ve sosyal motivasyonunu yüksek tutmak en büyük önceliğimiz olmuştur.

Tunceli ilimizde 09.08.2023 tarihi itibariyle iş yavaşlatma, 16.08.2023 tarihi itibariyle de iş bırakma eylemine dönüşen ve devam eden faaliyetler iş süreçlerimizi olumsuz etkilemiştir.

Şirketimizle sözleşme yapmaya hak kazanmış sendika ile yapılan toplu iş sözleşmesinde mutabakat sağlanarak, güncel koşullar göz önünde bulundurulmuş, 2023 yılı 6. ay için belirlenen zam oranın üzerinde ücret artışı yapılmıştır.

Şirketimiz, sözleşme yapmaya hak kazanan sendika ile ilave talepleri karşılamak için görüşmelere devam etmekte olup bu süreçler hakkında da tüm personellerimize gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Ancak iyileştirme çalışmaları devam ederken görevlerinin aksatılmaması defaten bildirilmesine rağmen bazı çalışanlarımız önce iş yavaşlatma, akabinde de iş bırakma eylemini sürdürmüşlerdir.

Yapılan basın açıklamalarında sıkça dile getirilen “Araç anahtarlarının personellerin elinden alınarak arızaya müdahalelerinin engellendiği” iddiası ise gerçeği yansıtmamaktadır. Şirket araçlarımız amacına uygun olarak kullanılmak üzere hali hazırda görev noktalarında beklemektedir.

Erzurum'da pompalı tüfekle vurulan genç öldü Erzurum'da pompalı tüfekle vurulan genç öldü

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa göre elektrik dağıtımı ile ilgilenen iş kolunda bu tip eylemlerin kanundışı sayılacağı belirtilmektedir. Bu sebeple 09.08.2023 tarihinden itibaren yürütülen eylemler Kanuna aykırılık teşkil etmektedir.

Hizmet vermekten her zaman gurur duyduğumuz bölge halkının mağdur olmadan, müzakerelerin en olumlu şekilde sonuçlanması için gerekli çalışmalar Şirketimizce hassasiyetle yürütülmektedir.

Şirketimizin temel amacı halkımızın kesintisiz ve kaliteli enerji alma hakkının korunması olup bu durumu engelleyen eylemlerin bir an önce sonlandırılması, hem çalışanlarımızın hem de halkımızın yararınadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”