banner14

Turkcell'in hukuk teknolojileri maratonu Lexathon sonuçlandı

- Turkcell Hukuk ve Regülasyon Fonksiyonundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir:- "Turkcell Akademi ile 4 farklı tema etrafında ekosistem paydaşlarını, yurt içi ve yurt dışından değerli akademisyenler ile konunun uzmanlarını bir araya getirerek gençlerin bu alandaki ilgisini ve bilgisini artırmayı amaçladık"

EKONOMİ 19.01.2022, 10:35
34
Turkcell'in hukuk teknolojileri maratonu Lexathon sonuçlandı

İSTANBUL(AA) - Türkiye'de ilk kez Turkcell'in düzenlediği hukuk teknolojileri hackathon projesi Lexathon tamamlandı.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, geleceğin hukuk teknolojilerini geliştirmek için yarışan gençler, "Hukukta Dijital Dönüşüm" başlığındaki maraton kapsamında ekosistem paydaşlarıyla bir araya gelerek hukuk teknolojileri alanında yeni fikirler ve projeler geliştirdi.

Program sonunda başarılı olan öğrencilere çeşitli ödüller de verildi. Maratonun final etabında ilk 3'e giren takımlar, toplam 75 bin TL para ödülünün yanı sıra Turkcell'de ve projeye destek veren hukuk bürolarında staj yapmaya hak kazandı. Üçüncü takım kişi başı 2 bin 500 TL, ikinci takım kişi başı 5 bin TL, birinci takım ise kişi başı 7 bin 500 TL ödülün sahibi olurken, maratonda 4. ve 5. takım üyelerine ise Turkcell Pasaj'da kullanabilecekleri kişi başı 1.000'er TL'lik hediye çeki verildi. Programa başvuru yapan ve eğitim gelişim yolculuğunu tamamlayan tüm katılımcılar, Turkcell Akademi Sertifikası almaya hak kazandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Hukuk ve Regülasyon Fonksiyonundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir, teknolojinin gelişimi ile birlikte iş yapma şekillerinin de değiştiğini belirtti.

- 2 haftalık eğitim-gelişim yolculuğu

Hukuk teknolojileri alanındaki gelişmelerin tüm dünyada devam ettiğini aktaran Demir, şunları kaydetti:

"Turkcell olarak bu değişimden hareketle ülkemizdeki hukuk teknolojileri ekosistemine katkı sunmayı hedefledik. Bu motivasyonla Latincede hukuk/kanun anlamına gelen ‘Lex’ ile ‘Hackathon’u bir araya getirdiğimiz Lexathon ortaya çıktı. Turkcell Akademi ile 4 farklı tema etrafında ekosistem paydaşlarını, yurt içi ve yurt dışından değerli akademisyenler ile konunun uzmanlarını bir araya getirerek gençlerin bu alandaki ilgisini ve bilgisini artırmayı amaçladık.

Türkiye'de ilk kez gerçekleştirdiğimiz Lexathon'a başvuran hukuk ve mühendislik fakültelerinden 2 bin 300'e yakın öğrenciyi, Turkcell Akademi'nin özel olarak tasarladığı 2 haftalık eğitim-gelişim yolculuğumuza dahil ettik. Akabinde gerçekleştirdiğimiz hafta sonu hackathon'unda ise farklı disiplinlerden öğrencilerin uyumlu çalışmaları sonucunda ortaya 19 kıymetli proje çıktı. Bu projelerde, sözleşme süreçlerinde yapay zeka kullanımlarından hukuk fakültesi öğrencilerinin gelişim yolculuğunda simülasyon tabanlı programların kullanımına kadar pek çok fikir tasarlandı. Tahkim yazım şartlarının kolaylaşmasını sağlayan, vatandaşların temel haklarına kolayca ulaşabilmesini mümkün kılan uygulama fikirleri üretildi. Bizler de Turkcell olarak doğru bilgiye hızlı ve kolay yoldan ulaşmayı sağlayacak bu projeleri takip ederek desteklemeyi sürdüreceğiz. Turkcell içerisinden ve hukuk bürolarından 40 mentorun verdiği 170 saatlik mentorluk desteğiyle projelerini aralıksız geliştiren öğrencilerimizi ve mentorlarını tebrik ediyorum.”

Turkcell'in düzenlediği Lexathon'a üniversitelerin hukuk ve mühendislik fakültelerinden başvuru yapan 2 bin 270 öğrenciye, 27 farklı eğitmen ve 40 farklı mentor tarafından eğitimler verildi. Maratona hukuk ve mühendislik fakültesi öğrencileri büyük ilgi gösterdi. Başvuruların yarısı hukuk, yarısı ise mühendislik fakültelerinden gerçekleşti. Katılımcılar, son aşama öncesi 13 saati eğitim olmak üzere toplam 170 saat mentorluk desteği aldı. 19 projeye ev sahipliği yapan ve 5 finalist projenin yarıştığı maratonun finalleri 36 saat sürdü ve toplam 1.127 kişi izledi.

Yorumlar (0)
29
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 10691 1785
Bugün 5458 1195
Toplam 7271557 227161