banner14

Bilim insanları, Vertigoya Pratik Yaklaşım toplantısında 14. kez bir araya geldi

- Türkiye’de ve dünyada vestibüler tıp alanında önemli rollere sahip 28 bilim insanının bir araya geldiği toplantıda, konferans ve panellerin yanı sıra, özellikle vertigo tanısı pratiğinde kullanılan uygulamaların olduğu kurslar da düzenlendi

EKONOMİ 30.05.2022, 13:43
5
Bilim insanları, Vertigoya Pratik Yaklaşım toplantısında 14. kez bir araya geldi

İSTANBUL (AA) - Türkiye İş Bankası grup şirketleri arasında yer alan Bayındır Sağlık Grubu’nun gelenekselleşen Vertigo'ya Pratik Yaklaşım toplantı serisinin 14'üncüsü Çeşme'de gerçekleştirildi.

Bayındır Sağlık Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre, kaliteli sağlık hizmetinin yanı sıra tıbbi etiğe ve bilimsel çalışmalara da önem veren Türkiye İş Bankası grup şirketlerinden Bayındır Sağlık Grubu, bu yıl da denge ve denge hastalıkları alanındaki çalışmalarına devam etti.

İç kulakta bulunan vestibüler (denge) sistemdeki hastalıklara bağlı ortaya çıkan ve denge bozukluğuna neden olarak gündelik hayatı etkileyen vertigo konusunda, birikime sahip bilim insanlarının bir araya geldiği 14'üncü Vertigoya Pratik Yaklaşım toplantısı, 27-28 Mayıs'ta Çeşme’de gerçekleştirildi.

- Kurslar ile zenginleştirilen içerik

Türkiye’de ve dünyada vestibüler tıp alanında önemli rollere sahip 28 bilim insanının bir araya geldiği toplantıda, konferans ve panellerin yanı sıra, özellikle vertigo tanısı pratiğinde kullanılan uygulamaların olduğu kurslar da düzenlendi. 200 kişinin katıldığı toplantının konuk ülkesi Hindistan’dı ve Hindistan toplantıya 50 delegesi ile katıldı.

Açıklamada, programda yaptığı konuşmaya yer verilen Bayındır Sağlık Grubu Genel Müdürü M. Tankut Tabak, "Bayındır Sağlık Grubu olarak tıbbi etiğe, kaliteye ve bilime oldukça önem veriyoruz. Bu doğrultuda taşıdığımız sorumluluk bilinciyle ve özveriyle çalışmalar yürütüyoruz. Tescilli Vertigoya Pratik Yaklaşım markamız da bu çalışmalarımızdan sadece biri. Ülkemizde ve dünyada vestibüler tıp alanında klinik çalışmaları ile öne çıkan 28 bilim insanının, değerli deneyimlerini sizlerle paylaşma noktasında büyük emek harcayan Bayındır Hastaneleri Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin’e çok teşekkür ediyorum" açıklamalarında bulundu.

- "Vertigo konusunda güncelleme fırsatı yakalandı"

Bayındır Hastaneleri Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin de salgınla geçen son 2 yılın ardından yeniden yüz yüze yapılan toplantıda bir araya gelinmesinden dolayı mutlu olduğunu belirtti.

Tıpkı son 6 toplantıda olduğu gibi bu kez de dünyada vestibüler tıp konusunda öne çıkan yabancı konukları da toplantıya davet ettiklerini aktaran Özgirgin, "Hindistan’da vestibüler çalışmaları ile dikkati çeken 11 bilim insanı da aramızdaydı. Hastalık tanısının irdelenmesi ve güncel tedavi şekillerinin paylaşılması amacıyla rutin olarak düzenlediğimiz Vertigoya Pratik Yaklaşım toplantısının tüm katılımcılar için vertigo konusunda bir güncelleme olduğuna inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Özgirgin, vertigonun bir hastalık değil, hastalık bulgusu olduğunu bir kez daha vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

"Hastalar baş dönmesi ve dengesizlik sebebiyle normal bir hayat süremiyor ve yaşamdan soyutlanıp pasif kaldıkça yaşanan şikâyetler daha da şiddetlenerek artıyor. Hastaların denge sorunları konusunda irdelenmesi ve teşhis konulması ise oldukça uzun bir süre alıyor. Günümüz hastane koşullarında teşhis, tanı ve tedavi sürecinde baş dönmesi şikayeti olan hastalara hak ettikleri zaman ayrılamıyor. Zor bir konu olması, karmaşık yapısı doktor ve sağlık personelinin zaman yaratıp, ilgi duyup üzerinde durmamasından dolayı denge sistemiyle ilgilenen kişi sayısı hem dünyada hem de Türkiye’de çok az. Bu nedenle gelenekselleşen Vertigoya Pratik Yaklaşım toplantılarımız büyük önem taşıyor."

- Bayındır Söğütözü Hastanesi Denge Merkezi önemli bir boşluğu dolduruyor

Verilen bilgilere göre, denge ve baş dönmesi problemi yaşayan hastalar, iş görme, araba kullanma, merdiven çıkma gibi rutin faaliyetleri yerine getiremiyor ve hayattan soyutlanıyor.

Denge problemlerinin tanı ve tedavisinin uzun süreli olması ise hastaların dengeli bir yaşama kavuşmasını zorlaştırıyor. Denge problemi sebebiyle toplumdan kendini soyutlayan bireyleri, tekrar topluma kazandırmak hedefiyle kurulan Bayındır Söğütözü Hastanesi Denge Merkezi, bu alanda önemli bir boşluğu dolduruyor.

Tedavi, tüm tanı süreci tamamlandıktan sonra, bu konuda eğitim görmüş terapistler tarafından uygulanıyor. Bayındır Söğütözü Hastanesi Denge Merkezi'nde, baş dönmesi ve denge bozukluğunun tedavisinde denge problemi yaşayan astronot ve pilotların tedavi girişimlerinden elde edilen deneyimlerle de şekillenen vestibüler rehabilitasyon yöntemleri uygulanıyor.Yorumlar (0)
32
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 15673 2149
Bugün 8889 1546
Toplam 6665526 216843