SERHAT OZAN YILDIRIM
Tunceli'de, 1971’de mili park ilan edilen 42 bin 674 hektarlık alana sahip Munzur Vadisi Milli Parkı ile 2023 yılında ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edilen Pülümür Vadisi Türkiye'nin de taraf olduğu Uluslararası Bern Sözleşmesi'yle korunan vaşak, yaban keçisi, bozayı, tilki, kurt, sansar, su samuru, porsuk, sincap, tavşan, yaban domuzu, ur kekliği, çengel boynuzlu dağ keçisi gibi birçok canlı türüne ev sahipliği yapıyor.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şubesi ekipleri, yaban hayvanlarını korumak ve yaban hayatını gelecek nesillere aktarabilmek için kaçak avcılıkla mücadelesini aralıksız sürdürüyor. Sabah erken saatlerde araziye çıkan aralarında kadın çalışanların olduğu ekipler, meşe ağaçlarının arasından geçen derelerden arazi araçlarıyla geçerek sarp dağlara ulaşıyor. Hakim tepelerde, kaçak avcılıkla mücadelede en önemli faaliyetlerin başında gelen izleme taktiğiyle dron ve dürbün yoluyla avcıları denetliyor. Yaban hayatını korumak için amansız bir mücadele eden ekipler, kaçak avcıların akşam saatlerinde avlanmaları ihtimaline karşı karanlıkta da saha denetimlerini gerçekleştiriyor. El fenerleri ve projektörlerle de gece saatlerinde sarp arazi de saha çalışmalarını yürütüyor. Yaban hayatı geliştirme sahaları başta olmak üzere belirlenen alanlara da belirli zaman dilimlerinde ekipler tarafından fotokapanlar kuruluyor. Ayrıca ekipler, yaban keçilerinin yoğun bulunduğu bölgede mevsim şartlarından dolayı şüphelendikleri ayak izlerini takip ederek de avcıların izini sürüyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerine, valilik koordinesinde Jandarma ve polis ekipleri de destek veriyor. Yaban keçileri, çiftleşmek için zirvelerden Pülümür ve Munzur Vadisi'nin alt kısımlarına inmeye başladı. Bu durumdan dolayı ekipler yaban keçilerinin yaşadığı bölgelerde yoğunlaşmaya başladı. Ekipler tarafından yapılan saha çalışmalarında son bir hafta içerisinde farklı zamanlarda koruma altında bulunan 3 yaban keçisini avlayarak öldüren avcıları tespit ederek, Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefet suçundan toplamda 1 milyon 10 bin TL ceza kesti. Milli park yetkilileri, yaban keçilerinin çiftleşme döneminde rahatsız edilmemeleri konusunda da vatandaşlara uyarılarda bulundu.

EKİPLERİN ÇALIŞMALARINI DENETLERKEN YABAN KEÇİLERİYLE VE SU SAMURUYLA KARŞILAŞTI

Ekiplerin saha çalışmalarını yerinde takip ettiği sırada yaban keçileriyle ve su samuruyla karşılaşan Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, hatıra fotoğrafı çekilirken, yaban hayvanlarını koruyacaklarını ve avcılara göz açtırmayacaklarını belirterek, “Munzur Vadisi Milli Parkı’nın neredeyse başlangıç noktasında bulunan Ana Fatma mevkiindeyiz. Buradan itibaren yaban keçilerinin sıklıkla yaşadığı bir yer. Biz hem Tunceli’nin halkı hem de yöneticileri olarak bu keçileri çok seviyoruz. Başka şehirlerde bu keçileri görmek için bir safari düzenlenir, elde dürbünlerle kilometrelerce mesafe gidilebilir ama biz karayolumuzun kenarında neredeyse başını okşayacak kadar bu keçilere yakınız. Biz bu keçileri Tunceli’nin bir sembolü olarak görüyoruz. Yöneticiler aynı zamanda çalıştığı bölgenin insanlarının örfüne, inancına, anlayışına ve kültürüne çok dikkat etmek zorunda. Buranın inancına göre burada yaşayan dağ keçileri Munzur Baba ile Düzgün Baba’nın sürüsü olarak geçiyor ve kutsal kabul ediliyor. Buranın insanı bu canlılara ciddi anlamda saygı ve sevgi gösteriyor. Biz de devlet yetkilileri olarak, merkezi idarenin yereldeki temsilcileri olarak bu güzelliği burada muhafaza etmek için yoğun çaba içerisindeyiz. Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerimiz, jandarmamız, güvenlik noktalarındaki emniyet teşkilatımız son derecede sıkı denetimler yapıyor. Bizim için çok önemli olduğu için yaban keçisi avı ilimizde yasak” diye konuştu.

21 yıldır kayıp olan polisin dosyası raftan indirildi 21 yıldır kayıp olan polisin dosyası raftan indirildi

'TETİĞE DEĞİL DEKLANŞÖRE BASIN’

Vali Tekbıyıkoğlu, yaban hayvanlarını görünce tetiğe değil deklanşöre basılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

”Son bir hafta içerisinde yaptığımız denetimlerde yaban keçisini avlayarak öldüren 3 kişiye bir milyonun üzerinde bir ceza kestik hiç kimseyi cezalandırmak istemiyoruz fakat bu keçilerin ve yaban hayatının zenginliğinin yaşamasını istiyoruz. 7 gün 24 saat boyunca Milli Park görevlilerimiz, zorlu ve sarp arazide tüm zorluklara rağmen bu avcılara göz açtırmıyor. Jandarma ve emniyet ekiplerimiz de destek veriyor. İlimizin geçmişte bazı güvenlik sıkıntıları vardı. Şuanda Tunceli, Türkiye’nin en güvenli şehri diyebiliriz. Burayı gezmeye ve görmeye gelen herkese kapımız açık fakat hayvan katillerine ilimizde göz açtırtmayız. Doğası güzel, gezilecek çok yer var. Doğaseverleri, fotoğrafçıları bekliyoruz ilimize. Gelenler tetiğe değil deklanşöre bassınlar.”