Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda geri adım atılmaması sebebiyle 13 eğitim sendikasının harekete geçtiğini belirten Eğitim-Sen Dersim Şubesi, Çarşamba Günü iş bırakacaklarını ifade etti.

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun sorunlara çözüm getirmediğini belirten öğretmenler, aldıkları karar doğrultusunda 2 Kasım tarihinde iş bırakma eylemi gerçekleştirecek. Öğretmenler, İş bıraktıkları 2 Kasım tarihinde Saat 11.30 'da Sanat Sokağı’nda açıklama yapacaklarını söyledi. 

13 eğitim sendikası, Öğretmenlik Meslek Kanunu ve eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacıyla 2 Kasım’da tüm Türkiye genelinde iş bırakma eylemi gerçekleştireceğini duyurarak basın açıklaması yaptı.

“ÖMK’YA KARŞI HAREKETE GEÇİYORUZ”

Eğitim çalışanlarından ve kamuoyundan gelen tüm haklı tepkilere rağmen, mesleklerine hakaret niteliğindeki Öğretmenlik Meslek Kanunu'ndan geri adım atılmaması üzerine 13 eğitim sendikası olarak harekete geçtiklerini ifade eden Eğitim Sen Dersim Şubesi, “Bu sendikalarımızın 14 Ekim'de yaptığı toplantıda ÖMK'nın geri çekilmemiş ve eğitimin bazı kronikleşen sorunlarına hâlâ çözüm getirilmemiş olmasına karşı sessiz kalınamayacağı konusunda ortaklaşılmıştır. Mesleki haklarımıza ve itibarımıza büyük bir tehdit unsuru olan ÖMK’ya karşı harekete geçiyoruz” dedi.

“ÖMK GERİ ÇEKİLMELİ”

Birer öğretmen sorumluluğuyla, sadece bu kanuna karşı değil, eğitimin ve eğitim çalışanının kronikleşen sorunlarına karşı seslerini yükselteceklerini vurgulayan açıklamada, talepler şu şekilde sıraladı:

Kadınların 25 Kasım bildirisi dağıtması engellendi Kadınların 25 Kasım bildirisi dağıtması engellendi

* Atılması gereken en acil adım, 19 Kasım'da yapılacak olan kariyer sınavının iptal edilmesidir.

* Bizlere hiç danışılmadan hazırlanan ve içeriği sırtımızdaki yükü daha da artıracak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu geri çekilmeli ve eğitim sendikaları ile tüm eğitim çalışanlarının görüşlerinin de yansıyacağı şekilde yeniden düzenlenmelidir.

* Ülkedeki gerçek enflasyonda eğitim çalışanlarının alım gücünün ne kadar düştüğü de açıktır. Oysa insanlık onuruna yaraşır ücretler alarak çalışmak bir haktır ve ay sonunu getiremeyen, kirasını ödeyemeyen, faturalarını ödemekte zorlanan bir eğitim çalışanının mesleğini sağlıklı şekilde yapabilmesi mümkün değildir. Tüm eğitim çalışanlarının yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışına ilişkin düzenlemeler yapılmalı ve 1. dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmelidir.

* Ayrıca eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneği, ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmelidir.

* Sosyal devlet ilkesi gereği, tüm eğitim çalışanlarına giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı ve aile çocuk yardımı tutarları iyileştirilmeli, vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir.