Bu yıl 9.su düzenlenen Duhok Film Festivali'nde birçok kısa ve uzun metrajlı film yarışmaya katıldı. 9. Dohuk Film Festivali'ne kısa film dalında katılan Dersimli yönetmen Arîn İnan Arslan’ın Bêder/Serçenin İlk Adımı adlı kısa filmi yarışmada Jüri Özel Ödülü aldı. Festivali katılarak çeşitli etkinliklerde yer alan Arslan, festivalin son gününe film çekimleri nedeniyle katılamamıştı. 8 Aralık gecesi düzenlenen ödül töreninde Arîn İnan Arslan’a verilen Jüri Özel Ödülü'nü Arslan adına oyuncu Aram Dildar aldı.

“Filmimin bir festivalde gösterilecek olmasının en önemli yanı izleyiciden yeni bir şey duymak”

2020 yılında Dersim’in Ovacık ilçesinde çekimleri tamamlanan ve gösterimi pandemi sürecine denk gelen Bêder yakın zamanda Arîn İnan Aslan tarafından video paylaşım sitesi YouTube üzerinden izleyiciye sunulmuştu. Bêder YouTube’de yayınlanmasının ardından binlerce sinemasever tarafından izlenerek olumlu tepkiler almıştı. Yönetmen Arîn İnan Arslan sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Bêder'in yolculuğunu anlatarak, "Benim filmimin bir festivalde gösterilecek olmasının en önemli yanı izleyiciden yeni bir şey duyacak olmak ve festivallerin kısa filmler için bizim ulaşamayacağımız yerlere ulaşma olanaklarıdır." demişti. 

Düzenlenen en büyük Kürt film festivali

Duhok Film Festivali en büyük Kürt film festivali olarak kabul ediliyor. Çok sayıda filmin gösterildiği, dünyaca ünlü yönetmen ve oyuncuların ziyaret ettiği, çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Duhok Film Festivali Kürdistan Bölgesi ile Irak’ın en önemli sinema, sanat ve düşünce etkinliklerinden biri olaraktan biliniyor. Kürt sinemacıları bir araya getirmek için önemli bir merkez haline gelen Duhok Film Festivali bugüne kadar düzenlenen en büyük Kürt film festivali olma özelliğini taşıyor. 

Kaynak: MunzurPress