ERCAN TOPAÇ 

Tunceli merkez Dedeağaç Köyü yakınlarında doğaya keklik salınımı için program düzenlendi. Programı Vali Mehmet Ali Özkan, Cumhuriyet Başsavcısı Enver Eroğlu, İl Emniyet Müdürü Tolga Yılmaz, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, AK Parti İl Başkanı Sercan Özaydın, DKMP 15. Bölge Müdürü Ahmet Çörtük ve kurum amirleri katıldı.
200 kınalı kekliğin doğaya salınmasının ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Mehmet Ali Özkan, “Tabiat harikası Tunceli’mizin biyoçeşitliliğini attırmak için Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüzün katkılarıyla az önce 200 kekliğimizi tabiatla, doğayla, Tunceli coğrafyasıyla buluşturduk. İnşallah bu sayı bine çıkacak. İnşallah güzellikleriyle, tabiatıyla, kültürüyle öne çıkan Tunceli’miz biyolojik çeşitliliğiyle de coğrafyasında yerini alacak” dedi.
Kentin çatışmalı dönemine vurgu yapan Vali Özkan, “Tabi hep söylüyorum nereden nereye geldik. Ne günlerden ne günlere geldik. Bir zamanlar hep televizyon altyazılarında, KJ’lerde Ovacık’ta, Munzur’da ç atışma diye başlayan Tunceli coğrafyası Allah’a şükür bu gün festivalleriyle, etkinlikleriyle; doğal etkinlikleriyle gündeme geliyor. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, içişleri bakanımıza, bakanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu vesileyle bu yolda, huzurlu Tunceli yolunda emeği olan şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Gazilerimize de uzun ömürler diliyorum. Arkadaşlarımıza ayrı ayır teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.