Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Cem Avşar, Dersim Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan Zülfü Çelikdemir’in 12 Ocak 2024 tarihinde temizlik kamyonunun arkasından düşerek iş cinayetinde hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, olay sonrası işçinin ailesinin ve kamuoyunda da çokça tartışıldığı ihmal iddiasının gündeme geldiğini söyledi.

Avşar, “Zülfü Çelikdemir, 2017’de Tunceli Belediyesi’nde çalışmaya başlamıştır. Bir süre büro elemanı olarak çalışmış, belediye yönetiminin değişmesiyle % 51 engelli çölyak hastası ve üniversite mezunu olduğu halde çöp aracı arkası temizlik işçisi olarak görevlendirilmiştir. Zülfü Çelikdemir’in bu konudaki itirazları ve sağlık sorunları dikkate alınmamış ve reddedilmiştir. Ayrıca birikmiş 156 günlük yıllık izninin olduğu, kullanmak için resmi başvurularda bulunduğu ancak personel yetersizliği gerekçesiyle yöneticiler tarafından onaylanmadığı resmi kayıtlarda mevcuttur” ifadelerini kullandı.

Avşar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İddiaya göre Zülfü Çelikdemir’in belediye yönetimi tarafından yoğun baskı ve mobbinge maruz kaldığı, sağlık koşullarına ve eğitimine uygun olmayan statüde çalıştırıldığı, izinlerinin kullandırılmadığı böylece yoğun stres ve ağır iş yükü altında çalışmasından dolayı araç arkasından düştüğü ve beyin kanaması sonucu hayatını kaybettiği önü sürülmektedir.”

'BAKANLIK ARAŞTIRMA VE SORUŞTURMA BAŞLATTI MI?'

Avşar “İddia edildiği ve belgeleriyle ispatlandığı üzere kamu personeli çalıştırma mevzuatına göre personele yıllık izin kullanma hakkı tanınmışken hangi gerekçeyle ve hangi mevzuat hükümlerine göre personele yıllık izin kullandırılmamıştır?” diye konuştu.

“Bahse konu kişi üniversite mezunu ve %51 engelli olarak büro elemanı statüsünde çalışıyorken çöp aracı arkası temizlik işçisi olarak görevlendirilmesi hangi mevzuat hükümlerine göre yapılmıştır?” diyen Avşar, “Bu geçiş sırasında İSG yönetmeliğine uygun eğitim ve oryantasyon yapılmış mıdır? Gerekli iş ekipmanları ve gereçleri sağlanmış mıdır?” sorularını yöneltti.

Dersim’de kaya parçası düşmesine karşı 'karayollarında önlem alınsın' talebi Dersim’de kaya parçası düşmesine karşı 'karayollarında önlem alınsın' talebi

Ailenin iddialarına değinen Avşar; “Söz konusu iddialar üzerine Bakanlığınız tarafından gerekli araştırma ve soruşturmalar başlatılmış mıdır? İddia edildiği üzere olayda yönetici kusuru veya ihmali bulunmakta mıdır? Bu konuda kamuoyunu aydınlatacak mısınız?” ifadelerine yer verdi.

Editör: Mehmet Zafer Ağar