"MÜCADELE İNSANCA YAŞAM TALEBİYLE BAŞLADI"

Enerji Sen Genel Sekreteri Emin Atsız, işçilerin insanca bir yaşam talebiyle mücadele başlattıklarını söyleyerek “Çocuklarına bir dilim daha fazla ekmek götürebilmenin mücadelesini verdiler. Evlerine gittiklerinde çocuklarının yüzlerine daha rahat bakabilmek için mücadele yürütüyorlar. Direk tepelerinde, trafo başlarında ölmemek için mücadele yürütüyorlar” dedi.

Grevdeki işçilerden şirkete cevap Grevdeki işçilerden şirkete cevap

"ÇÖZECEĞİZ DEDİLER, 17 İŞÇİYİ İŞTEN ATTILAR"

Geçtiğimiz cumartesi günü işverenle bir diyalog yakaladıklarını ve işçilerin taleplerini FEDAŞ bölge müdür ve bölge yardımcısına ilettiklerini aktaran Atsız şöyle devam etti: “Elazığ’da bölge müdürü ve bölge müdür yardımcısının da olduğu bir görüşme gerçekleştirdik. 2 saat süren toplantıda derdimizi anlattık. Madem çözmek istiyorsunuz, siz çözemiyorsanız holding çözsün, 1 saat içerisinde bu işi çözebilirsiniz dedik. Orada dedik ki gelin ne halkı mağdur edin ne işçiyi mağdur edin. Bize bir söz verin dedik. Çözeceğinize dair söz dahi verirseniz bize, biz ne bu halkı mağdur ederiz, ne kendimizi mağdur ederiz. Bize haber bekleyin, çözeceğiz bu meseleyi dediler. Elazığ’dan işletmeye döndük, toplantı halindeyken, 17 tane arkadaşımızı işten attılar. Buradan soruyoruz işverene; sizin samimiyetiniz bu mu? Madem sorun çözmek istiyorsunuz, madem halkı mağdur etmek istemiyorsunuz, sorunu böyle mi çözüyorsunuz? 17 tane işçiyi işten atarak bu mücadeleyi bitireceğinizi mi zannediyorsunuz. Bu yola çıkarken, bütün arkadaşlarımın verdiği bir tane söz var: Biz bu mücadeleyi ilk günden son güne kadar birlikte, beraber omuz omuza yürüteceğiz dedik, öyle de yapacağız."

"ENERJİ İŞÇİLERİNDEN DİRENEN İŞÇİLERE SELAM"

Geçtiğimiz gün işten atılan 17 işçiden biri olan Şahin Özmen ülkenin çeşitli illerine direnen işçileri selamlayarak şöyle dedi: "Agrobay’a direnen inatçı sera işçilerine, Başpınar’da mücadeleyi büyüten tekstil işçilerine, her türlü engellemeye rağmen yılmayan Trendyol Depo işçilerine, Doruk Madencilik’te yeraltında açlık grevi yapan madencilere, günlerdir sarı sendikaya taslak nerede diye soran metal işçilerine, Sputnik grevcilerine ve son olarak sokaklarda her fırsatta sesini yükselten özel sektör öğretmenlerine selamlarımızı yolluyoruz!”

"SESİMİZİ DUYURMAK İÇİN DAHA NE YAPMALIYIZ"

İl müdürüne gittiklerini müdürün "Çözüm bende değil" dediğini, bölge müdürünün ise kendilerini "yarın, öbür gün" diyerek oyaladığını söyleyen Özmen "Televizyon kanalları, sosyal medya, bu kentin sokakları, 21 Elektrik Dağıtım Şirketi’ndeki enerji işçileri bizi duydu. Ama daha sesimizi bir türlü sorunu çözecek olanlara duyuramadık. Daha duyurmak için ne yapmamız gerek diye düşünürken bölge müdürüyle görüşmeden dönüş yolundayken 17 arkadaşımız yalan ifadelerle işten çıkarıldı” diye konuştu. ,

"ÇÖZÜMÜ İŞTEN ATMAKTA BULDULAR"

Fırat Aksa yöneticilerinin sorunun çözümünü,  yıllardır emek veren işçilerini işten atmakta bulduğunu belirten Özmen “İşçilerinin üzerine araç sürerek ezmeye çalışan müdür yardımcısı Mehmet Ertekin işine devam ederken arkadaşlarını korumak için müdahale eden işçiler tazminatsız işten çıkarıldı. Hiç pişman değiliz. Biz bu yola hep beraber çıktık. Asla da geri dönmeyeceğiz” diye konuştu.

İşçilerin açıklamasına Dersim Emek ve Demokrasi Platformunun temsilcileri ve Dersimli sanatçılar da destek verdi. Açıklamanın ardından müzisyen Metin Kahraman ve diğer müzisyenlerle açıklamaya katılanlar ‘Deniz Koydum Adını’ şarkısını hep beraber söylediler.