SERHAT OZAN YILDIRIM

Son LGS sınavlarında ilin en başarılı ortaokulu özelliğini taşıyan Payamdüzü Ortaokulu LGS sınavlarında 3 kez Türkiye birincisi çıkarmıştı. 6 yıl önce Payamdüzü Ortaokulunda mezun olan Mahir Gündoğdu bir yandan çobanlık yaparken bir yandan da okuyarak TEOG sınavlarında Türkiye birincisi olmuş ve Robert Koleji'ne birincilik tam bursuyla girerek gündeme gelmişti.

12 Eylül tarihinde tüm Türkiye’de eğitim zili çalarken Payamdüzü İlkokulu ve Ortaokulunda da elektrik olmadığı için zil sesi çalınamadı. Payamdüzü İlkokulu ve Ortaokulu 2022-2023 eğitim öğretim yılı başlamadan yaklaşık 15 gün önce gerçekleşen trafo yangını nedeniyle eğitime elektriksiz başladı. Birçok öğrenci akıllı tahtaları, elektrik ve interneti kullanmadan ders işledi.

Okul idaresi okullarında elektrik olmayışını Çemişgezek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine bildirdi. İlçe Milli Eğitim ise gerekli yazışmaları yaparak konuyu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirdi. Görüştüğümüz İl Milli Eğitim yetkilileri ise durumu Fırat Elektrik Perakende Satış A.Ş bildirdiğini ve gerekli yazışmaları yaptığını söyledi.

Elektrik Perakende Satış A.Ş. yetkileri ise, okulunun kullandığı trafonun özel olduğunu gerekli ücretin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ödendikten sonra takılacağını ifade etti.

Köy halkı, akşam saatlerinde sorunların giderilmesi için hem gazetemize hem de Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan’a bilgi verdi. Gazetemiz köy halkıyla sabah saatlerinde görüştüğü esnada ekipler trafoyu köye getirdi. 24 saat içerisinde vali Mehmet Ali Özkan’ın talimatıyla İl Özel İdaresi’ne ait trafo Fırat Elektrik ekiplerince takılarak, okulun elektrik sıkıntısı giderildi. Valilik yetkileri ise konunun kendilerine iletildiği günden bir gün sonra gerekli işlemleri yaptığını ve elektrik sorununun çözüldüğünü iletti.

Akıllarda da ’21 günlük mağduriyetin sorumlusu kimdir’ sorusu kaldı.

‘YAŞANAN DURUM UTANÇ VERİCİ’

Köylülerden Halil Kındo Yıldırım yaşanan durumun utanç verici olduğunu belirterek ” “Böyle bir şey kabul edilmez bir buçuk aydır elektrik yok. Kimse yardımcı olmuyor, muhtar, kaymakam yardım etmiyor bu böyle olur mu? Bir gün bile bu okulun elektriği interneti kesik olmamalı. Köy okulumuz Tunceli bölgesinin en başarılı okulu bu okulda bu durumlar yaşanıyorsa diğer okullarda ne sorunlar yaşanıyor bilemeyiz . Devlet neden sahip çıkmıyor bu çağda 45 gün bir okula nasıl elektrik verilmez bu kabul edilir bir durum değil. Benim torunum bu okulda okuyor, her akşam eve geldiğinde dede elektrik okulumuzda yok diyerek üzülüyor" dedi.

‘5 KÖY BU OKULDAN EĞİTİM ALIYOR AMA ELEKTRİK YOK’

Hüseyin Ödemiş, konunun gazetecilere iletildikten sonra çözüldüğünü söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

 "Bu okulda çevre köylerden gelen öğrenciler de eğitim görüyor. Toplam 5 köyden öğrenci var. Okul müdürünün Milli Eğitim Müdürünün bu durumda haberlerinin olmaması imkansız. Her gün şikayet gitmiştir. Okulun trafosunun yapılması için gazetecilerin köye gelmesi neden beklendi gazeteciler gelmeden ilk günde bu sorun çözülmez miydi? Milli Eğitim Müdürü neden bu kadar duyarsız kaldı bu sorumsuzluğa müdahale etmeyen hangi yetkili varsa mutlaka hakkında soruşturma başlatılmalı”