Eski yılın uğurlandığı, yeni yılın karşılandığı, Khal Gağan, Dersim’de coşkuyla kutlandı.

Duhok Film Festivali’nden Bêder’e Jüri Özel Ödülü Duhok Film Festivali’nden Bêder’e Jüri Özel Ödülü

Alevi geleneklerine göre 28 Aralık-13 Ocak arasında yeni yılın gelişi olarak yüzyıllardır kutlanan 'Gağan' geleneği, Dersim’de sabah saatlerinde başladı. Belediye tarafından organize edilen etkinlikte bir grup vatandaş, yörede yeni yılın gelişi nedeniyle geleneksel olarak aralık ayının son haftasında yapılan "Gağan" geleneğini canlandırdı.

Belediye binasının önünde toplanan vatandaşlar, bölge halkı için kutsal sayılan yaban keçilerinin avcılar tarafından öldürülmemesini içeren pankart açtı ve yeni yıldan yaban hayvanlarının korunmasını istedi.

Kaybolmaya yüz tutmuş geleneğe göre yaşlı bir kişi ve gelin kılığına giren bir erkeğin yanı sıra onlara eşlik eden bir yardımcı ve yüzü siyaha boyanmış bir başka kişi, davul zurna eşliğinde oyunlar oynayarak esnafı gezdi ve vatandaşların yeni yılını kutladı.

Oyun gereği bazı vatandaşların yaşlı adamın yanındaki gelini kaçırmak istemesi ve adamın elindeki bastonla bu kişilere müdahale etmesi renkli görüntüler oluşturdu.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da bir araya gelen yüzlerce kişi davul zurna eşliğinde esnafı gezerek bağış topladı. Esnaftan toplanan para, gıda ve kıyafetler ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Davul zurna eşliğinde halk oyunlarının sergilendiği gelenek, Haq lokmasının dağıtılması ve dualar edilmesinin ardından son buldu.