Dersim’de eş başkanlar mazbatalarını aldı Dersim’de eş başkanlar mazbatalarını aldı

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu tarafından organize edilen 2024 Dersim Newroz'u Sanat Sokağı’nda başladı. Platformun çağrısıyla, aralarında DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, DEM Parti Dersim milletvekili Ayten Kordu, Emek Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan, Sosyalist Meclisler Federasyonu Temsilcisi Mahir Gürz, Ezilenlerin Sosyalist Partisi Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Dersim Belediyesi Eş başkan adayları Birsen Orhan ve Cevdet Konak, siyasi parti il ve ilçe temsilcileri, STK’ların ve vatandaşların bulundu kalabalık, Sanat Sokağı’nda bir araya geldi. Kalabalık, ellerine aldıkları parti bayrakları, dövizler ve 2017’de Diyarbakır Newrozu’nda öldürülen Kemal Kurkut’un posterleriyle Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü.
2 güvenlik kontrol noktasından geçen kitle, alanda coşkulu bir şekilde halaylar çekmeye başladı. Newroz programı kapsamında DEM Parti Dersim Milletvekili Ayten Kordu, geçmiş dönem DEM Parti milletvekili Alican Önlü, Dersim Belediyesi Eş başkan adayları Birsen Orhan ve Cevdet Konak, Emek Partisi Genel Başkanı Seyit Aslan, Sosyalist Meclisler Federasyonu Temsilcisi Mahir Gürz, Ezilenlerin Sosyalist Partisi Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş konuşma yaptı.
Newroz Tertip Komitesi adına DEM Parti Dersim İl Eş başkanı Özcan Gürtaş konuşma yaptı. Gürtaş, “Newroz’un hiç sönmeyen ateşi özgürlük ve mücadele yolunda bizlere ışık tutmaktadır. Yüzyıllık tekçi, inkârcı politikalara karşı bu ışık hiç sönmeyecektir. Kawa’ların özgürlük ateşini söndürmeyeceğiz” dedi.
Gürtaş, HÜDA-Par Dersim Belediye Başkan adayının, "Dersim Alevi kentidir" sözlerine tepki göstererek, ‘HÜDA-PAR bize şu mesajı vermek istemektedir, ‘Kapınıza kadar geldik, evinize de gireceğiz’ diyorlar. Bu nedenle tavrımızı kazanacak olan devrimci güçler etrafında birleşmeliyiz. Kendileri bu topraklardan def etme zamanı. Zaman, DEM Parti zamanıdır. Birleşme ve kendimizi koruma zamanıdır" ifadelerini kullandı. 
DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, Newroz alanından Gülten Kışanak, Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Selahattin Demirtaş ve Nurhayat Altun’a selam göndererek “113 gündür Kürt sorununun demokratik çözümü ve Sayın Öcalan’a uygulanan tecritin kaldırılması için bedenlerini açlığa yatıran siyasi mahpuslara Seyit Rıza Meydanı’ndan bir selam gönderelim” diyerek konuşmasına başladı.
‘BUNCA YILDIR İKTİDARDASINIZ NEDEN DERSIM’E HİZMET ETMEDİNİZ?’
“JİTEM ittifakına karşı Dersim'in bağrından çıkmış, Dersim halkının Dersim ittifakı var” diyen Koçyiğit şöyle devam etti: “Bu kutsal toprakları ele geçirmek istiyorlar. Her yere baraj yaptılar. İnsanlarımızı açlıkla, yoksullukla terbiye etmeye çalıştılar. Belki yüzlerce Dersim nüfusu başka kentlerde yaşıyor. Yaşıyor. Biz Dersimliler hiçbir zaman doğduğumuz topraklarda doyamadık. Neden? Çünkü bu sistemin Dersim ile bir derdi var. 38’de katliam yaptı, baş eğdiremedi. Buraya her türlü oyunu sergiledi, baş edemedi. Şimdi ne yapıyorlar bizi içeriden kuşatıyorlar. Yüzü Kürt görünümlü Alevi olan adaylarla karşınıza çıkıp yalan söylüyorlar. Ne diyorlar? ‘Biz size hizmet edeceğiz’ diyorlar. Soruyorum. Bunca yıldır iktidardasınız niye Dersim’e hizmet etmediniz?"
‘DERSİM’DE AKP’YE GİDEN HER OY JİTEM’E GİDECEKTİR’
Koçyiğit, “Bize oy verin yoksa bir daha kayyum atanacak diyorlar. Biz Seyit Rıza Meydanı’ndan, bu yol düşkünlerine, bu yoldan çıkanlara sesleniyoruz: Aklınızı başınıza alın. Halkımızı kandırmayın. Dersim halkının size verecek tek bir oyu yok. Bırakın oyu, Dersimlinin size verecek selamı bile yok" dedi. Koçyiğit son olarak şunları söyledi: “AKP'nin ikinci adamı cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz buraya geldi. Gün boyu buradaki sivil toplum kuruluşlarıyla toplantı yaptı. Acaba ne konuştu? Ne konuştu biliyor musunuz. Dersim’in hesabını yapıyor. Evet AKP Dersim'i almak istiyor. Seyit Rıza Meydanı'ndan Dersimlilere soruyorum, Bu siyasete geçit verecek misiniz? Dersim'de AKP'ye giden her oyun JİTEM’e gittiğini, AKP'ye verilen her oyun taş üstünde taş, omuz üstünde baş bırakmayacağız diyen kirli ittifaka gittiğini Dersim halkı iyi bilmelidir. Hiç kimse o tatlı dillere, o tatlı vaatlere kanmamalıdır.“
Newroz ateşinin halk, milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri tarafından yakılmasıyla birlikte ateş etrafında barış ve kardeşlik çağrısı yapıldı. Newroz ateşinin yakılmasının ardından sanatçılar Gülseren Medar, Ali Doğan Gönültaş ve BEKSAV Müzik Topluluğu sahne aldı.