25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde tüm ülkede olduğu gibi Dersim’de de eylemler düzenleniyor. Dersim Kadın platformunun yaptığı çağrılarla meydanlara çıkan kadınlar,  Sanat Sokağı’nda bir araya geldi. Zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde kadınlar, Seyit Rıza Meydanı’na yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında kadın cinayetlerinin durdurulması ve şiddete karşı etkin mücadele yürütülmesini talep edildi. Açıklamaya HEDEP Dersim Milletvekili Ayten Kordu, platform üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, STK’lar katıldı.

‘2002’DEN BERİ SİSTEMATİK SALDIRI VAR’

Platform adına açıklamayı yapan Fatoş Argın Taşkale, 2002 yılından beri kadınların sistematik bir saldırının muhatabı olduklarına dikkat çekerek, ”AKP 2002’den beri kadınların yaşam haklarını, devlet tarafından korunma haklarını, eşit ve özgür bireyler olarak ve laik bir sistemde yaşamlarını sürdürme haklarını hedefe koydu. İktidar nezdinde kadınlar ancak ailenin bir parçası olduğu, çocuk doğurduğu ve aile içinde kapitalizmin devamı için rol oynamaya ikna olduğu sürece makbul sayılıyor” dedi.

İHD: Metin Can ve Hasan Kaya’yı unutmayacağız İHD: Metin Can ve Hasan Kaya’yı unutmayacağız

‘BÖLGE İLLERİNDE KADINA YÖNELİK ŞİDDET ARTTI’

AKP-MHP İktidarının bölgede uyguladığı politikalarla kadına yönelik şiddetin ve yoksulluğun on kat daha arttığını söyleyen Argın, “Çok sayıda Kürt kadın siyasetçi atanan kayyumlar nedeniyle halen cezaevinde iken Kürt kadınları ağırlaşan ve derinleşen yoksulluk, işsizlik, geleceksizlik ile mücadele etmeye devam ediyor. Bütün bu baskılara karşı özgürlük ve barış mücadelemiz devam edecektir” dedi.

‘ŞİDDET, TACİZ BELİRLİ GÜÇLER TARAFINDAN SÜRDÜRÜLÜYOR’

Ülkenin içine girdiği ekonomik ve siyasal belirsizliğin, Dersim’de yaşayan kadınları da derinden etkilediğini aktaran Argın, “Kadınlar her yerde olduğu gibi güvencesiz, kayıt dışı, düşük ücretle sendikasız, sigortasız çalıştırılıyor. Yine Üniversite öğrencileri başta olmak üzere, şehirde yaşayan kadınlara yönelik şiddet, taciz, istismar sistematik olarak belli güçler tarafında sürdürülüyor. Bu durum kadın platformumuz tarafından çokça teşhir edilmesine rağmen hiçbir önlem almayan yetkililer bu duruma sesiz kalarak bu suça ortak olmaktadırlar” diye konuştu.

'GÜLİSTAN BULUNANA KADAR DAVANIN TAKİPÇİSİYİZ '

Gülistan Doku’nun akıbetine de dikkat çekilen açıklamada Argın şunları dile getirdi, “5 Ocak 2020 günü kaybolan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunamamasının bu kirli politikanın bir sonucu olduğunu çokça ifade ettik. Bu güne kadar Gülüstan Doku’nun bulunmasına dair verilen sözler yerine getirilmedi. Bir an önce dosyanın etkin bir soruşturmaya tabi tutularak Gülistan’ın bulunmasını ve faillerin cezalandırılmasını buradan bir kez daha söylüyoruz. Gülistan Doku bulunana kadar bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz.” 

‘ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZLE CEVAP VERECEĞİZ’

Açıklamadan sonra konuşan HEDEP Dersim Milletvekili Ayten Kordu, örgütlü mücadele derken önemli bir şeye işaret ettiklerini belirterek “Yaşasın örgütlü mücadelemiz diyoruz, çünkü biz AKP-MHP rejiminin 21 yıldır faşizmi kurumsallaştırdığı, kadınlarının haklarını gasp ettiği anlayışına kadının özgürlük mücadelesiyle baş edeceğiz. Bu örgütlü mücadelemizle cevap vereceğiz. Örgütlü mücadelemizle özgür kadınlar olarak toplumu inşa edeceğiz. Özgürleşmeden eşitliği sağlayamayız. Özgürleşmenin öncüsü biz kadınlar olacağız” dedi.

‘KADINLAR ALINMAYAN TEDBİRLER YÜZÜNDEN ÖLDÜRÜLÜYOR’

Bugün katledilen kadınların çoğunun alınmayan tedbirler yüzünden öldürüldüğünü söyleyen Kordu “ Mahkemelerde haksız tahrik indirimleriyle erkekler serbest bırakılmıştır. Cezaevinde olan tüm kadınlara selam olsun. Yaşasın örgütlü mücadelemiz, her yerdeyiz. İstanbul Sözleşmesi’nden, nafakadan, haklarımızdan hukuklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Her yerdeyiz her yerde olacağız. ‘Jin jiyan azadi’ felsefesiyle yürüyoruz. Direnen bütün kadınlara selam olsun” dedi.

Açıklamanın ardından Dersimli müzisyen Songül Bulur kadınlar için bestelediği şarkısını söyledi, halaylar çekilmesinin ardından eylem son buldu.