İHD Dersim Şubesi, Cumartesi Anneleri/İnsanları'na destek amacıyla her cumartesi olduğu gibi bugün de saat 12.00’de Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya geldi.

Gülistan Doku’nun akıbetinin anlaşılacağı noktalarda kameralar bozuk, tutanaklar çelişkili Gülistan Doku’nun akıbetinin anlaşılacağı noktalarda kameralar bozuk, tutanaklar çelişkili

Basın açıklamasını İHD Dersim Şubesi yöneticisi Nurșat Yeşil okudu. 25 Ağustos 2018 tarihinden beri yasak ile engellenen buluşmalarını mücadele sonucunda iki haftadır yeniden Galatasaray Meydanı’na taşıdıklarını söyleyen Yeşil, "Tüm kayıplarımız için, adalet istemekten, kayıplarımızı aramaktan faillerinin yargılanarak cezalandırılmalarını talep etmekten vazgeçmeyeceğiz" dedi.

'NİHAT AYDOĞAN NEREDE?'

Eylemlerinin 973. haftasında, 30 Kasım 1994 tarihinden beridir haber alınamayan Nihat Aydoğan için adalet istediklerini belirten Yeşil, "Aydoğan ailesinin bugüne kadar yaptığı tüm başvurular sonuçsuz bırakıldı. Etkin bir soruşturma yürütülmedi. Aydoğan Ailesi, bölgede açığa çıkan tüm toplu mezarlar için Nihat Aydoğan’a ait kalıntılar da olabilir diye girişimlerde bulundu, dosyayı canlandırmaya çalıştı" diye konuştu.

Aydoğan'ın gözaltına alındıktan 20 gün kadar sonra nöbetçi savcılığa sevk edildiğini ve serbest bırakıldığını ama kendisinden bir daha haber alınamadığını belirten Yeşil, şunları söyledi: "973. haftamızda devletin koruması altındayken kaybedilen Nihat Aydoğan’ın akıbetinin açığa çıkarılması ve suçun failleri hakkında etkin soruşturma ve kovuşturma yürütülmesini talep ediyoruz."