İstanbul’da İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı onursal başkanı Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının babası tarafından 6 yaşında evlendirilmesi ve istismara maruz kalması üzere gündeme gelen olay üzerine  Dersim Kadın Platformu basın açıklaması ve yürüyüş düzenledi. Sanat Sokağında buluşan kadınlar Seyit Rızaya yürüyerek, Seyit Rıza meydanında basın açıklaması düzenledi. Açıklamayı platform adına Nurşat Yeşil okudu. Yeşil açıklamada, taciz, tecavüz ve katliamlarla anılan cemaat, tarikat ve dini vakıfların bir kez daha bir çocuğun çaresizliğe mahkûm edilmesine, yıllarca istismara maruz kalmasına yol açmasıyla karşılarına bir kez daha çıktığını dile getirdi.

“KADINI VE ÇOCUĞU KORUMAKLA YÜKÜMLÜ KURUMLAR GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMEMEKTE”

Yeşil, “Bu zihniyetin kadınlara ve özellikle kız çocuklarına reva gördüğü yaşam tarzı ise eğitim sisteminden ve toplumsal hayattan dışlayarak, kadını, yok sayıldığı bir yaşama hapsetmektir. Yaşadığı bu istismar ve travmalar karşısında kadını ve çocuğu korumakla yükümlü olan kurumlar görevini yerine getirmediği için şiddet vakaları artmakta ve ölümle sonuçlanmaktadır. Şiddete uğrayanı değil şiddet failini koruyan kurumlar kadın ve çocukların istismarında ve ölümünden sorumludur. AKP-MHP iktidar bloğu eliyle eğitimin dinselleştirildiği bu süreçte, dini tarikat ve cemaatlerin çocuklara ve topluma karşı işlediği suçlar ise siyasi iktidar ve yargı tarafından sürekli hasıraltı yapılmakta, bu suçların üstü örtülmeye çalışılmaktadır” dedi.

“İSTİSMARI MEŞRULAŞTIRAN GERİCİ ZİHNİYETİNİZİ KABUL ETMİYORUZ”

Çocukları karanlığa teslim etmemek için gerçeği ısrarla söylemeye devam edeceklerini belirten Yeşil, konuşmasını şu sözlerle sollandırdı:

“Çocuğu koruyan uluslararası sözleşmeleri uygulamayan, failleri aklayan, cezasızlık politikalarında ısrar eden yargı, çocukları korumayan kolluk kuvvetleri, evlilik yaşının 12’ye düşürülmesini isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı, cemaatlerle iş birliği yapan Milli Eğitim Bakanlığı, tekçi, gerici ve cinsiyetçi temelde bir toplum inşasını hedefleyen siyasi iktidar çocuk yaşta evliliklerin ve istismarın suç ortağıdır. 6 yaşındaki çocukları evlendiren, istismarı meşrulaştıran gerici, eril zihniyetinizi kabul etmiyoruz.”