Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlere sayılı günler kala ülke genelinde yaptığı mitinglerine Dersim’de devam etti. Kent merkezinde bulunan Seyid Rıza Meydanı’nda gerçekleştirilen mitinge, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Kürdistan Komünist Partisi temsilcisi Mustafa Korkmaz, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) temsilcisi Mesut Tek, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) temsilcisi Evrim Konak, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile Başak Demirtaş’ın yanı sıra Yeşil Sol Parti Dersim milletvekili adayı Ayten Kordu katıldı.  

Miting öncesi Mazgirt Köprüsü’nde onlarca araç halindeki konvoy ile karşılanan heyet, miting alanına doğru yola çıktı. Heyet, güzergah boyunca yurttaşlar tarafından zafer işaretleri ve alkışlarla karşılandı. Heyet ve beraberindeki yurttaşlar, konvoy sonrası Dersim Otogarı’ndan miting alanına doğru “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. 

Yeşil Sol Parti bayraklarıyla donatılan ve adeta bir şölen havasının hakim olduğu Seyid Rıza Meydanı’nda, “Jin, jîyan, azadî” sloganları hiç durmazken, alanı dolduran Dersîmliler, Gülistan Doku’nun akıbetini, “Gülistan’sız 1095 gün geçti. Unutturmayacağız” pankartıyla yeniden sordu. Miting alanında, “Özgür kadın, özgür toplum” ve “Vurur yüze ifadesi, sülalece gidiyor bir tanesi” dövizleri açıldı.

‘HAKLARA KAVUŞULMADIĞI MÜDDETÇE DEMOKRASİ GELMEZ’

 Emek, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin yanı sıra 6 Şubat’ta gerçekleşen Mereş merkezli depremde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşuyla başlayan miting, PSK temsilcisi Mesut Tek’in konuşmasıyla sürdü.

 14 Mayıs’taki seçimlerde Dersim halkının iradesini ortaya koyacağını belirten Tek, “Hem hükümet he de muhalefetin bir bölümü bu seçimde ‘Cumhuriyet’in ikinci yüzyılı’ mottosunu kullanıyor. Oysa biz geçen yüzyılının bize neye mal olduğunu iyi biliyoruz. Munzur Çayı’nda kan aktığını, katliamlara uğradığımızı biliyoruz. O zaman görevimiz bu ikinci yüzyıl söyleminde bulunanlara bir ders vermektir. O da Biz Kürtlerin birinci yüzyılda yaşadıklarını yaşamamak için gidip Yeşil Sol Parti’ye oy vermektir. Çünkü Türkiye’de Kürt sorunu çözülmediği müddetçe, Kürtler ulusal haklarına kavuşmadığı müddetçe, Türkiye’ye demokrasi gelmez” dedi.

 ANADİLDE EĞİTİM VURGUSU

Konuşmasına Dersim Katliamı’nın 86’ncı yıl dönümünü hatırlatarak başlayan Kürdistan Komünist Partisi temsilcisi Mustafa Korkmaz, “Acılarımız hala taze ancak Seyid Rıza’nın diz çökmediği gibi bizler de diz çökmeyeceğiz. Bu faşist rejimi tarihin çöplüğüne atana kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye belirtti. Kurdistani İttifak’ın Kürtler adına kıymetli olduğunu belirten Korkmaz, “Kayyım atamaları ile el konulan irademizin iade edilmesini, siyasi tutsakların salıverilmesin, anadilde eğitim hakkının kabul edilmesini, Kürt dilinin resmi dil olmasını talep ediyoruz” sözlerine yer verdi. 

 ‘KADINLAR KAZANCAK’

 “Kadınlar, kazanacak, emekçiler ve halklar kazanacak” vurgusu yapan SMF temsilcisi Evrim Konak, “Yüzyıldır bizi her alanda sömürürken, asimile ederken, bizler de yaşamın her alanında bedel ödedik. Bugün çok despot bir ittifak ile karşı karşıyayız. Kadınlara, emekçilere ve halklara kan ve zulümden başka hiçbir şey sunmadı. Gülistan Doku’yu hiçbir zaman unutmadık. Yeni Gülistan’ların bu ülkede kaybedilmemesi için biz kadınlar bu iktidarı göndereceğiz. Her gün 5-6 kadının cinayete kurban gittiği bu ülkede, yeni kadınların katledilmemesi için biz kadınlar sandıklara sahip çıkacağız” diye konuştu.

 KORDU: HEP BİRLİKTE BU KAVGAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yeşil Sol Parti Dersim milletvekili adayı Ayten Kordu, tek adam rejiminin kimliklere ve demokrasiye düşman olduğunu dile getirdi. Kordu, “Yüz yıllık bir inkar siyaseti var ve son 21 yılda AKP Saray rejimi faşizminin kurumsallaştırmaya çalışmakta. Tarihi bir süreçten geçiyoruz. Halklarımızın sorunlarına ortak çözüm getirmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Dersim’de işsizlik, göç ve yoksulluk var. Kimliğimizi, dilimizi inkar var ama biz Emek ve Özgürlük İttifakı ve Yeşil Sol Parti olarak 14 Mayıs’ta tarihi seçimi sonuçlandıracağız. Bu rejimi hep beraber göndereceğiz. Bu zihniyete karşı ‘Edi bese’ diyeceğiz. Dersim halkı olarak topraklarımız kurdun kuşun, dağın, taşın hepimizin üzerinde hakkı var ve bu hakkın değerini biliyoruz. Bunun için hep birlikte değiştireceğiz” dedi.

AKDENİZ: BU İŞ İLK TURDA BİTMELİ

Dersim üzerinde yıllardır süren devlet politikalarına değinen EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, “Dersim’in kesik damarları var. Burayı yağmaladılar, gençleri işsiz bıraktılar. Sürgüne mecbur bıraktılar ama inadına buradayız diyoruz. Kentimize sahip çıkıyoruz. Her ot kendi kökü üzerinde biter, her kuş kendi dilinde konuşur, öter” diye belirtti.

14 Mayıs’taki seçimlerinin her türlü provokasyona karşı zafer ile sonuçlanacağına dikkat çeken Akdeniz, “Gidiyorsun tek adam. Hiç korkmayın. Ne yaparlarsa yapsınlar, gidecekler. Ülkenin dört bir yanında Yeşil Sol Parti’nin seçim bürolarına, arabalarına yapılan saldırıları kınıyoruz. Altlarındaki halı kayıyor. Bu iş ilk turda bitmeli. ‘Ben Alevi’yim’ deyince Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıları görünce, ‘İnadına hepimiz Alevi’yiz” diyoruz. Bir oy Sayın Kılıçdaroğlu’na bir oy Yeşil Sol Parti’ye. Parlamentoyu halka, halkı parlamentoya götüreceğiz” vurgusu yaptı.

 Sonrasında Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder’in Dersim halkına gönderdiği, “Büyük zaferlerde görüşmek üzere” mesajı okundu.

 ‘BURASI DERSİM ZULME GEÇİT VERMEZ’

 “Burası Dersim, zulme geçit vermez” diyen DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise, Dersim halkının faşizme karşı Yeşil Sol Parti öncülüğünde buluşacağını belirterek, alanda yer alan, “Hep kavgaydı yaşamımız. İnsanlığın savaşçıları özgürlüğü yaratıyor” pankartına dikkat çekti.

 DEMİRTAŞ: DERSİM İKİ OYUNU DA EVLATLARINA VERECEK

 HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Amed eski Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’nın selamını ileten Başak Demirtaş, “Dersim coğrafyasında zulmün eksik olmadığını ifade ederek, “Dersim asla susmayan diliyle, sazıyla ve Munzur’un sesiyle bize diyeceğiz her şeyi kararlılığıyla söylüyor. Dersim yine tarih yazacak. Munzur’un asi ve direngen halkı, kendi tarihine zulmeden, kadınları yok sayan, insanları açlığa mahkum edenlere 14 Mayıs günü en güçlü cevabı sandıkta verecek. Dersim’in yiğit kadınları bu topraklarda onurun temsilcisi oldunuz. Ben eminim ki Dersim iki oyunu da evlatlarına verecek. Birini Ayten Kordu’ya, birini de Kemal Kılıçdaroğlu’na” ifadelerini kullandı.

 KILIÇGÜN UÇAR: BU KADİM İNANÇ SİZİ GÖNDERECEK

 Ardından Kirmanckî konuşan Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Aleviler için sarf ettiği “tür” ifadesine tepki gösterirken, “Sizin ferasetiniz Alevi halkının kadim inancını Kürt halkının kimlik kimliğini anlamaya yetmedi, yetmeyecek. Bu kadim inanç sizi gönderecek” dedi.

 ‘BU ÜLKE BİZİMLE DEMOKRATİKLEŞECEK’

Uçar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kaybedeceklerini çoktan anladılar. Gittikleri her yerde çok ciddi bir saldırı ve hakaret ile karşı karşıya kalıyoruz. Tek adam rejimini küçük ortağı Balıkesir’de söz kuruyor. ‘Bunlar sandıktan alsa alsa ya müebbet hapis cezası, ya da vücutlarına mermi alırlar’ diyor. ‘Devlet elden gitti’ diye söyleniyorlar. Aslında devlet sizden kurtuluyor. Devlet sizsiz bir devlet olacak. Gidecek olan bir devlet var, o da Devlet Bahçeli’nin kendisi. Bu devlet, bu ülke bizimle demokratikleşecek.

 Değerli arkadaşlar, Yeşil Sol Parti mücadelemizde yeni bir durak. Ama bu mücadele sizin mücadeleniz. Bu mücadelenin her sözünde, bu mücadelenin her ilmeğinde sizin emeğiniz var. Dolayısıyla, bu yüzden kazanacağımızı ifade ediyoruz. Bu mücadele kazanacak. Yeşil Sol Parti Meclis’te güçlü olmak durumunda. Neden? Dersim Katliamı’nın halen daha yüzleşilmesi, araştırılması gereken hakikatleri var. Yeşil Sol Parti’nin Meclis’te güçlü olması demek, Türkiye’de gerçek bir yüzleşme ve hakikat komisyonunun kurulması demek. Var mısınız birlikte inşa etmeye?”

 ‘YENİ FELSEFEYE İHTİYAÇ VAR’

 Bu ülkede sadece Sünniler yaşamıyor. Birçok inanç yaşıyor. Bu inançlara eşit yaklaşmayan bütün zihniyetler kaybetmek zorunda. Yeşil Sol Parti ile birlikte bütün inançları yaşatmaya var mısınız? Yine AKP iktidarı döneminde uzun zamandır yürüttüğü bir çalışma var. Kendi Kürt’ünü kendi Alevi’sini yaratmaya çalışıyor. En son Alevi inancını Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlamak için kendisini büyüten bir çalışma açığa çıkardı. Bu bir inanç katliamı sevgili arkadaşlar. Çünkü AKP MHP iktidarına, faşizme, gericiliğe, halkları yok sayan bu zihniyete karşı en güçlü mücadeleyi yürüten alevilerdir. O yüzden zapt u rapt almaya çalışıyorlar. İzin verdik mi bugüne kadar. Bu inanç katliamı karşısında güçlü bir Yeşil Sol Parti ile bütün inançlar en çok da 72 millete aynı nazarla bakan bizim inancımız güçlenecek. Türkiye siyasetinin 72 millete aynı nazarla bakan bir felsefeye ihtiyacı var. Bunu Hep birlikte inşa edeceğiz. Bunda hiç bir şüphemiz yok.”

 Miting, konuşmaların ardından Aryen Kom’un ezgileriyle halaylar çekilerek son buldu.