Dersim´de Emek ve Demokrasi Platformu, ilde bir ayda iki yaban keçisinin öldürülmesi ile domuz avı yapmak için yurt dışından gelen avcıları valilik binası önünde protesto etti. Protestoda, valiliğin kent genelinde avcılığı yasaklamasını ve denetimlerin artırılması talep edildi.

Bölgede yaban hayatının evi olarak bilinen Dersim, Türkiye'nin de taraf olduğu Uluslararası Bern Sözleşmesi'yle korunan vaşak, yaban keçisi, tilki, kurt, sansar, su samuru, porsuk, sincap, tavşan, yaban domuzu, ur kekliği, çengel boynuzlu dağ keçisi ve ayı gibi daha birçok canlı türüne de ev sahipliği yapıyor. Yaban hayatı zenginliyle ön plana çıkan kentte, son bir ayda kaçak avcılar, Dünya Doğa Koruma Birliği'nce (IUCN) yayımlanan 'Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Listesi'nde bulunan yaban keçisi avlandı. Merkez kırsalında yaban keçisini avlayan avcılar yakalanırken, Pülümür kırsalında yaban keçisini öldüren avcılar yakalanamadı. Kaçak avcıların yakalanması içinde ekiplerin çalışması devam ediyor.

Munzur Çayı taştı, Tunceli- Ovacık karayolu kapatıldı Munzur Çayı taştı, Tunceli- Ovacık karayolu kapatıldı

Aralarında siyasi parti temsilcileri, STK´lar ve hayvanseverlerin bulunduğu Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri ellerinde ‘Avcılık spor değil, cinayettir’ dövizleri taşıyarak valilik girişi önünde toplanarak kentte yaban keçilerinin öldürülmesi ve yurtdışından sürek avı izni alarak yaban domuzunu öldüren avcılara tepki gösterdi.

‘HEP BERABER BÜTÜN CANLILARIN YAŞAM HAKKINI SAVUNALIM, YAŞATALIM’

Grup adına açıklama yapan Nurşat Yeşil, valilikten kentteki yabancı uyruklu avcıların gönderilmesini ve tüm avcılık faaliyetlerinin yasaklanmasını talep ederek ” Bir süredir ilimizde ‘’av’’ adı altında yaban hayatına dönük yapılan katliama tanıklık etmekteyiz.  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ihale usulleri ile yurt dışından getirilen avcılara her türlü yasal zemin sağlanmakta. Bugün ilimizde yöre halkının kendi köylerine gitmelerine, yerleşmelerine dahi izin verilemezken, doğamızdaki yaban hayatına dönük katliama her türlü imkanların sağlanması bizler tarafından kabul edilemez. Dersim bölgesi gerek endemik bitki türleri konusunda gerek biyolojik çeşitlilik konusunda nesli tükenmekte olan bir çok canlı türünü barındıran ender coğrafyalardandır. BERN sözleşmesine göre çengel boynuzlu dağ keçisi, ur kekliği, yaban keçisi, ayı, keklik, yaban domuzu, vaşak ala balık gibi bir çok tür  nesli tehlike altında ve koruma altına alınması konusunda listeye alınmıştır. Ancak her yıl coğrafyamızda yaşayan bu canlılara dönük yasal izinlerin verilmesi ve ihalelerle sunulması bizler açısında kabul edilemez. Dersim’de canlıların katledilmesi aynı zamanda yöre halkının inancına, kutsallarına saldırıdır. Dersim’de yaban familyası, Dersimlilerin inançlarında, kutsallarında ve kültürel ritüellerinde doğadaki yaşamın bütünlüğünü oluşturmaktadır. Dersimde av adı altında yapılan katliam, Dersimlilerin yaşamına, doğasına inancına ve kutsallarına yapılan bir saldırıdır. Hep beraber bütün canlıların yaşam hakkını savunalım, yaşatalım. Dersim’de doğanın ve canlıların katledilmesine dur diyelim. Av Spor Değil Cinayettir” dedi.

Geniş güvenlik önlemlerin alındığı açıklamada, basın metninin okunmasının ardından bir araya gelen grup, insan zinciri oluşturarak Tunceli-Elazığ karayolunda yürüyüş yaptı daha sonrada dağıldı.