31 Mart yerel seçimleri için Dersim’de sabah 7'de başlayan oy kullanma işlemi saat 16.00’da sona erdi. İl merkezinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi ile bağımsız aday Hüseyin Aygün’ün yarıştığı seçime katılım düşük oldu. 69 bin seçmenin bulunduğu Dersim’de seçmenler kurulan 516 sandıkta oy kullandı.

MERKEZ DEM PARTİ, İLÇELER CHP

Önceki seçimlere göre CHP’nin ilçelerde oy arttırdığının gözlemlendiği 31 Mart seçimlerinde netleşmeyen sonuçlara göre Mazgirt, Nazimiye, Pülümür, Ovacık ilçelerini ve Akpazar beldesini CHP aldı. Dersim İttifakı’nın da önemli bir güç olduğu seçimde ittifak bileşenleri ilçelerde başarı sağlayamadı. Netleşmeyen sonuçlara göre Dersim merkezi 1000 oyla DEM Parti kazandı. Merkezde ikinci parti olarak CHP yer aldı.

HOZAT’TA BELEDİYE SOL PARTİ’DE, PARTİ İÇİN İLK

Hozat da partilerin yoğun seçim çalışmasına sahne oldu. 2649 seçmeni bulunan ilçede Hozat İttifakı’nın önde olduğu seçimlerde bir ilk yaşandı. Hozat Belediyesi’ni Sol Parti adayı Aydın Kaya 476 oyla kazandı.

65 oy alarak seçim kaybeden AKP’li Becerikli, vali ve kaymakamı tehdit etti 65 oy alarak seçim kaybeden AKP’li Becerikli, vali ve kaymakamı tehdit etti

2019 yerel seçimlerinde Hozat için 2.400 oy kullanılmış, seçimi AK Parti Başkan adayı Seyfi Geyik %42.36 oy alarak kazanmıştı.

OVACIK’TA CHP KAZANDI, 800 OY KULLANILMADI

2897 seçmen bulunan Ovacık’ta seçim yarışı üç aday arasında geçmiş, seçim çalışmalarına yoğun katılım olmuştu. Mevcut belediye başkanı Mustafa Sarıgül’ün tekrar aday olduğu seçimlerde, Ovacık İttifakı adına Hüseyin Tekinoğlu, AKP adayı Ayla Güllü Pezek yarıştı. Seçimi 688 oyla CHP Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül aldı.

MAZGİRT’TE CHP ALDI

2781 seçmeni olan Mazgirt ilçesinde seçimler CHP adayı Ümit Tayhava, AKP adayı Murat Becerikli ve Mazgirt İttifakı adına Emek Partisi adayı Rıza Cangöz arasında geçti. Netleşen sonuçlara göre 60 farkla seçimi CHP adayı Ümit Tayhava aldı. 2019 yerel seçimlerinde AKP’nin adayı Murat Becerikli %35.41 oy alarak Mazgirt belediye seçimlerini kazanmıştı.

NAZIMİYE’Yİ CHP TEKRAR ALDI

1285 seçmenin bulunduğu Nazımiye 2024 yerel seçimlerinde yine el değiştirmedi. 510 oyla Nazımiye Belediye Başkanı Ali Emrah Tekin oldu. 2019 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Nazımiye’de %45.7 oy alarak belediye seçimlerini kazanmıştı.

PERTEK’İ 220 FARKLA AKP ALDI

5197 seçmenin bulunduğu Pertek’te 2019 yerel seçimlerinde Pertek için 4.395 oy kullanılmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi Başkan adayı Ruhan Alan %55.9 oy alarak belediye seçimlerini kazandığı ilçede 2024 yerel seçimleri AKP adayı Recai Vural 1514 oyla aldı.

ÇEMİŞGEZEK AKP’DE

2597 seçmeni bulunan Çemişgezek AKP’nin düzenli aldığı ilçe olan Çemişgezek ise yine şaşırtmadı. Çemişgezek’te AKP adayı İbrahim Enes Somyürek belediye başkanı oldu.

AKPAZAR CHP’NİN OLDU

2019 yerel seçimlerinde Devrimci Güç Birliği’nin kazandığı Akpazar (Peri) beldesine 13 Kasım 2019’da kayyum atanmıştı. Bu seçimde Orhan Çelebi Peri İttifakı adayı olarak tekrar yer aldığı seçimlerde belediyeyi 461 oyla CHP adayı Zeynel Yıldırım aldı.

PÜLÜMÜR TERCİHİNİ YİNE CHP’DEN YANA KULLANDI

1281 seçmenin bulunduğu Pülümür’de netleşen seçim sonuçalrına göre ise CHP diğer rakiplerini geride bırakarak seçimi kazandı. 2019 yerel seçimlerinde de seçimi kazanan CHP adayı Müslüm Tosun bu seçimde de tekrar belediye başkanı seçildi.