02.09.2020, 11:45 2499

DERSİM İLE İLGİLİ YAZI VE ÇALIŞMALARIMA GELEN ELEŞTİRİ VE KARALAMALARA YANIT

Son günlerde memleketim Dersim için yaptığım çalışmalar ve bu konuda yazdığım yazılara çok yoğun olumlu eleştiri ve destekler alırken diğer yandan da bazı yaratıkların hakaret ve tehditlerine maruz kalıyorum. Bu yazı tamamına toplu bir ilk ve son yanıttır.

Önce, Yurt içi ve dışından desteklerini sunarken haklı eleştiri ve endişeleri olan dost ve arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum. Munzur Gözelerindeki proje çalışmalarını gidip görerek videolar çekip yayınlayan dostların iki haklı endişesi var. Yapılan ahşap uygulamalar zayıf olduğundan kış koşullarına dayanmaz. Bu endişeyi ben de yaşadığımdan projenin uygulama sorumluluğunu üstlenen Çevre ve Şehircilik Müdürümüz Sayın Önder Yurdakul beye aktardım. Dersimli yetkin hemşerimiz Önder beyden aldığım yanıt şöyle: “Abi siz hiç merak etmeyin. Biz gereken her türlü tedbiri alıyoruz. Zaten yüklenicinin garanti taahhüdü var. Her hangi bir olumsuzluk olduğunda gelecek yıllarda da olsa biz yükleniciye telafi ettiririz.” İkinci soru şu; arıtma var mı? Projenin yapıldığı alanda arıtması var. Yani proje alanından hiçbir atık Munzur’a karışmayacak.

Diğer bir güruh var ki; yazdıklarımın tek sözcüğüne şu yanlıştır, bu doğru değildir demeden yalnızca hakaret ve tehditleriyle uluyan ve ürenler var. Bunların bazıları belli merkezlerin elemanlarıdır. Hermeneutik ve habitus kavramlarından bihaber bu cahil güruhun algı fukarası olduklarından yalnızca küfür, hakaret, tehdit ve karalamalarda bulunuyorlar. Aslında bunlara yanıt vermeye değmez. Fakat bazı insanların sükut ikrardan gelir düşüncesine kapılmamaları için ilk ve son olarak yanıtlamak zorundayım. Ancak bunu yaparken de en kötü ve benim için en zor olan kendimden söz etmek zorunda kalacağım için, beni tanıyan dost ve arkadaşlarımın affını rica ediyorum.

İDDİA VE KARALAMALARI ŞU BAŞLIKLARDA TOPLAMAK MÜMKÜN

1.            Sen belediyeye basması için kitabını getirdin. Belediye Başkanı basmadığı için hıncın var onun için Komünist Başkanı eleştiriyorsun. Kimileri de; abi sen Komünist Başkanı seçtirmek için çalıştın, destekledin, şimdi de eleştiriyorsun. Bu ne iş?

2.            Sen Munzur Baba projesiyle devletten rant bekliyorsun. Devletin adamısın vb karalamalar.

3.            Datça’da yaşıyorsun gelip burada ahkâm kesiyorsun.

4.            Senin Gözeler yakınında arazin var. Değerlensin diye yapıyorsun.

5.            Munzur’un doğası bozulacak, kirlenecek.

6.            Sen kimsin? Ne oluyorsun? Karanlık adam. Devletin adamı vb.

SIRAYLA YANITLAYAYIM

1.            Evet doğru. Ben Belediyeye bir kitap getirdim. Fakat o kitap benim değildi bu bir. O kitap belediyeden bir şey almak için değil, belediyemize bir şey vermek, katmak ve destek içindi. Kitap ne bir roman ne de bir şiir kitabıydı. Kitabın sahibi yine bir Dersimli olan şimdi Datça’da yaşayan Ali Tiyar Gök hemşerimizdi. Yaklaşık yedi yıldır Dersim’e gelerek Dersim’in florasını çalışan benim de destek olduğum bir abimiz. Konunun uzmanı bir arkadaş. Konuya ilişkin yedi kitap yazmış bir aydın. En son yazdığı “GİZEMLİ KARYA ÜLKESİ” kitabı tuğla kalınlığında, Türkçe, İngilizce yazıldı ve 90 TL’ye satılıyor. Dileyen Google dan bakabilir. Ben Ali Beyin kitabının başına yalnızca 15-20 sayfa Dersim’in kısa tarihi, coğrafyası, kültürü ve turistik yerleri, gezilip görülecek yerleri vb yazdım. Ali Beyin bu kitabını benim ricamla belediyemize verelim bassınlar ve her gelen ziyaretçilere de birer tane başkan imzalayarak satsın ve belediyeye küçükte olsa bir kaynak olsun. Kitaptan ne benim ne de kitap sahibinin belediyeden hiçbir talebi olmamıştır. Tamamen belediyeye destek amaçlanmıştır. Bu konuda ikinci eleştiri de şu; hocam sen seçtirdin, şimdi de sen eleştiriyorsun? İyi Dersim Belediye Başkanı çalış(a)mıyorsa, destekledim diye susup oturayım mı? Bu size doğru geliyor mu? Ne demiş filozof Goethe :“ Samimi olmayı vaat edebilirim, tarafsız olmayı asla “ . 

2.            Ben devletten rant bekliyormuşum, devletin adamıymışım: 1969 yılında Dersim Çemişgezek Toratlı (Dekke) köyünde başladığım ve 1980 sonrası İstanbul’da sona eren öğretmenliğim dışında devletle hiçbir işim ve alışverişim olmadı. Geride bıraktığım yetmiş yıllık ömrümde yapmadığım devlet rantı işini bundan sonra mı yapacağım. Ne için? Kimin için?

3.            Datça’da yaşıyorsun gelip burada ahkâm kesiyorsun diyenlere: Ben 15 yıl önce gelip memleketim Dersim’deki köyümde baba toprağına ev yaparak yarıyıl da olsa burada yaşıyorum. Yazları Dersim’de, Kışları da Datça’da. Yılın yaklaşık 8 ayı burada yaşıyorum.

4.            Senin Gözeler yakınında arazin var. Değerlensin diye yapıyorsun diyenlere: Benim köyümdeki evimin olduğu arsa dışında Ovacık’ın doğusunda Yuvam kent kooperatifinin yakınında 4 parsel arazim dışında hiçbir yerde arazim yok. Hele Munzur Gözeleri bölgesinde ve civarında tek karış arazim yok.

5.            Munzur’un doğası bozulacak, kirlenecek diyenlere: Munzur en kutsal olan gözelerinden kirletilip yok ediliyordu. Bu mücadeleyi bozulmayı, kirlenmeyi durdurmak için veriyorum.

6.            Sen kimsin? Ne oluyorsun? Karanlık adam. Devletin adamı vb. diyenlere: İşte bu sorunuza yanıt benim için en çirkin ve en zor olanı. Çünkü beni kendimden söz ettirmek zorunda bıraktınız. Bunun için beni yakından tanıyan dost ve arkadaşlarımdan tekrar özür dileyerek yanıtlayayım.

•             Yaşamım boyunca hep ve her yerde; sıradan, seriden ve sürüden olmamaya çalıştım. Elimden geldiğince ezber bozdum. Put kırdım. Tabu yıktım. Bazılarından kısa örnekler aşağıdadır.

•             Diktatör Kenan Evren’iin 1981 yılın Mart ayında Memleketi Manisa ve ilçesi Alaşehir’deki mitinglerde elleri titreyerek okuduğu TV’de gösterilen; “bakın, bakın beni ve konsey arkadaşlarımı öldüreceklermiş. Eğer birimizin kılına helal gelirse içerideki tüm tutukluları öldürürüz” dediği bildiriyi TİKKO adına kaleme alan üç kişiden biriyim. Bildiri tarafımdan hazırlandı diğer iki arkadaşın küçük ek ve düzeltmeleri oldu.

•             Deniz Gezmiş ile aynı somunu paylaşmış, İbrahim Kaypakkaya ile aynı tastan çorba kaşıklamış 68’li bir devrimcidir ve hala sapına kadar devrimcidir. Ancak devrimciliğini memleketi Dersim ve Alevilikten başlatma kararı almış olup mücadelesine bu doğrultuda devam etmektedir. Bunun ne ve nasıl bir şey olduğunu anlamak isteyenler, kişisel web sitem www.alevicimehmetyurek.com adresinden görebilirler.

•             1980’lerin ortalarında İstanbul’da holdinglerde üst düzey yönetici iken “DERSİMLİLER VAKFI” şimdiki Tunceliler vakfının ilk başlatıcı, kurucu babasıyım. Bu amaçla yazdığım vakıf senedi örneği ve mektubumu yurtiçi ve dışında 350 Dersimli hemşerilerime ulaştırdım. İlk toplantısını hemşerimiz Hıdır Yüksel beyin Beyazit’teki Oskar otelinde yaptık. Bu ilk toplantıda dostum ve arkadaşım savcı hemşerimiz İsmet Kemal Karadayı benim hazırladığım tüzüğü düzenleme görevini üstlendi. Aynı toplantıda otel sahibi Hıdır Bey, Av. Hasan Gülşen, Mersin’den işadamı bir hemşerimiz, Avrupa ve diğer yerlerden gelen Dersimliler vardı. Bu davet metnim şu ifadeyle bitiyordu.  Kuracağımız bu vakıf veya dernek, her türlü siyasi görüş temsilcilerine siyasetlerini bu yapıya taşımalarına kapalı; “Munzur Babanın suyu gibi ak ve pak, Munzur Baba dağı kadar yüce ve mağrur olsun” sözüyle bitiyordu. Benim Munzur sevdam yeni olmayıp yarım asırlıktır. İbrahim Kaypakkaya’nın evimizde konukken kandil ışığında lise defterine yazmaya başladığı Kemalizm eleştirisini fark ederek tartışmış bilinçleşmiş ve o günden sonra zorunlu kimlik bilgileri dışında Tunceli yerine hep, her zaman ve her yerde Dersimliyim diyen biriyim.

•             Birçoklarının adını besmeleyle ağzına aldıkları dönemde 2000 yılında yazdığım Atatürk eleştirisi nedeniyle yargılanıp bir buçuk yıl ceza aldım. “MUSTAFA KEMAL VE ATATÜRK” başlıklı 10/Kasım/2000 tarihli Değişim Gazetesindeki makalem nedeniyle Atatürk müritlerinin şikâyeti üzerine aldığım 1 yıl 3 aylık mahkûmiyet. (Muğla Asliye Ceza Mahkemesinin 2001/293 esas, 2003/57 kararı)

•             Diktatör Kenan Evren’in toprak altına piyade er olarak gidişinin başlangıcı olan ilk taşın atanı olarak benimle Marmaris’te başlayan davamda başladı. Bununla ilgili Google da yüzlerce sayfaya bakılabilir.  (Marmaris Sulh Ceza Mahkemesinin 2004/244 esas ve 2004/245 kararı.)

•             12 Eylül Darbecilerinin K. Maraş’ta işkencede katlettikleri devrimci kardeşimin davasını uzun yıllar yurt içinde yılmadan takip ettim. Bu dava halen AİHM’e giden ilk dava olup bu konuda kabul edilmiş tek davadır. Bu yıl sonuçlanacağına inanıyorum.

•             Yazdığım bir makale nedeniyle; Türk Adaletinin manevi şahsiyetini tezyif ve tağyirden Muğla Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği 1 yıl 3 ay mahkûmiyet kararı.

•             Memleketim Dersim’de 2007 Milletvekilliği seçimlerinde kendisine karşı çalıştığım için Kamer Genç’in şahsıma attığı iftira nedeniyle açtığım tazminat davasında Avukatım Hüseyin Aygün’ün adıma yürüttüğü davada Kamer Genç 3000 TL tazminata mahkûm oldu. Dileyenler bu konuyu da Hüseyin Aygün’den sorabilir.

•             2013 yılı yılbaşını takip eden ilk günlerde Kemal Kılıçdaroğlu’nun CNN Türk’te Enver Aysever ile yaptığı canlı yayın programında; “Atatürk’ü sevmeyen vatan hainidir, bu memleketi terk etsin” sözü üzerine Tunceli adliyesinde açtığım 2013/59 soruşturma. Bu davada ben; 1937/38 Dersim kırım ve katliamını baş sorumlusu Atatürk’tür. Ben onu sevmek zorunda değilim. CHP kapatılsın. Kılıçdaroğlu’da siyasetten men edilsin talebinde bulundum. Dava Tunceli, Çorlu ve Erzincan adliyelerini takiben Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gitti. Beş yıl sonra hatırlı dostların araya girmesiyle geri çektim.

Yukarıdakiler devlet ve devletlilerle olan davalarım. Bir de Dersim dağlarında silahlı mücadele veren PKK, TİKKO, MKP, DEV-SOL vd örgütlerle davalarım var. Ben 1990’lı yılların başından beri çağın koşullarının değiştiğini, genelde silahlı mücadeleyle devrim yapmaya inanmıyorum.  Bunun sivil toplumun en geniş mücadelesiyle başarılabileceğine inanıyorum. Özelde de memleketim Dersim’de silahlı mücadelenin bitmesini ve hangi silahlı örgüt var ise Dersim coğrafyasını terk etmesini söylüyor ve yazıyorum. Bu düşüncemi 1990’lı yıllarda Marmaris’ten gelerek katıldığım İstanbul Kazlıçeşme’de hemşerimiz Haydar Yüksel’in otelindeki Dersimliler toplantısından beri söylüyor ve yazıyorum. O toplantıda bulunanlardan Ahmet Cihan, şair Mehmet Çetin ve Mehmet Ali Eren ve daha birçok kişi yaşayan tanıklardır. Bu topraklarda bu örgütlerin verdiği silahlı mücadelenin zararı 1937/38 sin mağduriyetini aştı. Binlerce gencimiz toprak altında. Onlarca köyümüz boşaltıldı yok edildi. 1937/38 kırım ve katliamından on yıl sonra köylere dönülebildi. Şimdi 30 yıl oldu hala o boşaltılan köylere dönülemiyor ve artık dönülmesi de zor. Bu doğrultuda verdiğim mücadelelerden bir örnek için aşağıdaki linkleri tıklayabilirsiniz.

http://www.cilagazete.com/dersim-halkindan-dersim-daglarindaki-silahli-devrimcilere-cagiri/.html

http://www.radikal.com.tr/yazarlar/eyup-can/pkk-bir-devrimciyi-nasil-cildirtti-1106101/

Yukarıya bir kısmını aktardıklarım benim ‘devletçi’, ‘karanlık’ ve ‘kirli’ sicilimdir. Ey! Çamur atanlar. Dahası da yazdıklarımdan, yaptıklarımdan ve hakkımda yazılan Google’daki 63 bin küsur sayfada. Benim tüm sicilim Google’da. Benim iki oğluma ve biricik torunuma bırakacağım en büyük mirasım yukarıdaki sicilimdir. Ben bu yazdıklarımdan ve yaptıklarımdan ibaretim. Bana çamur atan karanlıklar siz de kendi sicilinizi yazın da görsün insanlar. Hem devletin hem de dağdaki silahlı örgütlerin hedefindeki bu çoban neymiş be…

Bir diğer konu ise Ovacık’ımıza gelip Munzur hakkında konuşan ve müdahale edenlerin çoğunluğunun Ovacıklı olmaması. İyi niyetle gelenlere diyeceğim yok. Evet, Munzur yalnız Ovacıklıların değil, hatta yalnız Dersimlilerin de değil. İnançlı, inançsız, hangi din ve ırktan olursa olsun insanlığın değeridir. Eyvallah. Ama Munzur’un bir adresi, hanesi, evi vardır ve o da Ovacık’tır. Ev sahiplerine hiç söz ve hak tanımayacak mısınız? Biz Ovacıklılar gelip Mameki’deki Gola Çetu, Nazimiye’deki Düzgün Baba, Mazgirt’teki Baba Mansur ve Çoban Baba, Pertek’teki Sultan Hıdır ve Hozat’taki Dewreş Cemal ve Sarı Saltuk ziyaret ve dergâhlarına müdahale etsek siz ne derdiniz? Munzur Baba’nın ev sahibi Ovacıklılara hiç söz hakkınız yok mu? “Yerel Halkların Hakları”  bildirgesinden haberiniz yok mu?

Büyük yazar E. Zola ile kendimi kıyaslamak haddim değil. Ama örnek olsun diye söyleyeyim ki; Zola’yı Zola yapan yazdıklarından öte Dreyfus olayındaki linçi, hapsi, sürgünü göze alarak verdiği ve sonunda haklı çıktığı kararlı davasıdır. Bu garip Dersimli çoban da Munzur’u kirletmenize, katletmenize gücünün yettiğince size direniyor ve direnmeye devam edecek. Öyle sahte adlarla tehdit ve karalamalarınıza pabuç bırakmam. İftiralarınız, çamurlarınız bu piru pak çobana yapışmaz, tutmaz. Döner sizin suratınıza yapışır. Ben soyadımla mütenasibim, korkutamazsınız. Ben bu kavgaya sonuçlarını bilerek girdim. Bu projeyi AKP yapıyor diye karşı çıkanlara soruyorum? Peki, bu projeyi CHP veya sol bir parti iktidarı yapsaydı yine karşı çıkacak mıydınız?

Haklısın hocam deyip kenarda durup seyreden dostlara ve Dersimli aydınlara da bir çift sözüm var. Aydın olmanın namusu bilmeyi yeterli görmez, müdahale etmeyi de görev sayar. Müdahale aydın için bir etik sorunudur. . Yanlışa müdahale ve mücadele aydının zorunlu sorumluğu ve görevidir. Aydın bunu yaparken risk alacağını ve yalnız kalacağını, her türlü saldırıyı, linçi ve hapsi göze alarak bu görevini yapar. Ey! Dostlar. Nerede olursanız olun, ister yurt içinde, ister yurt dışında. Doğruyla yanlış, haklıyla haksız, namusluyla namussuz çarpışırken tarafsız kalınmaz. Bu konulardaki tarafsızlık sizi yanlışın, haksızın safına düşürür. Ya bana, haksız ve yanlışsın diyerek tavır alacaksınız. Ya da saldıranlara haksızsınız, yanlışsınız,  demek ve bunu yapanlara karşı çıkmak zorundasınız. Sizin için üçüncü yol yok.

MEHMET YÜREK

Dersimli Çoban

*Yazıların sorumluluğu yazarına aittir

Yorumlar (18)
Munzur Ali 7 ay önce
Ne yazık ki Dersim'de her yeniliğe, gelişmeye karşı "ideolojik hastalıklı" gruplar var..Bu önyargılı bilgisiz kişi ve gruplar artık Dersimlilerin yakasından düşmeli..
Hüseyin yılmaz 7 ay önce
Munzur Ali tespitlerine katılıyorum. İ
Munzur Ali 7 ay önce
munzur gözeleri projesinin içeriğini görmeden bilmeden karşı gelen gruplar var.Bu önyargılı kişi ve gruplar Dersim için ne yapmıştır?..Dersim ideolojik yıkımdan çok zarar gördü ve gelişmedi..
bilgi ağacı 7 ay önce
Mehmet Yürek doğru yoldasın..Başarılar..
Kemal akuzum 7 ay önce
Yolun acik ve kutlu olsun. Her sosyal hizmet,her sorumluluk hissetme delikanliligi direnisle karsilanir. Uzulme aziz dost.
Ovacıklı 7 ay önce
Aslında Mehmet Yürek tüm Dersimlilerin tercümanı olmuştur. Dersimliler artık sahipsiz ve kimsesiz değildir..
Munzur Ali 7 ay önce
İdeoloji bağımlılarına sesleniyorum.Hep eleştiriyorsunuz..Öyleyse bir projede siz yapın görelim..Ama her şeyi eleştiriyorsunuz.
Şirzad Deylemistanî 7 ay önce
Ziyaretliyim. Bir an önce Munzur peyzaj projesinin tamamlanıp bölgenin hijyenik bir görünüme kavuşmasını istiyorum. Ayrıca sol düşünce illegal ve silahlı örgütler yoluyla sürdürülmemeli.
Mehmet Yürek 7 ay önce
HDP, Dersim ve Munzur Gözeleri

Dün Diyarbakır’dan gelen HDP li kalabalık bizim CHP li Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ü de yanlarına alarak Munzur Gözelerindeki projeyi protesto ettiler. Peki ben bu dostlara soruyorum.
Hz. Ömer’in halifeliğinde ve onun emriyle Halid-i Bin Velid kumandasındaki Arap orduları kılıçla Kürtleri İslamlaştırmak için Diyarbakır’a girdi. Diyarbakır’ı fethedip oğlu Süleyman’a teslim ederek Anadolu’nun içlerine doğru fetihlerine devam etti. Halid-i Bin Velid Malatya’yı fethe çalışırken oğlunun Diyarbakır’da Kürtler tarafından öldürüldüğünü öğrenip geri döndü. Çünkü oğul Süleyman bir Kürt geline zorla tecavüz etmiş ve Kürtler de gelip Süleyman ve 24 korumasını öldürerek intikamını almışlardı. Malatya’dan geri dönen Halid’i Bin Velid; tarihçilere göre kadın, erkek, çocuk ayırmadan yetmiş bin Kürdü kılıçtan geçirerek katletti. Katliam yeri olan bu günkü Sur içinde de Hz. Süleyman Camii yapıldı. Kürtler bu gün hala her Cuma kafileler halinde kurban ve adaklarla gelip çocuğu olmayanlar bu tecavüzcüleri Hz Süleyman’dan çocuk sahibi olmak ve daha birçok dilekte bulunuyorlar.
Diyarbakır’dan gelerek Dersim’de bizim Munzur’umuzu protesto eden dostlara soruyorum. Dersim’den kalkıp araç konvoylarıyla Diyarbakır’a gelerek Sur içindeki Hz. Süleyman Camii önünde, ey Kürtler bu Hz Süleyman sizin celladınız ve tecavüzcünüz. Siz neden bu celladınız ve tecavüzcünüze hala tapıyorsunuz diye protesto yapsak, siz bize ne dersiniz? Aklınıza ve vicdanınıza başvurumdur.
vatandaş 6 ay önce
munzuru savunmak hdp ye mi düştü?.Ne alaka...herkes kendi kapısının önünü temizlesin..
Tarihçi 6 ay önce
sayın YÜREK sizin o tarihsel anlatınıza bir ek yapayım..Halit BİN Velit'in o kürt katliamından sonra Diyarbakır' daki Kürtler korkudan eski dinini bırakarak Müslüman oldular
Munzur 6 ay önce
1915 ve 1938 in ardillari yine sahnedesiniz. Yarasalar gibi karanlığı bekliyorsunuz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 4151 1020
Bugün 3311 805
Toplam 1022416 52437
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 27 60
2. Galatasaray 27 57
3. Fenerbahçe 27 55
4. Trabzonspor 27 51
5. Hatayspor 28 46
6. Alanyaspor 27 43
7. Gaziantep FK 28 43
8. Karagümrük 28 41
9. Göztepe 27 36
10. Antalyaspor 27 35
11. Sivasspor 26 33
12. Konyaspor 26 32
13. Malatyaspor 28 31
14. Kayserispor 27 31
15. Kasımpaşa 27 29
16. Başakşehir 28 29
17. Rizespor 27 28
18. Ankaragücü 27 26
19. Erzurumspor 27 26
20. Denizlispor 27 24
21. Gençlerbirliği 27 21
Takımlar O P
1. Giresunspor 25 53
2. Samsunspor 25 50
3. İstanbulspor 25 47
4. Adana Demirspor 25 45
5. Altınordu 25 45
6. Altay 24 41
7. Tuzlaspor 24 41
8. Ankara Keçiörengücü 25 40
9. Bursaspor 25 34
10. Ümraniye 25 34
11. Bandırmaspor 25 32
12. Boluspor 25 29
13. Menemenspor 25 27
14. Adanaspor 24 26
15. Balıkesirspor 24 25
16. Akhisar Bld.Spor 25 22
17. Ankaraspor 25 16
18. Eskişehirspor 25 7
Takımlar O P
1. Man City 27 65
2. Leicester City 28 53
3. M. United 27 51
4. Chelsea 27 47
5. Everton 26 46
6. West Ham 26 45
7. Liverpool 27 43
8. Tottenham 26 42
9. Aston Villa 26 40
10. Arsenal 27 38
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 28 35
13. Crystal Palace 27 34
14. Southampton 27 33
15. Burnley 28 30
16. Newcastle 27 27
17. Brighton 27 26
18. Fulham 27 23
19. West Bromwich 28 18
20. Sheffield United 28 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 24 58
2. Barcelona 26 56
3. Real Madrid 25 53
4. Sevilla 25 48
5. Real Sociedad 25 42
6. Real Betis 25 39
7. Villarreal 26 37
8. Celta de Vigo 26 33
9. Granada 25 33
10. Levante 25 32
11. Athletic Bilbao 24 30
12. Valencia 26 30
13. Osasuna 26 28
14. Cádiz 26 28
15. Getafe 26 27
16. Real Valladolid 26 25
17. Elche 25 24
18. Eibar 26 22
19. Deportivo Alaves 25 22
20. Huesca 26 20
google.com, pub-9896894819952872, DIRECT, f08c47fec0942fa0