Emek ve Demokrasi Platformu, İçişleri Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nun, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ı devlet memurluğundan ihraç etmesine tepki gösterdi.

İçişleri Bakanlığı’nın Çankaya Belediyesi’ndeki memuriyet görevinden çıkartılmasına karar verdiği Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a, Dersim’de aralarında bir çok siyasi parti temsilcisi ile STK’ların bir olduğu Emek ve Demokrasi Platformu’ndan destek geldi. Sanat Sokağı’nda bir araya gelen platform üyeleri, ‘Tezcan Karakuş Candan yalnız değildir’ pankartı açarak açıklama yaptı.

‘TEZCAN KARAKUŞ CANDAN ŞAHSINDA YENİLENEN HUKUKSUZLUKLARA HEP BİRLİKTE DUR DİYECEĞİZ’

Platform adına açıklamayı okuyan EMEP Dersim İl Başkanı Ergin Tekin şu ifadelere yer verdi:

“ Saray rejiminin kendisine muhalif kesimlere yönelik haksız ve hukuksuz saldırılarına her gün bir yenisi ekleniyor. Bu seferde, Ankara’da kamusal alanların hukuksuzca ranta açılması başta olmak üzere kentin ve kentte yaşayan yurttaşların aleyhine birçok düzenlemeye karşı davalar açılarak yargı kararıyla iktidarın dinmek bilmeyen rant hırsına dur diyen Mimarlar Odası hedef seçildi.

Kamu yararı öncelikli görevleri arasında olan ve kentin kamusal alanlarının, kültürel ve tarihsel varlıkların korunması için mücadele şehircilik bilincinin evrensel değerlerine sahip çıkan yasayla kurulmuş bir kurum olan TMMOB Mimarlar Odasına yönelik iktidarın saldırıları Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın şahsında komplovari bir hukuksuzluk dayatmasına kadar vardı.

Aynı zamanda Çankaya Belediyesi personeli olan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a yönelik içişleri Bakanlığı’nın aslında yetkisi olmayan bir şekilde başlattığı soruşturma kendisinin kamu görevinden çıkarılmasıyla sonuçlandı.

Danıştay’ın 18 Mayıs 2022 tarihinde oybirliğiyle aldığı karar gereğince kendi personeline yönelik Belediyenin bir şikayeti ve soruşturması olmaksızın İçişleri Bakanlığınca her hangi bir idari soruşturma açılmayacağı hukuken teyit edilmişken hukuk bir kez daha ayaklar altına alınmış ve Tezcan Karakuş Candan Bakanlık Yüksek Disiplin Kurulu kararıyla kamu görevinden çıkarılmıştır.

BİNGÖL - Şehit Astsubay Yusuf Ataş'ın Bingöl'deki ailesine acı haber verildi BİNGÖL - Şehit Astsubay Yusuf Ataş'ın Bingöl'deki ailesine acı haber verildi

Söz konusu bu hukuksuz karar bir yanıyla Tezcan Karakuş Candan şahsında Mimarlar Odası ve muhalif kesime gözdağı verme girişimiyken diğer yandan da içişleri Bakanlığı’nın kendi kurumunda olmayan bir kamu görevlisi hakkında hukuk tanımadan soruşturma açmasıyla siyasal iktidarın kendisinden olmayan belediyelere yönelik yeni bir yetki gaspı girişimidir.

TMMOB Yöneticisi ve Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan şahsında verilen ve sadece ona yönelik değil; iktidarın kendisine muhalif olan tüm kurum ve kişilere gözdağı verme girişimi olan bu hukuksuz karar üzerinden hem Mimarların hem demokrasi den yana hem hukuktan yana haklı sesi susturamayacağı gibi , haksızlıklar ve hukuksuzluklar karşısında direncimizi daha da artırmaktadır.

Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da kentlerimizin, doğanın, emeğin Saray rejimi tarafından rant politikalarına teslim edilmesine sessiz kalmayacağız. Tarihimize, kültürümüze, kentlerimize, yaşamımıza sahip çıkma ve geleceğe aydınlık bir ülke bırakma mücadelemiz kapsamında başta Mimarlar Odası olmak üzere tüm demokrat kurum ve kuruluşlarla kol kola mücadeleye devam edecek, hak gasplarına izin vermeyeceğiz.

Yine bu kapsamda kamu yararı görevini, meslek ilkelerinin yüklediği sorumluluğu yerine getirdiği için kamu görevinden hukuksuzca çıkarılan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Candan’ı itibarsızlaştırma girişiminin karşısında dayanışma içinde olacağımız ve bu hukuksuzluk sona erene kadar birlikte mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyuruyoruz. “