Türkiye İşçi Partisi (TİP), Hatay Milletvekili Can Atalay‘ın mazbatasını almasına rağmen cezaevinde tutulmasına ilişkin tepkiler sürüyor.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay‘ın mazbatasını almasına rağmen cezaevinde tutulmasına tepki göstermek için Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı.

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu adına açıklamayı TİP Üyesi Ali Avcıoğlu okudu. Açıklamada, ‘Halkın vekili Can Atalay’ı serbest bırakın’ pankartı açıldı.

“CAN ATALAY ESİR TUTULDUĞU İÇİN GÖREVİNE BAŞLAYAMADI”

Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay’ın Silivri Cezaevi’nde esir tutulduğu için görevine başlayamadığını söyleyen Ali Avcıoğlu, “Can Atalay’ın tahliye edilmesi için avukatlarının Yargıtay’a yaptığı başvuru günlerdir yanıtsız bırakıldı ve yoldaşımız halen cezaevinde tutuluyor. Yaşanan durum her anlamda Anayasa’ya aykırıdır. Yargıtay, Anayasa’nın emrettiği hükmü uygulamamakta ısrar etmektedir. Can Atalay’ın seçilmiş bir milletvekili olarak yasama faaliyetlerine katılmasının önündeki engellerin kaldırılmasını, Türkiye Cumhuriyetti Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile koruma altında olan seçme ve seçilme hakkının derhal yerine getirilmesini istiyoruz” dedi.