ERCAN TOPAÇ
Dersim Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında imzalanan toplu iş sözleşmesiyle en düşük asgari ücret 5 bin TL olurken, en yüksek asgari ücret ise 5 bin 621,58 TL oldu.
Dersim Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası arasında 192 çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmesi anlaşmayla sonuçlandı. Anlaşmanın sağlanması üzerine Dersim Belediyesi Meclis Salonu’nda Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan, Genel İş Sendikası Şube Başkanı Şükran Yılmaz ve sendika üyelerinin katılımıyla imza töreni düzenlendi.
Törende konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Canan Ay Doğan, yönetime geldiklerinden beri kadrolu ve taşeron işçilerle ikinci sözleşmelerini imzaladıklarını söyledi.
Doğan, “Taşeron işçiler için daha önce en düşük asgari ücret 3 bin 522,16 TL iken yapılan yüzde 41,96 zamla beraber en düşük asgari ücret 5 bin TL’ye, en yüksek asgari ücret ise 4 bin 497,26 TL iken yapılan yüzde 25 zamla beraber 5 bin 621,58-TL'ye yükseldi” dedi.
Maaşlara ek olarak bazı iyileştirmelerin de yapıldığını belirten Canan Ay Doğan, “Her yıl 1 Mayıs ödemesi olarak bin 250,00 TL, her yıl 15-16 Haziran ödemesi olarak bin TL, her yıl giyim yardımı ödemesi olarak 625 TL, 00 TL ve işçilere ayrıca 2 adet 13’er günlük ikramiye ödemesi de yapılacak” ifadelerini kullandı.
Genel-İş Şube Başkanı Şükran Yılmaz ise, en düşük asgari ücretin 5 bin TL olmasının Türkiye için emsal olacağını belirterek, “İşçiden ve emekten yana tutumları için belediyemize sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.
Konuşmaların ardından toplu iş sözleşmesi imzalandı.