Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Dersin seçim bildirgesini merkezde bulunan Seçim Bürosu’nda düzenlediği toplantıda açıkladı. Toplantıya, milletvekili Ayten Kordu,  DEM Parti’nin eş başkan adayları Cevdet Konak ile Birsen Orhan’ın yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi, ittifak bileşenleri ve partililer katıldı. Dersim’in deprem, göç, ulaşım, trafik, kentsel dönüşüm, kültür, inanç, tarımsal ve çevre sorunları gibi temel sorunlarına dair çözüm önerilerinin sunulduğu bildirgede, kentin çok kültürlü dokusuna uygun projeler anlatıldı.

 “Dersim biziz, birlikte kazanacağız” başlığıyla açıklanan bildirgede sıralanan maddeler şu şekilde:

“ 1. İlimizin iki fay hattı arasında bulunması nedeniyle kentimiz ciddi bir deprem riski ile karşı karşıya bulunmaktadır. Depreme karşı dirençli bir kent oluşturmak için işin uzmanları ve bilim insanlarıyla birlikte belediyede Afet Müdürlüğünü harekete geçirip acil olarak metruk, zayıf yapıların tespitini yapıp, deprem öncesi kentin ihtiyaçlarını belirleyerek halkın denetiminde ve gözetiminde hep birlikte kenti depreme hazırlıklı hale getirmek olacaktır.

2. ⁠Kentimizde göç bugünün meselesi değil, dünün meselesidir. Yıllardır sistematik bir şekilde göç, özel savaş politikalarının bir parçası olarak bugün format değiştirmiş biçimiyle karşımıza çıkıyor. Başta gençlerimiz olmak üzere insanlarımız topraklarını terk edip yurt dışına gidiyor. Ekonomik kaygılar, baskı ve güvenlik kaygısı bu sebeplerden birkaçı…

Bizler insanlarımızı artık yurt dışından gelen tabutlarda değil onları burada yaşarken topraklarında görmek istiyoruz. Bu konuda uzmanlarla görüşüp somut adımlar atacağız. Dersimli iş insanlarımızla görüşüp, üretim ve istihdam alanları oluşturarak göçün ekonomik sebeplerini hafifleteceğiz.

Dersim’de eş başkanlar mazbatalarını aldı Dersim’de eş başkanlar mazbatalarını aldı

3. Kayyum⁠ döneminde kapatılan sosyal, kültürel, sanatsal ve eğitim birimlerimiz olan Kadın Danışma Merkezimiz, Gençlik Kültür Merkezimiz, Madde Bağımlılığıyla Mücadele Merkezimiz, Gençlik Danışma ve Sosyal Etkinlik Merkezimiz (GENÇ-SEM) Gıdabank ve Giysibank’ı faaliyete geçireceğiz.

4. Tüm canlıların yaşam haklarını gözeten programımızla kentimizdeki sokak hayvanlarımız için kent merkezi ve köylerimizde kısırlaştırma yaparak, bakımevlerinde rehabilite edip doğal ortamlarında güven içinde yaşamalarını sağlayacağız. Bu çalışmamızı da tüm hayvansever halkımızla ortaklaşarak çalışmalarımızı birlikte yürüteceğiz.

5. Dilimiz kimliğimizdir, varlığımızdır bilinciyle ana dil kreşleri açacağız. Kimliğimize, inancımıza yönelik tüm asimilasyon politikalarını boşa çıkaracak çalışmalarımızı sürdürecek ve toplumsal hafızayı canlı tutmak amacıyla çok dilli belediyecilik hizmetlerimizi sürdüreceğiz.

6. Çok engebeli bir topoğrafyaya sahip olan kentimizde engelli insanlarımızın yaşama katılımında, eğitim, sağlık, spor, barınma, ulaşım, çalışma gibi haklarına erişmede karşılaşacak sorunları çözmek için belediyemiz bünyesinde Engelli Birimini oluşturacağız. Hasta, yaşlı, engelli bakım emeği verenlerle dayanışma içinde olacağız ve sosyal ihtiyaçları oranında sosyal aktiviteler yapacağız.

7. Yaşlılarımız yani kentimizin yaşayan hazinelerinin temel ihtiyaçlarına cevap olacağız.

8. Belediyemizde geçmişte kurduğumuz Sağlık Birimini her gün mahallelerde sağlık taraması yaparak toplum sağlığı konusunda farkındalık yaratmak, koruyucu ve önleyici bilgilendirmeler yaparak farkındalık yaratmak için çalışmalarımızı yaygınlaştıracağız.

9. ⁠Belediyemiz bünyesinde botanik bahçe oluşturarak yerli tohumların korunmasını ve üretici için ücretsiz fide olanağı yaratacağız.

10. Yeşil alanların geliştirilmesi ve spor tesislerin kurulması için piknik ve seyir alanlarını geliştireceğiz.

11. Yaşanılan deprem sonucu hasarlı olduğu tespit edilen mevcut belediye binasını yıkıp, altında otopark alanını da yaratarak tekrardan halkımızın hizmetine açılması için yeniden inşa edeceğiz. İtfaiye Müdürlüğü olarak kullanılan yapımızı yenileyeceğiz. Yeraltı çarşımızın artık esnafımızın ve halkımızın ihtiyaçlarına cevap olmadığının farkındalığıyla çözümler geliştireceğiz. Otopark sorununun çözümü için yeni otopark alanı oluşturacağız. Şehir merkezimizde bulunan çoğunluğunu kadın esnafımızın oluşturduğu pazar alanına ilişkin düzenleme yapacağız, korunaklı bir alan oluşturacağız.

12. Gençlerin mesleki, sosyo-kültürel ihtiyaçlarının karşılandığı sanatsal beceri ve yeteneklerini geliştirebilecekleri yeni bir Kültür Merkezi inşa ederek içinde Dersim Hafıza Müzesi oluşturup geçmişimiz geleceğimizdir şiarıyla Alevi Hafıza Mekânı ve Alevi Bellekevi, Dersim Siyasal ve Toplumsal Bellekevini inşa edeceğiz.

13. Gazik Mahallemiz’deki imar planında cemevi olarak planlanan alanda cemevi projesini hayata geçirerek halkımızın kendi öz inanç değerleriyle buluşturacağız.

14. ⁠ Kentimizin uzun yıllar kaynak suyuna olan ihtiyacını gidermek üzere ekoloji ve bilim çevreleriyle istişare ederek Ovacık ilçemizden temiz ve sağlıklı suyu kentimize ulaştıracağız.

15. Havamızı, suyumuzu, toprağımızı korumak için doğanın katledilmesine, talanına madencilik yapma adı altında yok edilmesine karşı halkımızla birlikte çevre ve doğa mücadelemizi büyüteceğiz.

16. Yoksul insanlarımızın barınma sorununu gidermek için sosyal konut projelerimizi hayata geçirerek yapı kooperatiflerine dirençli konut üretiminde destek olacağız.

17. Şehrin altyapı hizmetlerindeki eksikleri gidereceğiz. Yeni yapılan yerleşim alanların kanalizasyon tesislerini Biyolojik Atık Su tesisine bağlayacağız. Deprem toplanma alanlarının alt yapı ihtiyaçlarını hazır hale getireceğiz.

18. Özgün kadın çalışmalarını etkin ve kapsayıcı bir şekilde yürütebilmek için ayrı bir kadın bütçesi oluşturacağız. Kadın atölyeleri ile üretim alanları oluşturacağız. Kadın sağlık birimleri (hemşire, psikolog), ulaşımda Kadınkart uygulamasına geçeceğiz. Yoksul kadınlarımız için Hijyenmatik adıyla hijyen ürünlerini alabilecekleri mor marketler oluşturacağız. Kadın eğitim birimi, kadın meclisi, kadın kütüphanesi ve çocuk oyun alanları, işitme engellilerin de faydalanabileceği alo şiddet hattı, festival kadın pazarı oluşturup, kadın kampları yapacağız.

19. Pirler ve analar çalıştayı düzenleyerek 1938 anısına 38 fidan 38 kadın 38 genç projemizi hayata geçireceğiz.

20. Gençliğin eğitimine direkt katkısı olan eğitim destek evimizi güncelleyerek yeniden açacağız.

21. Madde bağımlılığı ile etkin mücadele kapsamında eğitimler yapacak, kapsamlı bilinçlendirme faaliyetleri örgütleyeceğiz.

22. Bütün bu hedeflerimizi gerçekleştirmek için mahallelerimizde belirli periyotlarda halk toplantıları yaparak sorunları yerinde tespit ederek katılımcı, halk meclisleri ile yerinde ve yeniden yönetim ile vizyonumuz halkçı belediyecilik olacak. Kendimizi, kentimizi hep birlikte yönetmek, toplumsal yaşamımızı eşitlik ve özgürlük değerleriyle birlikte sürdürebilmek için geçmişimizin deneyimleri ve geleceğe olan inancımızla eş başkanlık sistemimiz ve DERSİM İTTİFAK bileşenleri olarak daha güçlü geliyoruz.”

‘KÖYLÜLERİMİZİN YANINDAYIZ’

Seçim bildirgesinin açıklanmasının ardından Cevdet Konak, merkez Belediyesi öncülüğünde 6 ilçenin belediye başkanlığı tarafından Avrupa Birliği'nin de fon desteğiyle, merkeze bağlı Sütlüce köyü yakınlarında, 18 hektarlık alana yapımı düşünülen 'Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi' ne dair açıklama yaptı. Köylülerin yanında olacaklarını belirten Konak, “ Yani geldiğimiz bu tarihte projenin ihalesi gerçekleşmiş. Ancak projenin Dersim açısından bir ihtiyaç olduğunun farkındayız, biliyoruz. Yani bu kenti yedi ilçesi, bir beldesi ve yüz bin nüfusuyla bu bağış Depolama alanlarının kurtarılması gerekiyor. Yani bu projenin temel amacı 2011’de yerel yönetimlerde görev yapan yoldaşlarımız tarafından uzun bir çaba, uzun bir zaman dilimi içerisinde büyük emeklerle kente kazandırılmış ancak 2020 yılından sonra özellikle bu köyde oturan halkımız mezralarda oturan halkımız tarafında biz bu projenin burada yapımına rızalık vermeyeceğiz dediler. Elbette bizler doğamıza coğrafyamıza ormanlarımıza tarihsel değerlerimize, mezarlarımıza ve oradaki tüm canlara karşıda sorumluluklarımızı biliyoruz. Bu gelinen aşamada köylülerimizin rızalık göstermediği ancak projenin de doğruluğunu kabul ettikleri bir sona doğru geldi. Bizler belediye eş başkan adayları olarak Dersim ittifakı olarak köylülerimizin rızalık göstermediği bu projenin mevcut alanda yapılmaması Için, köylülerimizin, halkımızın kendi toprağıyla ilgili açığa çıkarttığı tüm demokratik taleplerinin yanında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Proje bir ihtiyaçtır. Dersim ittifakı bir de bir Nisan'da göreve geldiğimizde Projenin dersini bir başka bölgesinde coğrafyaya, ormanlara, yer altı kaynak sularına ve tarihsel değerlerimizden zarar, uzak, bütün bu ııı zararların yaşamadığı bir bölgede yeniden inşa etmek için bir planlama yapacağız Avrupa Delegasyonu ve Çevre Şehircilik Bakanlığıyla görüşmelerimiz olacak. Sayın Milletvekilimiz ve buradaki diğer siyasilerimizle birlikte bu kentin tüm dinamikleriyle beraber bu projenin Dersim'in dışında bir bölgeye gitmemesi konusunda da amaç konusunda da elimizde üzerimize düşen görevleri ve sorumlulukları yapacağız. Bugün ve bundan sonraki süreçte, seçim süreçleri ve seçim sonrası tabii bunun bir yasal bir planlaması var, bir süreci var. Her şey bir anda her şeye de cevap olamayız. Ancak burada köylerimize yönelik bu bölgeye Yönelik yapılacak aracı tespitlerinde orman kesiminde köylerimizin yapacağı her demokratik müdahalenin yanında olacağımızı bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Hepinize saygılar sunuyoruz “ şeklinde konuştu.