Oy farkı 4’dü: Akpazar’da seçim yenilenecek Oy farkı 4’dü: Akpazar’da seçim yenilenecek


DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, ‘halk buluşması’ programı kapsamında Dersim’e geldi. Bakırhan, Sanat Sokağı’nda DEM Parti milletvekili Ayten Kordu, DEM Parti Dersim Belediye Eş Başkan adayları Birsen Orhan ve Cevdet Konak’la bir araya gelerek sloganlar eşliğinde Seyit Rıza Meydanı’nda yürüdü. Burada seçim otobüsünün üzerinde halka hitap eden Bakırhan, yerel seçimi kazandıkları gün Tunceli Belediyesi tabelasının yerine Dersim Belediyesi tabelasını takacaklarını belirterek, “ Seyit Rıza’nın torunları Dersim demekte inat edecek, Dersim diyecek. Binlerce yıl burası Dersim olarak kalacaktır. Biz geldiğimizde belediye binasının üzerine Dersim yazmıştık ama arkadaşlarımızın yerine atanan gaspçı kayyum Dersim ismini silerek Tunceli ismini oraya bıraktı. Sizlere söz veriyoruz, 1 Nisan’da o tabelayı arkadaşlarımız tekrardan Dersim Belediyesi olarak değiştirecektir. ‘Murat kardeşimiz gelirse şirketler kazanacak’ dediler, demek ki AKP şirketlerin, sermayedarların partisiymiş. Bunu da kendi bakanları söylüyor. Rantçılara, şirketlere, madencilere hizmet eden bir partinin karşısında emekçilerin, yoksulların ve emekçilerin adresi vardır o da DEM Parti’dir” dedi. 
Gülistan Doku’nun hala bulunamamasına tepki gösteren Bakırhan, “Bir gün yönetim olduğumuzda onların katlettikleri, yok ettikleri, kaybettikleri her şeyin hesabını soracağız. Dersim’in dört bir tarafı kameralarla dolu ama Gülistan Doku henüz bulunamadı, akıbetini bilmiyoruz. Yargı eliyle ‘Kürdü öldürmek, kaybetmek, Kürde zulmetmek, köyünü yakmak, faili meçhul cinayetler uygulamak cezasızdır’ diyorlar. Peki bu Kürt halkı, ezilenler bunu görmeyecek mi?" şeklinde konuştu. 
Dersim İttifakı’na değinen Bakırhan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bu ittifakta emeği geçen, katkısı olan bütün arkadaşları saygıyla selamlamak istiyorum. Bu ittifak sadece bir seçim ittifakı değil, talana karşı bir ittifaktır. Devrimci kimliğinin bir ittifakıdır. İnanıyorum ki bu ittifak Dersim’i ittifaklar konusunda Türkiye’de önemli bir model yapacaktır"