Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) Ankara-Balgat'ta bulunan genel merkez binası ile Diyarbakır'da bulunan Danışma Bürosu'na baskın düzenlendi. Edinilen bilgilere göre partinin Şırnak İl Eş Başkanı Zeki İrmez, Van İl Eş Başkanları Şengül Polat ve Harun Okay, Urfa İl Eş Başkanı Hidayet Enmek, Batman İl Eş Başkanları Ethem Ünal ve Zeliha Aslan, Mardin İl Eş Başkanı Şerafettin Aslan gözaltına alındı. 

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) Genel Merkezi'ne ve il örgütlerine yönelik yapılan operasyonlara dair HDP Dersim İl Örgütü Sanat Sokağı'nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan HDP İl Yöneticisi Özcan Ateş demokratik kamuoyuna dayanışma çağrısında bulundu. Açıklamaya Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri de destek verdi. 

'SEÇİM OPERASYONUDUR'

Yapılan operasyonu 'siyasi soykırım' olarak nitelendiren Ateş, "DBP’ye yönelik gerçekleştirilen bu siyasi soykırım operasyonları, AKP-MHP iktidarının anti-demokratik, yargıyı araçsallaştıran ve siyasi mühendislik amacı taşıyan seçim operasyonudur. DBP’nin hedef alınmasıyla asıl amaçlanan şey, seçimlere giderken Kürt halkının iradesinin ve örgütlü gücünün teslim alınmasıdır. AKP-MHP iktidarı, seçim öncesi anti-demokratik yöntemlere başvurarak en dinamik ve güçlü rakibi olan Kürt halkının iradesini savaş kumpasları, yargı operasyonları ve siyasi darbelerle sindirmek istemektedir" dedi.

'SİYASİ MÜHENDİSLİK OYUNLARINA KARŞI DURMAYA ÇAĞIRIYORUZ'

Demokratik kamuoyunu dayanışmaya çağıran Ateş, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Muhalefeti ise AKP-MHP iktidarının savaş tamtamları ve siyasi soykırım operasyonları üzerinden yürüttüğü siyasi mühendislik oyunlarına karşı durmaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki; AKP-MHP iktidarının temel ve yakın hedefi Kürt halkının iradesini teslim almak olsa da varmak istediği nokta Türkiye halklarının bir bütün olarak teslim alınmasıdır. Seçim sürecine girdiğimiz bu dönemde;Cezaevlerinde mutlak tecridin derinleştirilmesi, kolluk kuvvetlerinin siyasetçilere sokak ortasında işkence yapması ve adalet arayışında olan annelere saldırması ile bugün DBP’ye yönelik yapılan siyasi soykırım operasyonları, AKP-MHP iktidarının seçim stratejisinin savaşı derinleştirme, muhalifleri tasfiye etme, muhalif medyayı susturma ve şiddeti topluma yayma üzerine kurulu olduğunu göstermektedir. Kimsenin kuşkusu olmasın ki, Kürt halkı ve örgütlü gücü bundan önceki iktidarlar gibi AKP-MHP iktidarını da yenilgiye uğratacaktır. DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır’ın gözaltına alınırken yaptığı zafer işareti Kürt halkının zaferinin pusulası, AKP-MHP iktidarının yenilgiden kaçamayacağının göstergesidir. Bu kapsamda demokratik kamuoyunu Kürt halkı ve örgütlü gücüyledayanışmaya, muhalefeti ise AKP-MHP iktidarının savaş tamtamları ve siyasi soykırım operasyonları üzerinden yürüttüğü siyasi mühendislik oyunlarına karşı durmaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki; AKP-MHP iktidarının temel ve yakın hedefi Kürt halkının iradesini teslim almak olsa da varmak istediği nokta Türkiye halklarının bir bütün olarak teslim alınmasıdır. Bizler, DBP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonlarını en güçlü şekilde kınıyoruz. Demokratik tepkimizi büyüterek bu siyasi soykırım operasyonlarını da boşa çıkaracağımızı bir kez daha yineliyoruz. Demokratik tepkilerimizle kazanan Türkiye halkları, kaybeden ise AKP-MHP iktidarı olacaktır.”