Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bir dizi ziyaretler kapsamında Tunceli’ye geldi. Tunceli valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Yılmaz, Tunceli valiliğini ziyaret ederek şeref defterini imzaladı. Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, kentteki çalışmalar hakkında bilgiler verdiği Yılmaz’a, üzerinde ‘Tunceli’ yazan filografi tablo taktim etti. 
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz valilik ziyaretinden sonra Grand Şaroğlu Otel’de iş insanları ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. 

‘DOĞUDA NE VARSA BATIDA, KUZEYDE NE VARSA GÜNEYDE DE OLSUN’

Doğuya ve güneydoğuya önemli yatırımlar yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Doğuda ne varsa batıda, kuzeyde ne varsa güneyde de olsun. 81 vilayetimizde belli standartta, eşit standartta hizmetler olsun. Yüzde 100 eşitlik olmayabilir ama dengeli bir gelişme olsun. Bu anlayışla hareket ettik, doğuya ve güneydoğuya gerçekten önemli yatırımlar yaptık. Kim ne derse desin, üniversitelerden yollara, kırsal alandaki hizmetlerden hastanelere, okullara varıncaya kadar birçok alanda hizmetler yaptık. Tabii fiziki hizmetler işin bir tarafı, gerekli ama yeterli değil. Tabii ki bu tür konular, demokratik standartlar her zaman daha da gelişime açıktır. Demokrasi dediğimiz şey, bir yerde hemen biten bir şey değildir, bir süreçtir. İnsanlar konuşurlar, meselelerini tartışırlar, demokratik ortam içinde farklı çözümler her zaman ortaya koyarlar. Bu konularda da hiç kimsenin aracılığına ihtiyaç duymadığımızı, özellikle bu tür kimlikleri istismar etmeye çalışan terör örgütlerine hiçbir ihtiyacımızın olmadığını da vurgulamak isterim. Biz, vatandaşımızla bire bir otururuz. Vatandaşımızın sorunu bizim sorunumuzdur. Neyse yaşadığı sorun, sıkıntı doğrudan konuşuruz. İki şeyi aynı anda yapmaya çalıştık. Bir, yılların ihmali vardı o ihmalleri gidermek. İki, bugünün ihtiyaçlarına cevap verme. Bazı vilayetlerimizde belki geçmişin ihmalleriyle o kadar uğraşmak zorunda değilsiniz, zaten belli bir altyapı var. Onun üstüne yapıyorsunuz. Bize oy versin, vermesin tüm vatandaşlarımız bizim vatandaşımızdır ve hepsine de hizmet etmeye çalıştık. Elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince bunu yaptık. Bu anlamda Tunceli'de de önemli hizmetlere imza attık” dedi.

‘SAĞLIKLI YAPILAŞMANIN İLK ŞARTI SAĞLIKLI ZEMİNDE BİNA YAPMAKTIR’

Bingöl, Tunceli ve Erzincan'ın da deprem riskiyle karşı karşıya olan bölgelerde yer aldığına işaret eden Yılmaz, “ Afet yaşandıktan sonra değil de olmadan önce riskleri tespit edip bu riskleri azaltmak temel yaklaşım olmalı. Ekonomik olarak da en doğrusu bu. Uluslararası bilim adamlarının da söylediği afet öncesi harcadığınız bir lira, afet sonrası yedi liraya karşılık geliyor. Dolayısıyla hem ekonomik olarak hem insani olarak her bakımdan bu çok anlamlı afet öncesi bizim tedbirlerimizi arttırmamız gerekiyor. Bu çerçevede yapı stokumuzun kalitesinin arttırılması önemli. Huzurunuzda sayın valimize teşekkür ediyorum. Geçmişte belki belediyelerin yapması gerekirdi ama yapmamışlar. Olsun, biz yine eksikleri tamamlayalım. Çok kıymetli bir çalışma gerçekten. Hangi bölgede ne tür bir risk var, afet açısından bunu ortaya çıkaran bir çalışma. Bu, hepimizin destek olması gereken bir süreç. Sağlıklı yapılaşmanın ilk şartı sağlıklı zeminde bina yapmaktır” şeklinde konuştu.

Çemişgezek’te bıçaklı kavga: 1 ölü, 1 ağır yaralı Çemişgezek’te bıçaklı kavga: 1 ölü, 1 ağır yaralı

Programın ardından Yılmaz, Tunceli’de, 32 yıl önce geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Hüseyin Güntaş’ın çocukları Kazım ile Erdal Güntaş tarafından 5 bin metrekarelik alana yapılan babaları adına yaptırdığı ‘Hüseyin Güntaş Kütüphanesi ve Konferans Salonu'nun açılışını gerçekleştirdi. Açılışa çok sayıda vatandaş ve protokol üyeleri katıldı.

Babası adına Kütüphane ve Konferans Salonu yaptıran Kazım Güntaş, Hüseyin Güntaş'ın yaşamını anlattı.

Kütüphanenin açılışında konuşan Yılmaz, “ Tuncelili iş adamımız değerli hemşehrimiz Kazım Güntaş ve ailesi, merhum babaları Hüseyin Güntaş'ın adını yaşatmak için bu kıymetli esere vesile oldular. Gerçekten bu bölgemizin insanı çok girişimci ve birçok alanda çok büyük başarılar elde ediyor. Dünyanın birçok yerinde Tuncelili hemşehrilerimiz var. Türkiye'nin birçok bölgesinde ve onlara da buradan selam gönderiyoruz. Onlar aslında aynı zamanda bu bölgenin en değerli varlıkları bana göre. Tunceli dışında yaşayan Tuncelilileri bir varlık olarak görmek lazım. Onlarla Tunceli'nin ilişkisinin güçlenmesi çok çok kıymetli. Bu açıdan Kazım Bey'lerin aile olarak doğdukları bu topraklara vefa borçlarını yerine getirmelerini takdirle karşıladığımızı ve teşekkür ettiğimizi belirtmek istiyorum. Herhalde bir evladın annesine ve babasına yapabileceği en güzel şeylerden biri. İşte böyle bilgiye, bilime ve insanların yetişmesine katkıda bulunmak diye düşünüyorum. Bizim inancımıza göre bir insan vefat ettikten sonra amel defteri kapanır ama çocukları hayırlı işler yaparlarsa, hayırlı eserler ortaya koyarlarsa o defter açık kalmaya devam eder. Oradan ölmüşlerimize de bu anlamda rahmet dileklerimizi tekrar gönderiyoruz. Bilimin ve ilim bizim için çok önemli. İş insanımız Kazım Güntaş’ı tebrik ediyorum memleketine böyle güzel bir kütüphane kazandırmış. Allah daha çok versin kendilerine ki daha hayır yapabilsin memleketine” dedi.

Konuşmasının ardından açılışını yaptığı kütüphaneyi ve konferans salonu gezen Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz daha sonra kentten ayrıldı.