Kaza, 12 Ocak’ta Cumhuriyet Mahallesi'nde meydana geldi. Temizlik işçisi Zülfü Çelikdemir, tutunduğu hareket halindeki belediyeye ait çöp kamyonunun arkasından dengesini kaybedip, yola düştü. İhbarla olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Çelikdemir, Tunceli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Beyin kanaması geçirdiği belirtilen Çelikdemir’in yoğun bakım ünitesindeki tedavisi devam etti. Yaklaşık 20 gün önce Çelikdemir, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Orada yoğun bakım ünitesinde tedavisine devam edilen Çelikdemir’in, cumartesi günü öğle saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti.

 Çelikdemir’in ailesi olayla ilgili ‘ihmal’ olduğunu belirterek belediye binasına yürüdü. Yürüyüşte Çelikdemir’in ailesi sık sık ‘katil belediye, katil Maçoğlu’ sloganları attı. Aile daha sonra belediye hizmet binası önünde toplanarak açıklama yaptı. Ailenin açıklamasına DEM Parti Dersim milletvekili Ayten Kordu, CHP ve DEM parti il başkanları da destek verdi.

Kardeşi Zülfü Çelikdemir’in 7 boyunca yıllık izin kullanamadığını ve belediye yönetiminin mobbing yaptığını belirten abla Zülfiye Çelikdemir,” Zülfü Çelikdemir’in beyin ölümü gerçekleşti. Bu iş kazası değil belediyeye ait cinayettir. Zülfikar Çelikdemir 2017 yılından beri belediyede çalışmaktadır. 7 yıl boyunca hastalığından dolayı 13 gün tedavi gördüğü için bu kadar izin kullanabilmiştir. İçeride 156 gün yıllık izni varken defalarca yıllık izin talebinde bulunuyor her defasında personel yetersizliğinden dolayı izin verilmiyor. Kardeşime yıllık izin verilmezken diğer personellere neden izin veriliyor. Herkese neden eşit davranılmamış. Kardeşim üniversite mezunu olup çölyak hastalığından dolayı yüzde 51 engelli raporuna sahiptir. 2020 yılından beri düzenli olarak yer değişikliği talebinde bulunmuştur. Her defasında yer değişiklik talebi red ediliyor. Defalarca kez Maçoğlu’na, başkan yardımcısı olan ve o birimden sorumlu olan Ümit Kaya’ya ve birim müdürü Derya Dinç’e ‘ benim hastalığımdan dolayı burada çalışmam elverişli değil’ diye dilekçe veriliyor. Hem yazılı şekilde hem de sözlü olarak ailem başvurdu. Her defasında red edildi. Yaşlı olan annem ve babam Maçoğlu’yla görüşmek istiyor fakat o da her defasında red ediyor. Başkan yardımcısı Ümit Kaya, benim inisiyatifimde diyerek kardeşimin yerini değiştirmiyor” dedi.

‘İŞ KAZASI DEĞİL, CİNAYETTİR’

Oy farkı 4’dü: Akpazar’da seçim yenilenecek Oy farkı 4’dü: Akpazar’da seçim yenilenecek

Yaşanan olayın iş kazası değil de cinayet olduğunu iddia eden abla Çelikdemir,” Kaza günü sabah 6 sularında Cumhuriyet Mahallesi’nde gerçekleşen kaza olimpik yüzme havuzu bölgesinde oluyor. Yanında çalışması ve beklemesi gerek iş arkadaşı Nuri Atlı, çöp kamyonun arkasında kardeşimin yanında değil, kamyonun içerisinde şoförün yanında. Kardeşimin nasıl düştüğünü bilmiyoruz. Düşüp, düşmediğini de bilmiyoruz. İş kazası değil cinayet. Kardeşimin cep telefonu içeride şoförün yanında, defalarca kez ailem arıyor telefona bakmıyorlar. Olay yerine uzak bir noktada belediye çalışanları bunları arıyor ve ‘siz nerdesiniz, zülfü düşmüş’ diyerek konuşuyor. Geri dönüyorlar yolun yarısında ambulansa denk geliyorlar. Burada tamimiyle ihmal ve cinayet vardır. Bunun sorumlusu başkan Maçoğlu, yönetimi ve kardeşimin yanında olan işçilerdir, biz bunlardan şikayetçiyiz. Kardeşim için neden sessiz biz buna isyan ediyoruz. Kedi ve köpekler için halkımız eylem yapıyor. TEDAŞ işçileri düşük maaş alıyor diye aylarca halk eyleme destek verdi peki neden kardeşim için bu kadar sessizler” şeklinde konuştu.