09.09.2021, 08:48 130

ÇOCUKLARIMIZ

Uzun süredir corona yüzünden eve hapsolmuş çocuklar nihayet okullarına gitmeye başladılar. Dünyanın başına bela olmuş şu berbat hastalık velileri de öğrencileri de çok etkiledi. Yeni başlayan bu eğitim öğretim yılında umarım çocuklar, öğretmenler ve veliler sorunsuz ya da az sorunlu bir eğitim öğretim dönemi yaşarlar. Ama bunun öncesinde de en az eğitim ve öğretim kadar önemli olan bir durum söz konusu. Malum hastalık ve onun yarattığı psikolojik yıkımlar. 
Kapalı süreçte en başta çocuklarımız olmak üzere bu hastalığın ruhsal açıdan ne gibi etkileri oldu. Sonuç nedir? Bunun konun uzmanları tarafından araştırılması kanımca önemlidir. Bu süreç eninde sonunda öyle ya da böyle geçip gidecektir. Çocuklarımız onlara çok üzülüyorum. Çoğu zaten beton mezarlarda hayat sürüyorlardı ama bu hastalık onları iki kez mahkum etti hem o betona hem de ellerindeki teknoloji kelepçelerine. Asıl değişimi onlarda gözlemlemek gerek. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. Onlar bu hastalık sürecinden nasıl ve ne kadar etkilendiler? Bunu araştırmak gerek.
 Okullar açıldı. Peki çocukların travma halinde geçirdikleri o hastalık süreci ve onun etkileri neler oldu? İçlerinde belki de kardeşini, abisini, anne ve babasını bu hastalığa kaptırmış, kaybetmiş öğrenciler var. Bunların psikolojik durumu ne? Bu çocukların herhangi bir desteğe ihtiyaçları var mı? İçlerinde birikenler neler? Ne yaşadılar ve ne düşünüyorlar? Bunca zaman ayrı kaldıkları okul kapılarını açıp “Hadi oturun yerinize“ demek kolay ama çocuklarımızın durumu ve işi o kadar da kolay değil. Çünkü toplum olarak çok derin şeyler yaşadık ve halada yaşıyoruz. Bir yıkımın getirip götürdükleri neler bunlara bakmak gerek. 
Çocuklarımız bizim kadim geleceğimiz o yüzden kendimize verdiğimiz değerin kat ve kat fazlasını onlara vermemiz lazım. Bu mesele sadece okul ve milli eğitim ile de bitmiyor. Veliler, öğretmenler ve okul idarecilerinin birlikte hareket ederek durum analizi yapabilmesi en sağlıklısı sanırım. Yeni eğitim ve öğretim yılı bütün çocuklarımıza hayırlı olsun.

Yorumlar (0)
23
açık
İstatistikler
Gösterim Tekil IP
Dün 14177 2357
Bugün 12695 2115
Toplam 6135657 204908