İSTANBUL (AA) - Cochlear, geliştirdiği koklear implantlarla işitsel işlevleri geri kazandırırken yaşam kalitesini de yükseltiyor.

Cochlear açıklamasına göre, hayatın içinde kalabilmeyi sağlayan kaliteli işitme, çeşitli sebeplere bağlı olarak sekteye uğradığında kişi sadece duyma yetisini kaybetmekle kalmıyor, aynı zamanda hayatın içinden de kopmaya başlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün hazırladığı rapora göre; dünyada 32 milyonu çocuk olmak üzere 360 milyon insan işitme kaybı yaşıyor, Türkiye'de ise bu rakam 2,2 milyon kişiyi buluyor. İnsanların duymasına ve seslerini duyurmalarına yardımcı olma misyonuyla hareket eden Cochlear ise bireylerin eksiksiz bir yaşam sürmeleri adına işitme yetisini geri kazandıran inovatif teknolojiler sunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Cochlear Türkiye Genel Müdürü Gül Erden, Türkiye'nin doğuştan işitme kayıplarının en çok görüldüğü ülkelerden olduğunu belirterek, her yaştan insanın hayatını zorlaştıran işitme kaybının çözümsüz olmadığını ve kullanılan yöntemlerin ülkede devlet güvencesiyle geri ödeme kapsamında olduğunu vurguladı.

Sosyal yaşamı olumsuz etkileyen, hatta başka hastalıklara neden olabilen işitme kaybının giderilmesi için uygulanabilecek yeni teknolojileri toplumsal bir kazanım olarak değerlendirdiklerini anlatan Erden; şu açıklamalarda bulundu:

"Hayattan sesleri aldığınızda geriye ne kalır? En sevdiklerimizin sesi, güzel bir şarkının tınıları, kuşların gökyüzüne bıraktığı cıvıltılar, belki bebeğinizin ilk sözcükleri… Ses, hayattır. İşte bu yüzden işitme sağlığı konusunda hayati adımlar atıyor, insanların bugün, yarın ve her zaman duyabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada geliştirdiğimiz implante edilebilir işitme çözümlerimizle ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan bireylerde hem işitme performansını hem de yaşam kalitesini artıracak pozitif sonuçlar sunmaya yardımcı oluyoruz."

- İleri derecedeki işitme kayıplarında en etkili çözüm koklear implant

Gül Erden, Türkiye'de her yıl yaklaşık 3 bin 900 bebeğin doğuştan işitme kaybıyla dünyaya geldiğini belirterek, Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünyada 32 milyonu çocuk olmak üzere 360 milyon insanın işitme kaybı yaşadığını, Türkiye'de bu rakamın 2,2 milyon kişiye ulaştığını bildirdi.

Dünyada ve Türkiye'de işitme kaybının çözümünün; "hafif ve orta kayıplarda işitme cihazı kullanmak", ileri ve çok ileri derecedeki kayıplarda ise "koklear implant" olduğunu vurgulayan Erden, şu bilgileri verdi:

"Özellikle yeni doğanlarda görülen işitme kaybı ve işitmesini yavaş yavaş ya da ani şekilde kaybeden kişiler için koklear implant etkin bir çözüm sunuyor. Böylece birey sosyal hayatın sürekli içerisinde yer alarak örgün eğitim ve üniversite hayatını sağlıklı ve verimli bir şekilde sürdürebilme, mesleki kariyerini devam ettirebilme ve sosyal hayatın içine dahil olabilme fırsatına sahip oluyor. Kısacası her yaştan insanın hayatını zorlaştıran işitme kaybının çözümsüz olmadığının ve kullanılan en temel yöntem olan koklear implantasyonun ülkemizde devlet güvencesiyle geri ödeme kapsamında olduğunun altını çizmek isterim."