Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 99’uncu kuruluş yıl dönümü nedeniyle tören ve basın açıklaması düzenlendi.

Tunceli’de, CHP'nin 99'uncu kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende, Tunceli Valiliği bahçesinde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı. Katılımcılar, saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı'nı okudu. Daha sonra Milletvekili Polat Şaroğlu, İl Başkanı Ali Mustafa Çelik ve partililer Sanat Sokağı’nda bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasını okuyan İl Başkanı Ali Mustafa Çelik, şu ifadelere yer verdi:

BBP Genel Başkan Yardımcısı Uğur Bulut'tan CHP eleştirisi: BBP Genel Başkan Yardımcısı Uğur Bulut'tan CHP eleştirisi:

"Bugün bu tarihi mirası coşkuyla kutlamak ve Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılını hep birlikte inşa etme kararlılığımızı bir kez daha güçlü bir sesle beyan etmek için buradayız. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 9 Eylül 1923 tarihinde siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin kuruluş mayasını oluşturan ve genç Cumhuriyet’i demokrasiye hazırlayan bir partidir"

SARAY VE TEK ADAM REJİMİ

"Saraya karşı milletin kayıtsız şartsız egemenliğinin iradesini esas alan Cumhuriyetimizi, yeniden ortak bir değer haline getirmek, demokrasi ile taçlandırmak,  bugün her şeyden daha öncelikli ve önemli bir görevdir. Cumhuriyetimizin yüz yıla yaklaşan tarihinin son yılları,  maalesef büyük bir yıkıma yol açan Tek Adam Rejiminin talan düzeni ile geçmiştir. Demokrasiyi, adaleti, kalkınmayı yok sayan,  talan ve tek adam rejiminin sonucunda çok boyutlu bir buhranın ağır tahribatı yaşanmaktadır. Milyonları yoksulluğa mahkum eden bu yolsuzluk ve talan düzeni, bir avuç imtiyazlıya ciddi servet transferleri yaparak, halkın olan tüm kaynakları küçük bir sınıfın elinde toplamış, yoksulluğu arttırmış, eşitsizlikleri derinleştirmiştir."

TARİHİ BİR EŞİK

"Ancak umutsuzluğa yer yok! Talan ve tek adam rejiminin ülkemizi sürüklediği bu çok yönlü buhrandan, güçlendirilmiş parlamenter sistemi kurarak, Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, egemenliği tekrar kayıtsız şartsız millete devrederek,  hukuk devletini kurarak ve hepimizin birlikte refah içinde yaşayacağı, üretim ekonomisini ve sosyal devleti inşa ederek çıkacağız. Önümüzdeki dönem, talan ve tek adam rejiminin bu ağır tahribatına, bu derin buhrana karşı tüm toplumsal kesimlerle yanıt üreteceğimiz önemli bir tarihi eşiktir."

EL BİRLİĞİ İLE KURACAĞIZ

"CHP olarak, demokratik ve müreffeh geleceği halkımızla birlikte inşa etme ve toplumsal barışı tesis etmenin tarihi sorumluluğunu taşıyoruz. Tüm hakları yok eden ve toplumu ayrıştırarak kutuplaştıran bugünün iktidarının yıkıcı siyasi anlayışının yerine kamu yararını gözeten, toplumsal barışı güvence altına alacak aydınlık bir geleceği el birliği ile kuracağız. Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında, demokrasi, adalet, üretim ekonomisi, sosyal devlet ve sürdürülebilirliği merkezine alan, toplumsal barışı ve kamu yararını güvence altına alan bir siyaseti inşa etmek idealiyle durmaksızın çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz."

HALKIMIZIN UMUT KAYNAĞI

"Cumhuriyet Halk Partisi, 2. Yüzyılda Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracak, hak temelli bir kalkınma hamlesi ile herkesin zenginleştiği ve refaha kavuştuğu, güvenceli ve insan onuruna yakışır bir geleceği kuracak tarihsel mirasa, birikime, gelecek vizyonu ve siyasi iradeye de sahiptir. Cumhuriyet Halk Partisi, 99. Kuruluş Yıl Dönümünde yine halkımızın umut kaynağı olmanın getirdiği onurlu sorumluluğun bilincindedir. İkinci yüzyılına giren Cumhuriyetimiz, milletin iradesi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin gelecek vizyonu ile yeniden dünyanın saygın bir ülkesi haline gelecektir.  Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, yine onun eseri olan Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yüceltilerek yoluna devam edecektir."