Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremlerden en ağır şekilde etkilenen afet bölgesi Malatya’da depremin ilk saatlerinden itibaren çalışmalar yürüten Milletvekili Şaroğlu, Tunceli’nin de bir an önce afet bölgesi olarak ilan edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Kahramanmaraş merkezli deprem için de yaptığı uyarılarla gündeme gelen Jeolog ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür tarafından “7.6’lık depremden sonra Malatya fayı, Ovacık fayı ve Nazımiye fayına stres transferi olmuş olabilir, dikkatli olun” şeklindeki uyarılarına dikkat çeken CHP’li Şaroğlu, “Bilim insanlarının uyarıları doğrultusunda, gerekli iyileştirme çalışmalarının yapılması adına deprem riski altındaki illerden birisi olan Tunceli de mutlaka afet bölgesi kapsamına alınmalıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi de sunan Milletvekili Şaroğlu, “Tunceli’yi afet bölgesi olarak ilan edecek misiniz” diye sordu.

Şaroğlu, soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

1- Jeolog ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür tarafından, “7.6’lık depremden sonra Malatya fayı, Ovacık fayı ve Nazımiye fayına stres transferi olmuş olabilir, dikkatli olun” şeklindeki uyarıları dikkate alınmakta mıdır ve buna dönük etkin çalışmalar yapılmakta mıdır? 

2- Bilim insanlarının uyarıları doğrultusunda, gerekli iyileştirme çalışmalarının yapılması adına deprem riski altındaki illerden birisi olan Tunceli de mutlaka afet bölgesi kapsamına alınmalıdır.  Tunceli’yi afet bölgesi olarak ilan edecek misiniz?

3- Tunceli genelinde bulunan kerpiç evler ile riskli binaların tespit edilmesine ve onarılmasına dönük çalışmalar, ilgili kurumlarca yapılmakta mıdır?

4- Tunceli ve çevre illerin, deprem potansiyeli olduğu bütün uzmanlar tarafından yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde ortaya konmakta ve özellikle de ülkemizin aktif fay hatlarından biri olan Malatya-Ovacık fay hattındaki tehlikeye dikkat çekilmektedir. Bu konuda uzmanların görüşü alınmakta mıdır ve eşgüdümlü bir çalışma yürütülmekte midir?