Eski TBMM Başkanvekili ve CHP'de 7 dönem Tunceli milletvekilliği yapan Kamer Genç, ölümünün 7'inci yıl dönümünde Dersim’in Nazımiye ilçesinde kabri başında anıldı. Anma için Dersim’e gelen Veli Ağbaba, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

'DEMOKRASİ İTTİFAKININ SANDIKTA KURULACAĞINA HİÇ KUŞKU DUYMUYORUM'

HDP'li Pervin Buldan'dan Millet İttifakı'na 'adayınızı çekin bizim adayımıza oy verin' açıklamasını değerlendiren Ağbaba, “HDP bir siyasi parti onların taktiridir aday çıkarıp çıkarmamak ancak bizim önümüzde bir 2019 yerel seçimleri tecrübesi var. İstanbul’un alınması hayal bile edilemiyordu, Ankara’da 25 yıllık Melih Gökçek iktidarının ve o kirli yapının yıkılamayacağı iddia ediliyordu ama bir demokrasi ittifakı kurarak İstanbul’da, Ankara’da, Adana’da, Mersin’de seçimler alındı. Türkiye’nin gerçekleri ortada. Özellikle 2018’de başlayan ekonomiyi çökerten, ahlakı yok eden, hukuku askıya alan bu sistemin bitmesi isteniyorsa en güçlü adayın desteklenmesi lazım. Eğer demokrasi istiyorsak, ayrımcılığa son verilsin istiyorsak, rüşvet, şatafat ve israf çarkının yıkılmasını istiyorsak Millet İttifakı’nın adayının desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum ve böylede olacağına inanıyorum. Demokrasi ittifakının sandıkta kurulacağına hiç kuşku duymuyorum” dedi.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI KONUSUNDA BİR ADAYDA UZLAŞILMASI GEREKİYOR’

Ağbaba, Cumhurbaşkanlığı konusunda bir adayda uzlaşılması gerektiğini belirterek, “HDP’nin kurmuş olduğu bir ittifak var onlar çalışıyor. 6’lı masanın bir ittifakı var o da çalışıyor. 6’lı masa önümüzdeki zamanda adayını açıklayacak. Ocağın sonunda önemli bir bildirgeyi de kamuoyuna paylaşacak. Herkesin ittifakı farklı ama Cumhurbaşkanlığı konusunda hep birlikte, ülkede farklı çevrelerden muhafazakardan kürt seçmenine, milliyetçi seçmene, sosyal demokrat seçmenin birleşeceği bir adayda uzlaşılması gerekiyor. Umarım sandıkta Türkiye’de demokrasiyi, hukuku, insan haklarını, barışı ve özgürlüğü savunan herkes ve yoksullaşma sürecini bitirecek bir adayın desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

‘KEDİYE CİĞERİ EMANET EDEMEYİZ’

İçişleri Bakanı Soylu, 81 il emniyet müdürü ile bir araya geldiği toplantıda, seçim dönemine girildiğini belirterek, "Seçim dönemini manipüle etmek isteyen çok anlayışla karşı karşıya kalacağınızı unutmayınız. Seçimin güvenliği jandarma ve polisimize emanettir" demişti. Soylu, "Her seçim, seçim bittikten sonra, herkesin sonucunu kabul ettiği, güvenliği açısından herhangi bir tartışmanın olmadığı bir seçim olarak nihayetlendi" iddiasında bulunmuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun seçim güvenliğiyle ilgili sözlerine de yanıt verdi. Ağbaba, yanıtında şu ifadelere yer verdi:

“ Sayın Süleyman Soylu’ya kimse güvenmiyor. Bir suçişleri bakanı gibi davranmaya devam ediyor. Türkiye tarihinin gelmiş geçmiş en başarısız bir içişleri bakanıdır. Türkiye’de ne kadar namussuz varsa ne kadar hırsız varsa ne kadar dolandırıcı varsa hepsiyle fotoğrafı olan birine güvenemeyiz. Kediye ciğeri emanet edemeyiz. Her türlü hazırlığımız var, seçim güvenliğiyle ilgili 6’lı masa çok ciddi bir şekilde çalışıyor. Bu konuda her sandık başında her okulda mutlaka birden fazla arkadaşımız olacak. İstanbul seçimlerinde nasıl seçim güvenliği sağladıysak bu seçimde de bunu sağlayacağız. İçişleri bakanına da güvenecek kadar saf değiliz.”