Birbiri ardına gelen vergi ve harç zamlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Son olarak haziran başından bu yana dolar kurundaki yükselme ve KDV artışıyla yüzde 40 zamlanan akaryakıtta Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) de arttı. Benzinde litrede 2.52 TL olan ÖTV 7.52 TL’ye, motorinde 2.05 TL olan ÖTV 7.05 TL’ye yükseltildi. Bunun yanı sıra Resmi Gazete’de yayımlanan cumhurbaşkanı kararına göre, konutlarda kullanılan doğalgazda da ÖTV üç katına çıkarıldı. Standart m3’te 0.0230 TL olan ÖTV bugünkü karar ile 0.0747 TL’ye yükseltildi. 

Doğalgazın faturadaki yansıması kış aylarında netleşecek ancak akaryakıttaki vergi artışlarının pompaya yansımasıyla birlikte önceki gün 28 liraya satılan benzin 34 liraya, 26.37 liraya satılan motorin ise 32.37 liraya çıktı. Haziran başında benzin 21.26, motorin 19.42 liraydı. Son zamla birlikte 1.5 ayda benzine toplam yüzde 64, motorine ise yüzde 72 zam gelmiş oldu. 

SANAT SOKAĞI'NDA BİR ARAYA GELDİLER

CHP örgütleri, AKP hükümetinin yaptığı zamlarla ilgili 81 il ve 973 ilçede eş zamanlı basın açıklaması yaptı. Dersim’de, Sanat Sokağı’nda gerçekleşen basın açıklamasına partililer, STK’lar ve vatandaşlar destek verdi. Açıklamada tencere ve tava sesleri yükseldi. 
“HALKIN DERDİ, SARAY’IN DERDİ OLMUYOR”

İşten çıkartılmalara kitlesel tepki İşten çıkartılmalara kitlesel tepki

CHP Tunceli İl Başkanı Hıdır Mercan tarafından yapılan açıklamada, AKP iktidarında iki Türkiye olduğunu ifade ederek, "Biri Saray'ın Türkiye'si, diğeri ise vatandaşın Türkiye'si. Saray’ın Türkiye'sinde "elektrik faturasını ödeyemedim, doğalgaza da zam gelmiş gibi dertler yok. Ulaşım bedeli aldı başını gitti, bu bayramda köye bile gidemedik gibi halkın gündelik sorunları yok. Markete gidildiğinde Bugün de et alamadık, peynir alamadık, süt bile alamadık, bu ayı nasıl çıkaracağız" feryadı yok. Kira derdi yok, kiracının da ev sahibinin de mağdur olduğu düzenden haberleri dahi yok. Saray'da bebek bezlerine gelen zamların, tuvalet kağıdındaki fiyat artışının, yağın, çayın, pirincin, soğanın günaşırı zamlanmasının yarattığı endişe yok. Çocuğunu okula aç göndermek zorunda kalan ailelerin, tenceresini kaynatamayan kadınların çaresizliği yok. Saray'ın şaşalı ışıklarından, işsiz gençlerin sürüklendiği depresyon görünmüyor. Yoksulluk nedeniyle yıkılan yuvalardan yükselen feryat duyulmuyor. Açlıktan midesi guruldayan işçinin, emeklinin isyanı ulaşmıyor. Saray’ın Türkiye'si, satamadığı için ürününü dalından toplamayan çiftçiden de zam üstüne zam gelen ürüne erişemeyen tüketiciden de bihaber! Halkın derdi, Saray’ın derdi olmuyor. Nasıl olsun ki! Saray'ın Türkiye'sinde; 5'li çeteler var, dolar bazında ihale alanlar var, dolarla gelir garantili, yollar, köprüler, hastaneler yapanlar var, dolarla devlete borç para verenler var, dört beş kurumdan birden maaş alanlar var. Vatandaşın Türkiye'si ise yangın yeri. Zam üstüne zam, vergi üstüne vergi, borç üstüne borç" denildi. 
“TÜRKİYE'Yİ SEFALET LİGİNDE İLK 10'A SOKTULAR… HALKA EKONOMİK SOYKIRIM UYGULADILAR”

AKP'li yöneticilerinin "Türkiye'yi uçuracağız. Ülkemizi dünyanın en güçlü ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız" açıklamalarını hatırlatan Mercan, "Dünya sefalet liginde ilk 10'a soktular. Sosyal yardımlardan yararlanarak hayata tutunmaya çalışan hane sayısını 4,5 milyona çıkardılar. Halka ekonomik soykırım uyguladılar. Erdoğan, ÖTV'yi arttırma yetkisini ilk olarak akaryakıtta kullandı. Bir gece yarısı operasyonuyla akaryakıt 6 TL zamlandı. Şimdi bu zam, iğneden ipliğe her şeye misliyle yansıyacak. Enflasyon daha da coşacak. Çakma ekonomist, bozduğu ekonomiyi memura, işçiye, emekliye, vatandaşa yüklediği vergiler ve zamlarla düzeltmeye çalışıyor. Millete çay kaşığıyla verdiğini kepçeyle alıyor. 85 milyonu 5'li çetelere mahkum ediyor. Kasası boşalmış, rezervleri erimiş, parasının değeri kalmamış, eşitlik liginde küme düşmüş bir ülkeye dönüştürüldük. Bu zulüm karşısında ezilen vatandaşlarımıza sesleniyoruz: bu yangını kimin çıkardığını biliyoruz. Türkiye'yi Neron'dan kurtaracak, yangını söndürecek olan parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Biz halkın partisiyiz. Saray ile halk arasındaki duvarı biz kaldıracağız. Halkın iktidarını biz kuracağız” ifadelerini kullandı.